
Foto: Reuters
Zalihe gotovih industrijskih proizvoda na kraju veljače ove godine su u usporedbi sa zalihama na kraju siječnja veće za 1,7 posto, a u usporedbi sa zalihama na kraju veljače 2022. veće su za četiri posto, pokazuju podatci Državnog zavoda za statistiku (DZS).
Prema glavnim industrijskim grupacijama (GIG), na mjesečnoj razni najviše su porasle zalihe trajnih proizvoda za široku potrošnju, za 31,9 posto. Zalihe kapitalnih proizvoda su porasle za 3,8 posto, intermedijarnih proizvoda za 3,5 posto te netrajnih proizvoda za široku potrošnju za 0,1 posto.
Istodobno su zalihe energije pale za 9,1 posto.
Na godišnjoj su razini najviše porasle zalihe kapitalnih proizvoda, za 9,5 posto. Slijedi rast zaliha intermedijarnih proizvoda, za 7,9 posto, te netrajnih proizvoda za široku potrošnju, za 1,5 posto. Zalihe trajnih proizvoda za široku potrošnju istodobno su smanjene za 10,4 posto, a zalihe energije za 0,7 posto.
Statistika prema područjima nacionalne klasifikacije djelatnosti (NKD) pokazuje da su na mjesečnoj razini zalihe u prerađivačkoj industriji porasle za 1,9 posto, dok su u rudarstvu i vađenju pale za 1,7 posto.
U sklopu prerađivačke industrije najveći rast zaliha na mjesečnoj razini statistika registrira u proizvodnji motornih vozila, prikolica i poluprikolica, za 96,7 posto, u proizvodnji namještaja za 29,8 posto, proizvodnji električne opreme za 11 posto, proizvodnji gotovih metalnih proizvoda, osim strojeva i opreme za 9,2 posto itd.
Istodobno su najviše pale zalihe u proizvodnji ostalih prijevoznih sredstava, za 15,9 posto, te u proizvodnji koksa i rafiniranih naftnih proizvoda, za 13,4 posto. Na godišnjoj su razini zalihe u prerađivačkoj industriji porasle za 4,2 posto, a u rudarstvu i vađenju su pale za 1,4 posto.
Statistika u sklopu prerađivačke industrije najveći rast zaliha bilježi u preradi drva i proizvoda od drva i pluta, osim namještaja; proizvodnji proizvoda od slame i pletarskih materijala, za 25,6 posto, u proizvodnja ostalih nemetalnih mineralnih proizvoda, za 20,2 posto, proizvodnji proizvoda od gume i plastike, za 18,6 posto, te proizvodnji strojeva i uređaja, za 17,6 posto.
Najviše su pale zalihe u proizvodnji motornih vozila, prikolica i poluprikolica, za 61,9 posto, proizvodnji duhanskih proizvoda, za 26,5 posto, proizvodnji kemikalija i kemijskih proizvoda, za 21,7 posto, proizvodnji ostalih prijevoznih sredstava, za 19 posto itd.
najnovije
najčitanije
Nogomet
championship
Burnley i Leeds se ponovno plasirali u Premier ligu
Svijet
smrt poglavara
Vjernici diljem svijeta se opraštaju od pape Franje
Crna Kronika
kriminalističko istraživanje
Kod Solina pronađeno tijelo, sumnja se na ubojstvo
Županija
uskrsni ponedjeljak
Od Branimirove obale do virske rive održana tradicionalna biciklijada
Svijet
katolički poglavar
Vatikan i službeno objavio uzrok i vrijeme smrti pape Franje
Zadar
Najveći kršćanski blagdan
Uskrs u deveteročlanoj obitelji Frakin: ‘Potrebno je biti u miru sam sa sobom i taj mir prenijeti na djecu’
Hrvatska
zahlađenje
Sljedeći tjedan nas čeka nova promjena vremena
Zadar
Župni vikar
Fra Pavle Ivić o Uskrsu, mladima, ali i društvenim mrežama: ‘Virtualni svijet u kojeg se brzo začahurimo je laž i obmana’
Zadar
MORE HITOVA
RASPRAVA NA REDDITU: ‘Koja vam je najdraža zadarska pisma’: ‘Zadnji stih je za suzu pustit’
Svijet
SLIJEDI KONKLAVA