Nedjelja, 19. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

17 C°

DVODNEVNA KONFERENCIJA

Urbanom području Zadar u novom ITU razdoblju na raspolaganju 43 milijuna eura

Autor: Nikolina Lucić

24.10.2023. 15:18
Urbanom području Zadar u novom ITU razdoblju na raspolaganju 43 milijuna eura

Foto: Luka Jeličić



“Iskustvo drugih država članica EU-a o poticanju inovacija u okviru ITU-a”, “Međusektorska integracija za održivi urbani razvoj: hrvatska iskustva”, te “Integracija za poticanje inovacija u hrvatskim urbanim IT- ima” samo su neke od tema o kojima se raspravlja u sklopu konferencije koju organizira Europska urbana inicijativa (EUI). Riječ je o dvodnevnoj konferenciji na kojoj su se okupili čelni ljudi brojnih hrvatskih gradova kako bi razmijenili iskustva i znanja.


Puzle iskustva i ideja


Tijekom financijske perspektive 2014. – 2020. ukupna alokacija EU iznosila je nešto više od 345 milijuna eura. Velik dio tog novca završio je i u zadarskoj gradskoj blagajni, zbog čega je grad i odabran za domaćinstvo konferencije.


Gosti i sudionici konferencije u Zadru su iz prve ruke imali priliku vidjeti najbolje primjere investicija kojima se revitaliziralo gradsko središte, potaknuo poslovni rast i unaprijedila usluga mobilnosti.




Raluca Toma iz Europske urbane inicijative kazala nam je kako je cilj konferencije, na kojoj sudjeluju čak 22 hrvatska grada, upoznati sudionike s učinkovitijim načinima alokacije EU sredstava, kako kroz radne primjere, tako i kroz praktične vježbe i posjete zadarskim primjerima uspješnih EU projekata.


– ITU je prilika da urbane sredine pametnije ulažu sredstva koja imaju na raspolaganju. Kao puzle, ovo je prilika da se povežemo i okupimo oko naših sličnosti, ali i problema koje dijelimo u realizaciji projekata, kazala je Toma i dodala kako je cilj konferencije inspirirati sudionike kroz praktične primjere i inicijative za buduće projekte.


– EUI je zapravo platforma koja pruža potporu na više razina kako bi se urbane jedinice čim više približile cilju održivog razvoja kroz bolje i učinkovitije strategije, primjere i ideje, pojasnila je Toma i dodala kako se kroz inicijativu “City to City Exchange” spajaju urbane sredine sličnih osobitosti, potreba i projekata, kako bi kroz razmjenu ideja došli do inovativnijih rješenja svojih urbanih potreba.


– Druženja i konferencije koje kontinuirano organiziramo povezuju i pomažu povezivanju naše zajednice i lakšem dijeljenju ideja i primjera. Sljedeće ovakvo druženje bit će centralizirano oko zelenog razvoja, najavila je Toma.


Foto: Luka Jeličić


Nukleus budućeg razvoja


Prošli ITU mehanizam zadarskom urbanom području omogućio je financiranje najvažnijih razvojnih projekata za unapređenje kvalitete visokog obrazovanja, kulturne baštine, urbane prometne infrastrukture, digitalizacije i razvoja poduzetništva.


Šime Erlić, ministar regionalnog razvoja i EU fondova, istaknuo je zato je kako je ova konferencija samo jedan od načina poticanja kontinuirane prakse razvoja urbanih područja.


– Kao ministarstvu nam je važno da je EUI upravo nas izabrala kao primjer dobre prakse. Upravo ćemo zato čuti najbolje stručnjake iz više europskih i hrvatskih gradova, koji uspješno koriste ITU mehanizme. Taj je mehanizam u osam hrvatskih gradova do sada donio mnoge infrastrukturne projekte, a sada radimo dodatni iskorak i rasprostranjujemo se diljem cijele zemlje, čime smo dobili bolju regionalnu raspodjelu, zbog čega možemo stvarati nukleuse budućeg urbanog razvoja. Specifičnost svakog pojedinog grada najveći je doprinos ovoj inicijativi, ali i najveća prepreka, kako bi potrebama svake lokalne sredine prilagodili naše mogućnosti, pojasnio je Erlić i dodao kako je u mnogim gradovima ITU sredstvima obnovljena i izgrađena kulturna, obrazovna i komunalna infrastruktura.


