Subota, 4. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

11 C°

završna konferencija

Cukrići su kroz projekt Cukar 5.0 osnažili svijest građana o šećernoj bolest

Autor: Robert Hrkać

12.04.2023. 18:12
Cukrići su kroz projekt Cukar 5.0 osnažili svijest građana o šećernoj bolest

Foto: Arif Sitnica



U Multimedijalnoj dvorani Gradske knjižnice Zadar održana je završna konferencija projekta CUKAR 5.0., koju je organizirala Udruga Cukrići Zadar u suradnji s Gradom Zadrom i Poljoprivrednom, prehrambenom i veterinarskom školom Stanka Ožanića.


Sve aktivnosti i ciljevi ovog projekta posredno su ili direktno upućeni ka poboljšanju kvalitete života djece i osoba sa šećernom bolesti. Projekt su sufinancirali Europska unija iz Europskog socijalnog fonda i Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske, a ukupna vrijednost projekta je 62 000 eura.


Projekt se provodi od 16. veljače 2022., a službeno završava 16. travnja ove godine. Tijekom provedbe ostvareni su zadani ciljevi, a oni su se postigli kroz glavne aktivnosti na projektu. To su bili edukacije, radionice, predavanja i tribine. Također, korisnici su imali na raspologanju savjetodavnu i psihološku pomoć te grupnu i individualnu terapiju.




Osmišljen je i proveden program za samopomoć i podršku ranjivim skupinama kroz sport pod nazivom ‘Žveljarin’. Izrađen je i prehrambeni priručnik za usvajanje zdravih prehrambenih navika te aplikacija za samopomoć i podršku ranjivim skupinama ‘Cukar SOS-SMS’, a zaposlena je i jedna osoba u udruzi Cukrići.


– Cukrići su kroz projekt CUKAR 5.0., a u suradnji sa svojim partnerima, ujednačili razvoj civilnog društva, ojačali kapacitete OCD-a za provođenje aktivnosti u zajednici, osnažili svijest građana o šećernoj bolesti te osigurali bolju kvalitetu života članovima udruge.


Zahvalna sam partnerima i svim pojedincima koji su na različite načine doprinijeli projektu. Iznimno sam ponosna i sretna zbog pružene prilike i zadovoljna zbog uspješnosti provedenog, izjavila je Doris Bailo, predsjednica udruge Cukrići.



Nita Šarić, predstavnica Poljoprivredne, prehrambene i veterinarske škole Stanka Ožanića zahvalila je što je škola imala priliku sudjelovati na ovako važnom projektu.


– Kolegice i ja, a uz pomoć učenika, izradili smo prehrambeni priručnik i mislim da je jako važno da mi kao nutricionisti ukažemo na važnost prehrane za oboljele od dijabetesa, kazala je Šarić.


Gradonačelnik Branko Dukić izrazio je zadovoljstvo ostvarenim ciljevima projekta.


– Ovo je ujedno početak provedbe stručno pripremljenog dugoročnog programa koji osigurava sustavnu podršku osobama koje boluju od dijabetesa i njihovim obiteljima. Također, osigurava i stalno podizanje svijesti i znanja građana o dijabetesu. Čestitam na dobro pripremljenom i ciljanom projektu, rekao je Dukić.


Dr. Polona Bencun Gumzej, specijalistica školske i sveučilišne medicine podijelila je svoje impresije s projekta.


– Moja iskustva su bila prekrasna, u smislu da je prepoznato to koliko je važan psihološki dio u bilo kojoj bolesti. Imati šećernu bolest ili dijete sa šećernom bolešću je problem cijele obitelji. To je jedna vrsta male traume gdje se cijela obitelj mora adaptirati na novi ritam, ali i cijela zajednica, istaknula je Bencun Gumzej.