Petak, 17. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

23 C°

ZAHTJEVNA PROIZVODNJA

Obitelj Kolombo uzgaja više od 30 vrsta ljutih paprika i egzotičnih rajčica

02.05.2024. 17:28
Obitelj Kolombo uzgaja više od 30 vrsta ljutih paprika i egzotičnih rajčica

Foto: L. BENCARIĆ/ ARHIVA AK



Ljute paprike dolaze iz Brazila jer takvih kod nas nema, a mi imamo od najljuće do najskuplje na svijetu – rekla je za Osječku televiziju Ljiljana Kolombo koja se već dugi niz godina bavi uzgojem zanimljivih vrsta rajčica i čili paprika u osječkom naselju Tenja.


Najskuplja vrsta paprike Charapita, ističe, ima posebnu aromu, ali je zahtjevna jer je sitna.


Rajčica i ljutih paprika ima više od 30 sorti, dok od slatkih samo ajvaricu koju koristi u pripremi ajvara.




Rasad drži u plasteniku, primjerice ajvaricu, a onda sadi na otvoren prostor natkriven mrežom. »Mora imati zraka jer tako bolje napreduje, i paprika i rajčica«, pojašnjava.


Foto: FACEBOOK LJILJANA KOLOMBO


Što ostane, ide u preradu


Kako je već navela, ima puno sorti pa ih razdvaja, tako da sadi po dva reda paprike pa dva reda rajčice, a za njene potrebe joj treba 3.000 – 3.500 struka.


Kaže da 1.000 komada dodatno posadi te ako uspije, taj dio proda.


Subotom je na osječkoj tržnici, no prema njenim riječima, ne ide na veliku prodaju jer nema toliko prostora i vremena.


»Paprike su sitne i zahtjevne, treba puno vremena za berbu i ostalo. Ono što ostane, iskoristim za preradu, kiseljenje ili za ajvar«, navodi dodajući kako joj nove načine za pripremu zimnice obično predlažu mladi stručni ljudi kada se nađe na tržnici, što kaže, rado prihvati.


Na sajmove ne ide često, ali rado odlazi u Kopačevo i na »Paprika fest« u baranjsko selo Lug te dodaje kako od strane ugostitelja također ima interesa, ali nema dovoljne količine koje bi njima bile potrebne.


Kada je najbolje saditi paprike i rajčice?


»Paprikama treba dugo da sazru, osobito ovima koje ja uzgajam, pa sam ih posadila krajem siječnja. Potrebno im je 150 dana, od sadnje do branja«, pojašnjava uz komentar da rajčice nešto brže sazrijevaju, pa njih sije u veljači.


»Ja ne sadim prije svibnja, najsigurnije je i opet stigne«, poručuje i savjetuje svima da ne sade ranije jer kada je, kaže, posadila prije, mraz je došao.


Otkriva da je na internetu jako puno informacija, ali one su često krive i lažne, stoga je prikupila savjete od svoje mame, a malo od drugih koje primjenjuje u uzgoju povrća.


Što se zalijevanja tiče, kaže da imaju navodnjavanje kap na kap te da su imali jedan bunar koji je presušio prije nekoliko godina, a sada su iskopali dublji.


»Ovo je najbolja terapija«, s osmijehom zaključuje i dodaje kako se planira baviti uzgojem povrća dokle god bude mogla.


Piše: Suzana JOVIĆ/ Agroklub