Četvrtak, 16. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

24 C°

Sjednica Gradskog vijeća

Krešo Ćosić jednoglasno proglašen počasnim građaninom Grada Zadra, ali oko Luxarda duga rasprava

Autor: Goran Šimunov

16.11.2023. 15:26
Krešo Ćosić jednoglasno proglašen počasnim građaninom Grada Zadra, ali oko Luxarda duga rasprava

Foto: Luka Jeličić



Gradski vijećnici jednoglasno su odlučili na sjednici održanoj u četvrtak kako će se se Krešimir Ćosić postumno proglasiti počasnim građaninom Zadra, kao i o dodjeli godišnjih priznanja, pa će tako Nagradu za životno djelo dobiti Pavuša Vežić, a dodijelit će se i četiri godišnje Nagrade i tri Grba. Još šest grbova odlučio je izravno dodijeliti gradonačelnik Branko Dukić. A iako je Odbor za dodjelu javnih priznanja na svojoj sjednici odlučio predložiti da se Nagrada za životno djelo dodijeli i Francu Luxardu, nakon duge i na trenutke burne rasprave, većinom od 17 glasova, uz pet glasova »za« i jednim suzdržanim taj prijedlog je odbačen.


Prijedlog da Franco Luxardo, najstariji član slavne obitelji koja je prije 202 godine u Zadru utemeljila tvornicu za proizvodnju likera, čiju tradiciju danas baštini Maraska, uputio je Klub nezavisnih vijećnika Enija Meštrovića, nakon što im je pojašnjeno kako njihov prvotni prijedlog da se to priznanje dodijeli obitelji Luxardo nije prošao zbog statutarnih razloga. U konačnici je ovaj prijedlog pao zbog toga što se ova obitelj nikada nije ispričala zbog diskriminacije nacionalnih prava svojih hrvatskih radnika u vrijeme fašističke uprave nad Zadrom, ali i zbog djelovanja Franca Luxarda na mjestu predsjednika talijanske »Slobodne općine Zadar u egzilu«. Naime, u tekstu prisege dužnosnika ove općine, podsjetila je SDP-ova gradska vijećnica Irena Dragić, i dalje stoji da se ne odriču teritorijalnih pretenzija nad Zadrom, kao i nad drugim dijelovima Dalmacije, Rijekom i Istrom.


Maraschino osmislio Drioli


U raspravi je rečeno i kako su težnje ove talijanske organizacije nad Zadrom sasvim realne te da zbog toga nemaju što tražiti među nagrađenima za životno djelo Grada Zadra. Predsjednik Kluba vijećnika HDZ-a Bruno Milin u podužem izlaganju je, pak, podsjetio na povijest proizvodnje Maraschina u Zadru koja seže u 18. stoljeće odnosno 50-ak godina prije dolaska u taj grad obitelji Luxardo koja je potom i sama počela proizvoditi Maraschino.




– Ovaj liker je osmislio rodom Istranin Josip Drioli koji ga je proizvodio u svojoj tvornici u Zadru te ga prodavao po Europi i u svijetu, a između dva svjetska rata u Zadru su djelovala četiri proizvođača Maraschina. Zbog tih i drugih povijesnih činjenica ne možemo podržati ovaj prijedlog. Moglo bi se dogoditi da na svečanoj sjednici Gradskog vijeća drugi laureati zbog Luxarda ne budu htjeli primiti nagradu, istaknuo je Milin.


Na tom tragu govorio je i predsjednik Gradskog vijeća Marko Vučetić kazavši kako bi uistinu bilo na razini diplomatskog skandala da dodijele ovu nagradu, budući da će na sjednici Vijeća biti i predstavnici RH.


– Nama su ruke vezane, nagradu ne možemo dodijeliti. Ne možemo nagraditi Franca Luxarda jer nije odbacio starog sebe, odnosno svoju obitelj koja je bila povezana s fašistima, naglašava Vučetić.


Povijesne činjenice


Uime predlagača ovog prijedloga vijećnik Enio Meštrović je kazao kako je Franco Luxardo potpisao suglasnost da primi ovu nagradu, budući da poštuje Hrvatsku.


– Članovi ove obitelji napravili su puno za Zadar. U bibliji koktela nalaze se tri koktela čiji je sastojak Maraschino. Dok god raspravljamo o Talijanima, ustašama i četnicima nećemo ići naprijed. Kao kršćanin želim da idemo naprijed. Treba se izdići iznad negative, poručuje Meštrović, dok je vijećnik iz njegova Kluba Rino Rados dodao kako je obitelj Luxardo pronijela slavu Zadra, 1944. su izgubili članove obitelji i imovinu, a odnos prema Zadru pretvorio se u nostalgiju.


Vijećnica Akcije mladih Marjana Botić rekla je, pak, kako se ne umanjujući osobnu tragediju obitelji Luxardo, ne može pobjeći od činjenica njihova djelovanja u vrijeme talijanske uprave nad Zadrom.


– Bili su čvrsto povezani s fašističkom upravom i od toga su imali velike koristi, a u tvornici Luxardo su bili kažnjavani i maltretirani radnici koji su upotrebljavali hrvatski jezik. Franco Luxardo je sve do 2008. bio predsjednik talijanske općine Zadar, kaže Botić s kojom se složio i nezavisni vijećnik Damir Burčul koji je rekao kako do ovog prijedloga nije trebalo ni doći. Dodao je kako se radi o sramoti te je zapitao tko sjedi u Odboru koji je dopustio da takav prijedlog dođe pred vijećnike.