
Foto: THEPRODUCENERD.COM
Cilj programa je sprječavanje daljnjeg pada proizvodnih površina, napuštanja proizvodnje od proizvođača s malim, ali pretežitim proizvodnim površinama i održavanje postojeće razine ukupne proizvodnje svježeg voća.
Program će se provoditi u 2024. i 2025. godini, a sredstva za njegovu provedbu u ukupnom iznosu od 5,4 milijuna eura osiguravaju se iz državnog proračuna.
Maksimalni jedinični iznos potpore je 600 eura po hektaru za površine prihvatljive za potporu.
Korisnici mogu biti poljoprivrednici koji uzgajaju jabuke, kruške, breskve, nektarine, marelice, trešnje, višnje, šljive, jagode, mandarine i klementine, kupine i maline te su upisani su u Upisnik poljoprivrednika, imaju imaju evidentirane poljoprivredne površine u ARKOD sustavu na temelju kojih je podnesen Jedinstveni zahtjev za 2023. i ostvarili su proizvodno vezanu potporu dohotku (PVP) za voće u 2023. godini.
Za potporu je prihvatljivo prvih 20 hektara poljoprivrednih površina na kojima je korisnik potpore uzgajao voćne vrste iz programa u 2023., a zbrajaju se one površine za koje je zadovoljena minimalno prihvatljiva površina po pojedinoj voćnoj vrsti.
Najmanja površina po jednoj vrsti voća prihvatljiva za potporu iznosi za jabuke, kruške minimalno 1 ha svake vrste pojedinačno; breskva i/ili nektarina minimalno 0,5 ha; marelica, trešnja, višnja, šljiva minimalno 0,5 ha svake vrste pojedinačno; jagoda, malina, kupina minimalno 0,25 ha svake vrste pojedinačno te mandarina, klementina 0,25 ha (pojedinačno ili mješovito).
U nacrtu prijedloga Programa navodi se kako su zadnjih godina zapaženi negativni trendovi u proizvodnji nekih voćnih vrsta na otvorenome. To se ponajprije odražava u padu površina, broja gospodarstava, prinosima po površinama, vanjskotrgovinskoj bilanci i s njom povezanoj samodostatnosti s obzirom na potrebe domaćeg tržišta.
Rezultati analize koja je provedena na temelju raspoloživih podataka Državnog zavoda za statistiku u proteklom desetogodišnjem razdoblju ukazuju na negativne trendove kod nekih voćnih vrsta. Riječ je, kako se navodi, u prvom redu o površinama na kojima se uzgajaju jabuke, kruške, breskve, nektarine, marelice, trešnje, višnje, šljive, jagode, kupine i maline.
Iz Ministarstva poljoprivrede u nacrtu programa ističu kako se radi o sektoru radno intenzivnih kultura gdje je od posebnog interesa to da ne dolazi do zapuštanja voćnjaka. Stoga se direktno i indirektno održavanjem ove proizvodnje daje velik doprinos održavanju ruralnog prostora.
Javno savjetovanje traje do 24. veljače.
najnovije
najčitanije
Svijet
potvrdio ministar
Iran najavljuje protuudar u slučaju izraelskog napada na Jemen
Crna Kronika
NESREĆA NA A3
Uhićeni vozači automobila i autobusa. Policija demantirala priču o naletu na srnu
Nogomet
Bundesliga
Bayernu 34. naslov prvaka Njemačka
KK Zadar
Premijer liga, 32. kolo
Žuti dobili novu porciju na Višnjiku, Mihailović i Wahl povukli do pete pobjede u dalmatinskim derbijima
Nogomet
1. hnl
Rijeka pobjedom protiv Gorice opet došla na vrh ljestvice
Zadar
na redditu
ZADRANKA U DILEMI: ‘Što više vremena provodim tu, to mi se čini kako je grad većinom pust’
Zadar
INSPIRATIVNA PRIČA
Utrka Wings for Life je Perki promijenila život: ‘Kad sam s njima, ja zaboravim na svoje godine’
Zadar
ĐIR PO GRADU
FOTO Ulice Poluotoka bile su krcate šetačima, pogledajte koga smo sreli na zadarskoj špici
Zadar
CVJETA BIZNIS
U godinu dana čak 51 obrt za čišćenje više: “Ako samo jednom ne očistite kako treba, drugi put ni nećete!”
Zadar
humanitarno-trkački spektakl