Četvrtak, 9. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

20 C°

ISTINA O VINU

U podrumu škole Stanka Ožanića sazrijeva pjenušac

Autor: Nina Vigan

22.03.2024. 06:30
U podrumu škole Stanka Ožanića sazrijeva pjenušac

Foto: MISLAV KLANAC



S dolaskom proljeća odlučili smo posjetiti Poljoprivrednu, prehrambenu i veterinarsku školi Stanka Ožanića. Ovaj put, povod nam je bio susret s profesorom Antom Gospićem i njegovim učenicima koji u svom školskom podrumu proizvode nagrađivana vina, ali od nedavno i pjenušac.


Na putu do njihove male vinarije, susreli smo i profesora Mira Sorića koji je upravo s učenicima pripremano mliječna peciva i čips od jabuke. Profesor Sorić nam je objasnio kako rade u suradnji sa Sveučilištem u Zadru koje donira jabuke iz svog nasada, a nakon što zajedno s učenicima profesori proizvedu zamišljene proizvode prodaju ih i doniraju u humanitarne svrhe, za međunarodnu organizaciju »Marijini obroci«.


Od rezidbe do berbe


Profesori su nam objasnili kako proizvode koje proizvedu s učenicima doniraju u humanitarne svrhe, koriste za kupovinu skupe stručne literature ili koriste u promidžbene svrhe na sajmovima i izložbama.




Profesor Gospić, zajedno s maturantima 4a. razreda pokazao nam je podrum u kojem uči učenike procesima vinifikacije i njege vina. Inače, vinograd koji škola obrađuje nalazi se u Baštici, gdje imaju oko 2.500 trsova i autohtone bijelie i crne sorte poput plavine, plavca malog, maraštine, grka, debita, pošipa i bugava.


– Tu su dva smjera danas s nama, fitofarmaceuti i agroturistički tehničari. Maturanti su prošli zajedno samnom sve poslove u vinogradu, od uzgoja grožđa, rezidbe do same prerade, vinifikacije i njege samog vina. Vinograd smo dobili u sklopu suradnje s Agronomskim fakultetom u Zagrebu, koji su taj vinograd zasadili u sklopu projekta klonske selekcije autohtonih sorti 2008. godine. Odlučili su ući u suradnju s nama, tako da vodimo računa o vinogradu i da tamo odrađujemo praktičnu nastavu, kazao je Gospić.


Učenici s profesorom odlaze u vinograd, ovisno o sezoni radova. Krajem prvog mjeseca započinje rezidba, a radovi se intenziviraju kad krene i vegetacija pa se učenici upuste u akciju košnje, plijevljenja i zaštite. Učenici su nam kazali kako se raduju odlasku u vinograd, a kao posao koji najmanje vole raditi istaknuli su izvlačenje posječenih grana iz vinograda. Ono što ih veseli, to je berba grožđa u jesen kada bude veselo, ali i iscrpljujuće jer posla ima puno.


– Učenici odrađuju kvalitetno svoj posao i daju doprinos čitavoj toj priči. Nekad je malo teže, pogotovo kad su velike vrućine i vegetacija zagusti pa bude plijevljenja, kad bude poprilično sporo i naporno, ali dobro to podnose. To je posao, kao i svaki drugi, ali kad nas na kraju nagradi s dobrim vinom nije nam žao, kazao je Gospić dok su učenici dodali da vole i kušavati vino, osobito bijelo.


Ante Gospić


Čarolija stvaranja vina


– Osim brige o vinogradu i vinifikaciji istoga, surađujemo i s Agronomskim fakultetom na projektima revitalizacije autohtonih sorti, pa smo ove godine prerađivali sorte dugovez i privlačku bilinu. Naravno, to je išlo dalje na razradu na fakultet gdje će se dalje analizirati i promovirati. To nam je prilično drago, da škola može sudjelovati u nečem takvom plemenitom i dobrom. Treba se nadati da će barem neke sorte s kojima radimo opet zaživjeti, raširiti se i imati lokalni karakter, kazao je Gospić.


U podrumu škole, događa se čarolija stvaranja vina gdje učenici ravnopravno sudjeluju u svemu. Zajedno s profesorom se dogovaraju o budućim postupcima i odgovornostima.


– Oni sudjeluju su svemu, od berbe i fizikalije teglenja kašeta grožđa, muljanja, prešanja, pripremanja i analize mošta i kvasaca, inokulacije kvasaca, zatim kontrole fermentacije i pretakanja mladog vina, kontrole sumpora i na kraju buteljiranja. Sve se to odvija ovdje u našem malom podrumu. Osim klasičnih vina proizvodimo prošek, a ove godine smo krenuli i u proizvodnju pjenušca. Htjeli smo učenike upoznati s procesom, s tehnologijom proizvodnje pjenušavih vina, pa da zaokružimo čitavu priču vinarstva. Proizveli smo oko 200 boca pjenušca i to je jedan rose od sorte plavine. Bazno vino smo odradili prema klasičnoj priči, maceriralo se sat ipol, dva da povuče boju, zatim smo inokulirali invertni šećer i obavezno kvasce koji trebaju stvoriti te mjehuriće. Prema Zakonu o vinu, pjenušci moraju minimalno devet mjeseci dozrijevati na kvascu tako da prije nove godine ih nećemo kušati. Doduše, za njih kao nagradu jer su bili stvarno dobri, odlučio sam im za maturalnu pripremiti par boca, napomenuo je Gospić još jednom pohvalivši svoje učenike.



Medalje na Sabatini


– Što se tiče opreme za degoržiranje, imamo čepilice, uređaj za metalne košarice i tako dalje. Županija nas je pomogla i prati nas u cijeloj ovoj priči, tako da se nemamo na što požaliti. Opremljeni smo svim potrebnim, kazao je Gospić.


Profesor Gospić nam je pokazao svoja vina koja su proizveli tijekom ovih godina. Jedno od njemu dražih vina je cabernet sauvignon iz 2018. godine koje je osvojilo medalje na Sabatini. Prvo vino koje je proizvedeno je kombinacija syraha i cabernet sauvignona. Aurora, Lara, Laura, Lucijan i Ante, učenici koji su nam se pridružili u obilasku kazali su nam kako se namjeravaju i dalje baviti ovim poslom i možda upisati Agronomiju, a neki od njih su se i upisali u ovu školu radi obiteljskih OPG-ova ili obiteljske tradicije bavljenja poljoprivredom. Učenicima je boravak u podrumskom prostoru iznimno drag, s obzirom na to da vole uz profesora slušati glazbu i raditi. Zanimljivi su im procesi koji se odvijaju u njihovom malom laboratoriju gdje određuju kiseline, šećere, PH i slično.


– Svi vole gledati te procese, a ja ih se trudim poticati da krenu dalje s obrazovanjem, jer su pametni i mogu to, kazao je Gospić, a mi smo zakazali i drugi susret, ali za vrijeme berbe, pa da vidimo učenike u akciji, u vinogradu.