ponedjeljak, 20. siječnja 2025

Weather icon

Vrijeme danas

10 C°

VINSKA OMOTNICA

Dobio odbijenicu jer nije nabavio - dron?!

Autor: Željka RAČKI-KRISTIĆ/ Agroklub

12.12.2024. 21:05
Dobio odbijenicu jer nije nabavio - dron?!

Foto: MARINKO PETKOVIĆ/ AGROKLUB



Vinska omotnica i dalje ostavlja gorak okus. Uz činjenicu da je iskorištenost na poražavajućih oko 55 posto, nelogična su i odbijanja korisnika jer nisu planirali kupnju – drona?!


Upravo tako prošao je Josip Vrbanek, vlasnik obrta Agrosalix za proizvodnju, koji se bavi proizvodnjom grožđa i vina na području Vivodine u blizini grada Ozlja. Prijavio se, naime, na mjeru Restrukturiranje vinograda. Jako bitnu, ističe, jer ako se vinogradi ne moderniziraju i unaprijede, većina njih će se uskoro iskrčiti, zbog čega nam se i nadalje smanjuju ukupne površine.


Njegov je obrt iz Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju dobio odluku o odbijanju s obrazloženjem da nije zadovoljio bodovni prag. Ključan razlog odbijanja je što nije nabavio dron, pa nije ostvario bodove po kriteriju 5.1. da projekt doprinosi ublažavanju klimatskih promjena, primjenom novih tehnika upravljanja vinogradom kao što su nabava softvera, upotreba dronova za praćenje zdravstvenog stanja.




»Iako sam u projektu predvidio nabavu softvera i uslužnu upotrebu drona odnosno da će specijalizirana tvrtka napraviti prelet i analizu podataka, Agencija tvrdi da sam trebao i nabaviti dron«, opisuje uspješni vinogradar i vinar koji je nastavio obiteljsku tradiciju te čiji su kapaciteti proizvodnje danas na razini 30-ak tisuća litara vina godišnje.


Zadovoljio niz kriterija


Josip je i agronom, odnosno završio je diplomski studij smjer Vinogradarstvo i vinarstvo te poslijediplomski specijalistički studij Poslovno upravljanje u agrobiznisu MBA na Agronomskom fakultetu u Zagrebu, a uz to je i više od 10 godina konzultant. Pruža savjetodavne usluge vezane uz bespovratna sredstva iz fondova Europske unije.


»Za moje gospodarstvo koje ima 1,5 hektara vinograda i projekt u kojem se restrukturira 0,51 ha, ne vidim smisao i razlog kupnje drona od nekoliko tisuća eura, što nije propisano ni Pravilnikom. Agencija, dakle, zahtijeva da svaki projekt ima i nabavu drona, pa ih pitam za koga i zašto ga nabavljam?«, pita se Vrbanek ističući kako je većinu ostalih bodova zadovoljio, mladi je poljoprivrednik, ima visoka stručnost, uzgaja preporučene sorte. Do sada nije koristio navedenu mjeru.


»Znači, ako bez nabavke drona ne mogu proći na natječaju, jasno je da je njegova nabava obvezna«, dodaje.


Napominje i da Agencija ima pravo kontrole korisnika pet godina od isplate, a mladi nasad tek nakon pet, šest godina dolazi do pune vegetacije i rodnosti. Pita se stoga kako će Agencija provjeriti korištenje drona, budući da potreba za ovim uređajem i nema previše smisla u mladim nasadima sa smanjenom vegetacijom, a koji su podignuti uz preporuku gnojidbe, pri čemu su zadovoljene i sve ostale agrotehničke mjere.


»Nelogičnosti je puno«, opisuje Josip.


Neizvjesna isplata iz fonda


Naglašava i da je njegov obrt u projektu rekonstrukcije vinarije te on kao vinar i konzultant za EU fondove nije prijavio projekt na Vinsku omotnicu.


»Agencija i Ministarstvo moraju shvatiti da svaka prijava na fond košta, bez obzira radi li vinar sam sebi prijavu. Cijene dobavljača u pravilu su veće u slučaju sufinanciranja zbog dugotrajne procedure prijava ponuda, odobravanja projekata, a kasnije i potrebne dokumentacije za pravdanje troškova«, upozorava.


K tome, neizvjesnost isplate potpore na kraju ulaganja ili smanjenje prihvatljivih troškova stavlja pod veliki rizik korištenje fondova za sufinanciranje.


Ističe stoga da je ovo direktna šteta za proizvođače, budući da bez sufinanciranja nisu više konkurentni na domaćem, ali niti na EU tržištu. Pravilnici i procedure moraju biti jasne, jednostavne i pitke jer, kako naglašava, olakšavanjem procedura i pametnom distribucijom sredstava svi će biti na dobitku, a Vinska omotnica očito to još uvijek nije, čak ni 10 godina od početka njena korištenja.


»Novac ne koristimo već ga vraćamo, vinogradari i vinari su nezadovoljni, a Agencija i Ministarstvo su zatrpani neodobrenim prijavama i žalbama korisnika. Vrijeme je da se neke stvari promijene!«, poručuje ovaj mladi vinogradar, vinar, konzultant.


A svima nama ostaje pitanje, ako on nije prošao – kako će netko drugi proći na Vinskoj omotnici?