Subota, 11. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

25 C°

Dobre brojke

Produljeni vikend donio izniman turistički promet

Autor: Nikolina Lucić

16.08.2023. 09:01
Produljeni vikend donio izniman turistički promet

Foto: Luka Jeličić



Stara se hrvatska tradicija produljenog vikenda još jednom pokazala kao pun pogodak za naš turizam. Blagdan Vele Gospe ovo je ljeto spao na utorak, što je mnoge Hrvate ponukalo da spoje vikend s blagdanom i kratko otputuju s nadom predaha i odmora. Iako prema novom Zakonu o trgovini turisti jučer u gradu, osim u kioscima ništa nisu mogli kupiti, zabilježeni su rezultati koji i dalje idu u korist naše turističke industrije.


Prema informacijama Turističke zajednice grada Zadra produljeni je vikend završio bilancom od 30.051 turista, a ostvareno je 14.810 dolazaka i 83.545 noćenje.


Od ukupnog broja noćenja, strani turisti ostvarili su 74.545 noćenja, a domaći 9.326 noćenja, dok se prema strukturi gostiju bilježi udio domaćih turista od 9,84 posto i udio stranih turista 90,16 posto.


Prilika za domaće




Produljeni je vikend tradicionalno prilika da domaći turisti podebljaju svoj udio u ukupnim dolascima i noćenjima ostvarenima u nekoj destinaciji. Potvrdilo se to i za Velu Gospu, jer domaći su turisti skočili na visoko drugo mjesto u ukupnoj zadarskoj statistici ovog produljenog vikenda.


Analizom tržišta, a s obzirom na broj ostvarenih noćenja, najveći udio u ukupnim noćenjima ostvarili su gosti iz Njemačke (udio od 18 posto), zatim slijede domaći turisti (udio od 11 posto) i Talijani s devet posto.


Gosti iz Austrije i Poljske bilježe po osam posto, iz Francuske i Slovenije po pet posto, dok po četiri posto udjela u ukupnim noćenjima bilježe gosti iz Mađarske, Nizozemske i Ujedinjene Kraljevine.



Rekorderi u segmentu smještaja ponovno su privatni iznajmljivači, jer više od polovice zadarskih turista za smještaj je odabralo privatne apartmane, koji su i najbrojniji u gradu.


Najveći se broj turista, njih 52 posto odlučio za smještaj u domaćinstvima, dok na hotele otpada 26,16 posto. Ostali ugostiteljski smještaj ostvario je udio od 12 posto u smještajnom kolaču, kampovi 6,14 posto i nekomercijalni smještaj 3,82 posto.