Nedjelja, 19. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

25 C°

DOK TRAJE BLOKADA

Kasap upozorava na usporavanje gradnje, a oporba na urbanocid

Autor: Iva Bucić

14.02.2024. 13:17
Kasap upozorava na usporavanje gradnje, a oporba na urbanocid

Foto: LUKA JELIČIĆ



Tehnički proračun Gradskoj je upravi drugu godinu zaredom ograničio manevarski prostor u upravljanju financijama. Iako vladajući tvrde da su blokadom proračuna ugroženi brojni projekti koji se financiraju javnim novcem, u oporbi tvrde da se s gradskim financijama ne događa ništa dramatično.


Javna i privatna gradnja


Kako kaže Darko Kasap, pročelnik zadarskog Upravnog odjela za prostorno uređenje i graditeljstvo, Gradska uprava je u ciklusu najvrjednijih investicija u komunalnu infrastrukturu ikada, no izostanak dogovora u Gradskom vijeću mogao bi se odraziti na usporavanje graditeljskih zahvata koji se financiraju javnim novcem, poput projekata komunalne infrastrukture, radova na gradskim prometnicama i sustava odvodnje.


– Trenutno, s problemima koje donosi blokada proračuna, moramo definirati prioritete budući da sa sredstvima koja po zakonu imamo na raspolaganju sasvim izvjesno nećemo u ovoj godini moći ostvariti planirano. Ipak, one kapitalne projekte poput Aglomeracije i ključnih prometnica, ćemo nesmetano provoditi, kaže Kasap.




Iako su pojedini projekti financirani javnim novcem zbog tehničkog proračuna pod znakom upitnika, privatne graditeljske investicije idu dalje, posebno s područja stanogradnje.


– Činjenica je kako je Zadar jedno od onih rijetkih mjesta u Hrvatskoj koje nosi dodanu vrijednost ne samo zbog klime i položaja, nego i zbog infrastrukturne opremljenosti i uređenosti javnog prostora, ali i niza javnih sadržaja. Tržište reagira na to, pa osim potrebe za nekretninom u takvom okruženju za život ili povremeno boravište, mnogi kupci se odlučuju i na ovakav oblik štednje u cigli i betonu, ističe Kasap.


No, malo koji građanin može za kvadrat novogradnje izdvojiti tri tisuće eura, što ne poriče ni pročelnik Kasap.


»Nebeske« cijene kvadrata


– Kada pratimo aktivnosti građevinskog sektora, prvenstveno pratimo informacije o nebeski visokim cijenama stambenih kvadrata i broju neuseljenih stanova. No, naši su prioriteti tu potpuno suprotni od onih tržišnih. U ovom trenutku imamo definirani model »priuštivog« stanovanja koji je usmjeren na rješavanje stambenom pitanja mladih Zadranki i Zadrana. Znamo dobro što je program POS-a značio za stotine mladih zadarskih obitelji. I ne samo njih. Uspjeli smo sačuvati tzv. kadrovske stanove i u samo nekoliko mjeseci pomoći OB Zadar rješavanje deficitarnih stručnih kadrova, ističe Kasap.


Pročelnik ističe da su u tijeku i radovi na infrastrukturi za sljedeći projekt poticane stanogradnje, a riječ je o 25 parcela za gradnju obiteljskih kuća u Crnom. U planu je na istoj lokaciji i dodatnih 15 parcela. Osim toga, sačuvan je prostor, odnosno zemljište, za novu zgradu na Smiljevcu.


– S državom ćemo pokušati definirati model povoljnog najma sljedećih stanova koje planiramo graditi pri čemu bi se uplaćeni najam uračunao u ukupnu cijenu mogućeg naknadnog otkupa, objašnjava Kasap te ističe da je Gradska uprava pokrenula postupak izmjena Prostornog plana kako bi zadovoljila ne samo visoke urbanističke standarde, nego i podignula kvalitetu življenja u stambenim prostorima i osigurala javni prostor s odgovarajućim društvenim sadržajima.


Zakonska (ne)mogućnost


No, s njim se ne bi složili pripadnici zadarske oporbe. Naime, vijećnici Akcije mladih i NL Enia Meštrovića od početka mandata upozoravaju na »urbanocid« Zadra, no Kasap na takve ocjene odgovara da su postojeći prostorno planski dokumenti na snazi dugi niz godina.


– U jednom dijelu lako se složiti i sa zajamčenom veličinom zelenih površina, minimalnim parkirališnim površinama i obveznim brojem mjesta, čak i u visini zgrada. Mislim da smo tu svi na istom tragu, ali treba imati na umu specifičnosti zadarskog urbanog prostora, ne samo tradicionalnu gradnju u pojedinim gradskim naseljima, nego i zatečeno stanje još od prije 50, 60 ili 70 godina i rezultat legalizacije kojom je ozakonjeno zatečeno stanje. Opet, sve zajedno treba uskladiti s infrastrukturnim potrebama, a još više prostorima i sadržajima javne namjene, objašnjava Kasap.


Vijećnik Enio Meštrović uvjetovao je deblokadu proračuna moratorijem na izdavanje građevinskih dozvola za sve stambene građevine, osim obiteljskih kuća, do donošenja novih izmjena Prostornog plana. Pitali smo Kasapa postoji li zakonska mogućnost za isto.


– Zakonski to nije moguće. Sve i da je u najboljoj namjeri, nije, dakle, provedivo. Uostalom, siguran sam kako vijećnici to dobro znaju, a uvjetovanje ispravljanja proračunskih nezakonitosti novim nezakonitostima je neozbiljno i neodgovorno. Izmjene Prostornog plana su u tijeku i u njima je predviđeno možda i sve ono za što se zalažu vijećnici, a o tim izmjenama odlučuje upravo Gradsko vijeće neposredno sukladno zakonskoj proceduri i definiranim rokovima, kazuje Kasap.