– ITU se pokazao kao jako dobar mehanizam za urbane sredine iako podrazumijeva sinergijsko djelovanje više elemenata. Ono što mi kao ministarstvo dajemo jest okvir i smjernice za setove ulaganja koji mogu postići najveću dodanu vrijednost za svaku urbanu cjelinu, dodao je Erlić, naglasivši kako je tema urbanog razvoja i integriranih ulaganja sve važnija u sustavu europskih ulaganja.


Foto: Luka Jeličić


Prepoznatljivi projekti


– Kohezijska politika i teritorijalna ulaganja u gradove i otoke samo su neki od primjera o kojima ćemo raspravljati. Rijetko kada nam se pruža ovakva prilika i šansa da se iz prve ruke upoznamo s najvažnijim ITU projektima na europskoj razini, jer ovom konferencijom nastavljamo raditi na jačanju kapaciteta ITU gradova. Urbane agende i konferencije na kojima smo već predstavili buduće projekte promoviraju politike regionalnog i urbanog razvoja, naglasio je Erlić, pojasnivši kako Hrvatska želi promovirati urbani održivi razvoj.


– Naša se dosadašnja iskustva temelje na uspjesima naših osam najvećih gradova. Taj pristup sada proširujemo na 22 grada, a njih 18 su mali i srednji gradovi. Time dobivamo na ravnoteži između ruralnog i urbanog. Županijska središta kao ITU gradovi upravo su nam to i omogućili. Alokacija sredstava za projekte samo je jedna od prednosti ITU sustava. Najvažnije je da oni sada imaju kapacitete za provođenje strategija i donošenje novih na temelju strateškog planiranja i upravljanja krojenog prema potrebama lokalne zajednice. Samostalna decentralizacija urbanih dimenzija prilika je za 22 grada da izgrade nove temelje urbanog razvoja, koji će uz participativni pristup s građanima moći donositi najbolje odluke. Tako i brendiramo identitete naših urbanih cjelina, zaključio je Erlić.


Iz ITU mehanizma proveli su se i sufinancirali projekti obnove stare Tehničke škole (3,5 milijuna eura), izgradnja Centra za mlade s uređenjem okoliša (5,8 milijuna eura), izgradnje infrastrukture Gospodarske zone Crno (4,7 milijuna eura), izgradnja specijaliziranog Poduzetničkog inkubatora (3,3 milijuna eura), implementacije pametnih prometnih rješenja upotrebom novih tehnologija (2 milijuna eura), rekonstrukcija prometnice Ulicom dr. Franje Tuđmana s uvođenjem inteligentnog prometnog sustava (4,7 milijuna eura) i obnova kompleksa Svetog Nikole (4 milijuna eura), koje su sudionici konferencije i posjetili.


Urbanom području Zadar je u novom ITU razdoblju na raspolaganju iznos od 43 milijuna eura.


Foto: Luka Jeličić


Zadarska europska priča


Ante Ćurković, pročelnik Ureda zadarskog gradonačelnika, pozdravio je goste i sudionike konferencije naglasivši kako je iz II palače krenula zadarska europska priča, koja najbolje govori o perspektivi grada.


– Ove su palače danas mjesto susreta građana i umjetnika. Kako je ITU bio prekretnica u životu ovog baštinskog kompleksa, tako se pokazao i kao prekretnica za cijeli grad. Naučili smo koliko je važno strateško planiranje i upravljanje, te jačanje naših kapaciteta s ciljem veće financijske autonomnosti na svim razinama. Uspješan ishod u najvećoj mjeri ovisi o kreativnom timu i dobrim partnerskim odnosima, jer se i u relativno kratko vrijeme mogu provesti male reforme koje su karike u velikom lancu efikasnog upravljanja. Formiranje urbane politike i njena transformacija temeljena na potrebama lokalne sredine u Zadru se pokazala kao pun pogodak, čemu ćete i sami svjedočiti, kazao je Ćurković, najavivši obilazak najvažnijih zadarskih ITU projekata.


– ITU je dokazao kako su gradovi učinkoviti i živi sustavi koji nadilaze vlastite administrativne granice. Pred nama su novi izazovi, ali i dosezljivi ciljevi u daljnoj transformaciji naše urbane zone, dodao je Ćurković.


Osim toga, tijekom dvodnevnog skupa međunarodni predavači podijelili su svoja iskustva u provedbi ITU strategija, a sudionici će se upoznati s najboljim modelima i praksama.


Odluka o utvrđivanju Zadra kao urbanog područja u novoj financijskoj perspektivi 2021. – 2027. Gradu Zadru dodijeljena je u svibnju ove godine, čime su postavljeni temelji za korištenje ITU mehanizma u novom razdoblju, tijekom kojeg urbano područje Zadar na raspolaganju ima 43 milijuna eura.