Utorak, 21. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

22 C°

TRAGEDIJA U MORU

Đani Iglić o stradalom roniocu: 'Bio je veliki profesionalac koji je znao sva pravila ronjenja'

Autor: Nikolina Lucić

03.05.2024. 08:59
Đani Iglić o stradalom roniocu: 'Bio je veliki profesionalac koji je znao sva pravila ronjenja'

Foto: Osobna arhiva



Koordinirana akcija traganja za roniocem pokrenuta u srijedu u popodnevnim satima nažalost je okončana pronalaskom tijela nestalog ronioca, inače školjkara.


Traganje za nestalim roniocem s bocama, državljaninom Republike Hrvatske pokrenuto je 1. svibnja u 17.40 sati, kada je u MRCC Rijeka posredstvom Županijskog dojavnog centra ŽC 112 Zadar zaprimljena dojava o nestanku.


Na osnovu dostupnih podataka ronilac je ronio kod mjesta Rovanjska, nedaleko mjesne plaže, gdje su pripadnici specijalne ronilačke jedinice Ministarstva unutarnjih poslova, na temelju dojave pripadnika Hrvatske gorske službe spašavanja, oko 21.00 sat pronašli tijelo nestalog u moru, na udaljenosti oko 20 metara od obale.


Očevid u tijeku




Očevid o uzrocima ove ronilačke nesreće provodi Lučka kapetanija Zadar, u suradnji s policijskim istražiteljima.


Nama je pak iskusni zadarski ronioc i predsjednik Ronilačkog kluba »sv. Roko« iz Bibinja, Đani Iglić kazao kako je među prvima saznao za nestanak nesretnog ronioca, koji nakon zarona na području Rovanjske nije izronio na površinu.


– Vrlo sam brzo od njegova ronilačkog partnera primio vijest da nije izronio. Bio je veliki profesionalac, školjkaš, koji je znao sva pravila i uzuse ronjenja. Što mu se i kako dogodilo pokazat će obdukcija, ali ne valja trčati pred rudo i zaključivati kako je riječ o ronilačkoj nesreći. Unatoč činjenici da se profesionalni ronioci i amateri zaljubljenici prilikom svakog zarona trebaju pridržavati određenih pravila i izbjegavati opasne zarone gdje to nije dozvoljeno, važno je naglasiti da je more nepredvidljivo i da unatoč opreznosti uvijek nešto može poći po zlu. Ronioci osim toga barem jednom godišnje moraju proći kroz liječničke preglede, ali niti dobri nalazi ne mogu isključiti mogućnost srčanog ili moždanog udara prilikom zarona, pojašnjava Iglić, dodavši pak kako se ovakvi crni scenariji mjere u »promilima«.


Zakoni i pravila


– Ronjenje se često prikazuje kao mistična i avanturistička razbibriga, no ono za mnoge profesionalce na dnevnoj bazi to nije. Ono ima svoje zakone i pravila i vjerujte mi više ljudi godišnje strada u prometu i na romobilima nego što ih strada u ronilačkim nesrećama. Što se tiče same nesreće, sve što bi mogao kazati prije službenog izvješća i obdukcije bila bi puka tlapnja, ali svakako treba biti oprezan pri zaključcima. Čak se i iskusnim profesionalcima, kao što je bio stradali ronioc može dogoditi nesreća unatoč iskustvu i poznavanju uvjeta na moru, zaključio je Iglić.


Akcija traganja i spašavanja za nestalim roniocem koordinirana je iz MRCC Rijeka u suradnji s Lučkom kapetanijom Zadar, Ispostavom lučke kapetanije Starigrad – Paklenica, Postajom pomorske i aerodromske policije PPAP Zadar, pripadnicima ronilačke jedinice MUP-a, službenicima Policijske uprave Zadarske, pripadnicima Hrvatske gorske službe spašavanja i mještanima, koji su u traganju sudjelovali vlastitim brodicama.