Srijeda, 15. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

23 C°

Estetika viška

Je li maksimalizam bez dojma neurednosti moguć?

Autor: Lucija Sučić

22.04.2023. 08:31
Je li maksimalizam bez dojma neurednosti moguć?

Foto: iStock



Maksimalizam je kao estetski izričaj nastao kao opreka minimalizmu. Umjesto one poznate ‘manje je više’, maksimalizmom vlada filozofija ‘više je više’.


Međutim, maksimalistički razigrani dizajn često balansira između uređenog i pretrpanog te je dovoljna jedna mala stvar koja će čitav dojam učiniti jednostavno pretjeranim. Trik je postići dojam namjernog i kohezivnog dizajna, a u nastavku pišemo o šest savjeta kako postići maksimalizam bez dojma neurednosti i pretrpanosti.


Počnite s neutralnom podlogom


Ključ za miješanje različitih uzoraka i dezena bez osjećaja da su isti konstantno u sukobu je neutralna baza. Ovaj savjet odnosi se na bilo koji veći i dominantni komad namještaja.




Drugim riječima, odabir vizualno ‘tihih’ komada za glavne komade namještaja očima pruža odmor usred razigranosti ukrasnih naglasaka i detalja. Razmislite o neutralnoj boji kauča, stolica, zavjesa, tepiha, ili polica za knjige.


Na taj način minimizirate područja u kojima se uzorci mogu sukobljavati, a također si dopuštate priliku da zamijenite stvari ako vam neki uzorak ili boja dosade.


Uravnotežite lagane i teške elemente dizajna


Obratite pozornost na međuigru silueta, oblika, tekstura i materijala vašeg namještaja i detalja. Maksimalističke sheme dizajna bolje funkcioniraju kada postoji ravnoteža između tzv. lakših i teških elemenata dizajna kako bi se postigla vizualna dinamika.


Tu pritom ne govorimo o stvarnoj težini, odnosno masi ili volumenu pojedinog komada, već mislimo na vizualnu težinu. Primjerice, ako u vašoj spavaćoj sobi imate glomazan noćni ormarić, izbalansirajte ga tankom lampom kako bi se postigao balans.


Strateški smjestite predmete


Maksimalistički prostor ne znači nužno prostor prepun stvari, a kako bi dekor prostora djelovao namjerno, pokušajte biti strateški o tome što i kako prikazujete u samom prostoru.


Savjet je da izložite predmete i stvari koje zaista volite, te ih pri slaganju u prostor smjestite slojevito, igrajući se sa različitim visinama ili dubinama. Primjerice, na stolić u dnevnom boravku možete staviti nekoliko omiljenih knjiga, a na vrh te hrpe možete staviti neki mali detalj, poput lampice ili ukrasne kutijice za sitnice.


No pri slaganju nemojte se čvrsto držati pravilnih linija, već se poigrajte sa namjernom ‘neurednošću’ kako biste stvorili dinamičniju kompoziciju.


Sklonite nedekorativne predmete


Unatoč paroli ‘više je više’, nije nužno da svi predmeti budu izloženi, pogotovo oni koji ne dodaju ništa dekorativnog prostoru.


Stvari poput losiona, odjeće, ručnika i uredskog pribora trebale bi biti pospremljene kako ne bi zatrpale pogled. Ako vas brine gdje sa svim tim sitnicama, razmislite o prigodnim kutijama i spremnicima, ili pak ukrasnim košarama za veće komad posteljine.


Ne bojte se negativnog prostora


Ako se vaš maksimalistički uređen prostor čini previše, zgodno je iskoristiti negativni prostor kako bi se posebnim ili vama omiljenim predmetima pružila pažnja.


Negativan prostor omogućuje premetima da ‘dišu’ i da postaju žarišne točke u prostoriji.


Stvorite priču


Postoje razni načini za postizanje maksimalizma, no ako mislite da vaša ideja ide u smjeru pretrpanosti umjesto interesantne kreativnosti, možda u čitavoj priči nedostaje narativ.


Koja je tema prostorije? Postoji li mood koji želite postići? Pridonose li svi izloženi dijelovi toj priči ili samo zauzimaju prostor? Imati na umu neku vrstu priče o prostoriji prilikom uređenja može vam pomoći da odaberete i kohezivno posložite stvari.