Nekoć su ljudi, pred odlazak sa rodne grude sa sobom nosili šaku zemlje. Da u dalekim pejzažima i novim mirisima nađu utjehu za oštru i bolnu nostalgiju. I sama sam sa sobom ponijela šaku crvene zemlje. U samotnim trenucima, držala bih je ponekad, čak i mirisala. „Davala“ je na more i sol, a sjećanja su dodala miris kadulje, smilja i ružmarina. Miris doma i obitelji, utjehe i zdravlja, mira i radosti, bure i kamena.
Kaže se da: „Ne možeš promijeniti ono što ti se događa, no možeš promijeniti ono što osjećaš prema događajima oko tebe.“ Ima svakako istine u tome. Ukoliko problemu priđemo smireni i opušteni, vjerojatnost da ćemo pronaći najbolje, najracionalnije i najkreativnije rješenje se povećava.
Tu na scenu stupa ružmarin, latinski ros-ruža, marin-morska. Iz obitelji je Lamiaceae u koju ponosno pripadaju menta, matičnjak, lavanda, kadulja i niz drugih.
U pričama vezanim za ovu biljku, su sakrivena i njena svojstva. Bila je posvećena Afroditi, no ne samo kao simbol ljepote već i mudrosti. Drevni su Grci smatrali da ružmarin pozitivno djeluje na rad mozga i da poboljšava pamćenje, pa su ga studenti filozofskih škola upletali u vijenac koji su nosili prilikom učenja. U Egiptu su stavljali u ruku preminulima da njihova duša slijedeći miris ružmarina lakše nađe svoj put. Mađarska kraljica Elizabeta ga je koristila za bolove uvjetovane „nježnim“ godinicama. Imala je 72 i boljeli su je zglobovi. Legenda kaže da se toliko pomladila zahvaljujući ružmarinu da se u nju zaljubio poljski kralj. U Srednjem vijeku su ružmarin smatrali zaštitom protiv zlih duhova i palili prave lomače da otjeraju kugu. Simbol je vjernosti ljubavi i sjećanja, pa je česti gost na vjenčanjima i tu kod nas, u Engleskoj, Italiji…
I svi su bili u pravu. Ova biljka je bila predmet istraživanja, koja su utvrdila da mirisanje eteričnog ulja od ružmarina poboljšava pamćenje čak do 75% prilikom učenja. Smatra se da se to događa zahvaljujući cineolu, spoju koji poboljšava prokrvljenost mozga a time i pojačava kognitivne i memorijske sposobnosti, a time i eto potvrđene mudrosti iz kulta o Afroditi. Što se dijela o ljepoti tiče eterično ulje se primjenjuje kako za rast kose, tako i za izuzetnu njegu kože. Ujedno se CO2 ekstrakt ružmarina koristi kao prirodni konzervans u kozmetičkim pripravcima. To svojstvo ima zato što se u ovoj biljci nalaze izuzetno jaki antioksidansi. Tim spojevima možemo zahvaliti, a i Mađarska kraljica Elizabeta, izuzetnom djelovanju na bolne upalne procese kao što su artritis, ali i sve ostale probleme vezane uz grčeve u mišićima i probleme sa zglobovima, leđima, sportskim ozljedama i sl. Jednostavna masaža tinkturom ili eteričnim uljem razblaženim sa uljem kao što je npr. maslinovo, može donijeti znatna poboljšanja kod ovakvih problematika.
Antiseptička svojstva pomažu objasniti i onaj dio o borbi protiv zlih duhova i uroka. Čak i u današnje vrijeme kada znamo da se neke bolesti ne mogu smatrati zlim nadnaravnim bićima, zasigurno djeluju kao demoni svoje vrste. I bolje nam je bez njih! Jedan od takvih modernih demona su rak na grudima, koži, debelom crijevu. Ova biljka iako rak ne može liječiti, pomaže kao PREVENCIJA. Tako da se ni ne pojavi. Po ljeti može biti dobrodošli DODATAK u kreme za sunčanje jer štiti našu kožu, a ujedno djeluje i protiv gljivica. Upravo nevjerojatnim sinergijama možemo zahvaliti na svestrano djelovanje ove biljke. Sadrži mangan koji pomaže kod poremećaja štitnjače, uklanja umor, pomaže refleksima, sprječava osteoporozu i živčanu razdražljivost i rastresenost. Aktivira enzime koji su potrebni za iskorištavanje vitamina B i C. Koji se gle čuda također nalaze u ovoj divnoj biljčici. Kao i željezo, kalcij, bakar, magnezij, vitamini B9, B6, B5 i A. U jelima pomaže probavu, kao čaj pomaže mršavljenju jer ubrzava metabolizam razgradnje masti.
Ako se vratimo na to da kako pristupamo problemima, može samo po sebi biti rješenje problema, osim što nam po istraživanjima bez sumnje pomaže da jasnije razmišljamo, ružmarin ujedno i umanjuje utjecaj kortizola, tj. spoja koji se u nama javlja prilikom produženog stresa. Pa iako razlog zbog kojeg smo uznemireni i dalje postoji, nekako to manje uzimamo srcu njuškajući grančicu Morske ruže.
Znamo svi da smo ono što jedemo. Kod biljaka se to jako lijepo vidi baš kod ružmarina. Naime ova biljka se dijeli na kemotipove. To doslovno znači da ista vrsta-ružmarin-ovisno u kojoj je zemlji ponikao, mijenja količinu i omjere kemijskih spojeva koje sadrži. A samim tim i njihovo djelovanje se mijenja. Tako da kemotip-verbenon, je za njegu kože i uglavnom dolazi iz Korzike. Kemotip cineol je stanovnik sjeverne Afrike i koristi za poboljšanje periferne cirkulacije te kod iskašljavanja. A kemotip kamfor je naš- dalmatinac, izrastao iz sure crvenice, analgetik kod reumatoidnog artritisa, udaraca i bolnih mišića nakon tjelovježbe i napornog rada. Zaista je bitno iz koje smo zemlje ponikli, bilo u džepu ili našim tijelima, ona je dio nas, bez obzira na koja mi mora isplovili. S nama Dalmatincima u našim nosnicama putuje i miris Morske ruže, miris doma.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
TRŽIŠTE POD PRITISKOM
Cijene kvadrata u Hrvatskoj rastu, ali tržište nekretnina usporava. Što slijedi?
Županija
Dječji vrtić Sabunić
Sveta Luca stigla u Privlaku i obradovala najmlađe
Svijet
NAIM KASEM
Čelnik Hezbolaha nada se da sirijske vlasti neće normalizirati odnose s Izraelom
Županija
POVODOM DANA PLANINA
Zadarski HGSS-ovci školarcima u Biogradu otkrili tajne spašavanja i timskog rada
Svijet
Loon-Plage
Četiri osobe ubijene u pucnjavi na sjeveru Francuske
Zadar
jaka kiša
Poplavilo novo raskrižje na Bilom brigu!
Crna Kronika
navodni sukob
Hrvoje Bajlo tvrdi da ga je napao pijani gradonačelnik Dukić. Policija opovrgnula tvrdnje
Zadar
opovrgava navode
Dukić o tvrdnjama za napad na Bajla: ‘Navodni novinar već godinama manipulira javnost i službe’
Zadar
CTP APARAT
Pomorska škola zadarskom rodilištu donirala sredstva za kupnju vrijednog uređanja
Županija
ministarstvo demografije