
Foto: ARIF SITNICA
Muzej antičkog stakla u Zadru po mnogočemu je jedinstvena muzejska institucija, kako u nacionalnim, tako i međunarodnim okvirima. Toliko je posebna da je posvećena samo jednom cilju – očuvanju, proučavanju i prezentaciji svoje prebogate zbirke antičkog rimskog stakla, koja broji više od pet tisuća primjeraka. Suradnja Muzeja antičkog stakla u Zadru sa Srednjom školom primijenjene umjetnosti i dizajna Zadar na ciklusu pedagoško-edukativnih radionica samo je jedan od načina na koje se umjetnost približava široj javnosti i to učenicima koji su jednom nogom već zašli u svijet umjetnosti. Ovom radionicom učenici grafičkog smjera imaju jedinstvenu priliku upoznati se sa delikatnom restauratorsko-konzervatorskom praksom, koja je posebno važna za grad prebogat povijesnim naslijeđem.
Nove prilike
Učenici Grafičkog odjela Srednje škole primijenjene umjetnosti i dizajna Zadar pod mentorstvom konzervatora-restauratora, savjetnika i kustosa Šime Perovića, te profesora Jelene Franulović i Josipa Mišulića sudjeluju na osmodnevnom programu praktične nastave. Podijeljeni u dvije grupe, učenici svaki put rade korak dalje i uče sve kompleksnije metode konzervacije krhkog antičkog stakla. Plan je da se u razrednim odjeljenjima trećih razreda obavi kratka teorijska prezentacija o arheološkom kontekstu i zaštiti arheološke građe općenito, a potom da se na umjetno modificiranim suvremenim staklenim primjercima, demonstriraju sve tehnike čišćenja, stabilizacije, rekompozicije, integracije i rekonstrukcije.
Uz to se planira pripremiti i sintetičke uzorke za upoznavanje s tehnologijom upotrebljavanih materijala, čime se u cjelini mogu produbiti i upotpuniti postojeći nastavni sadržaji. Upravo je očuvanje autentičnosti glavna zadaća restauratorske prakse u muzejima, što nije nimalo lako postići jer je priroda restauratorskih zahvata takva da se njome zadire u materijalnost predmeta. Restauriranje je postupak kojim se oštećeni predmeti nastoje vratiti u svoj prvobitni izgled u svim aspektima.
– Upravo ovakvim radionicama, koje smo dosada ipak fokusirali više na studentsku populaciju, naročito studente restauracije i konzervacije, služi da se mladima predstave nova znanja i vještine u struci, ali i da ih se potakne na samostalno razmišljanje i oplemenjivanje same struke, kazao nam je Perović, istaknuvši kako MAS u svojoj širokoj paleti edukativnih i prezentacijskih aktivnosti, osim prezentacije antičkog i suvremenog stakla, objavljuje stručne publikacije, ali i približava se javnosti.
– Ovi su učenici kroz svoj edukativni program već zagazili u polje umjetnosti, a mi im ovim ciklusom pokazujemo samo jedan od mnogobrojnih umjetničkih smjerova. Kako bi stekli što kvalitetniju sliku o samim radionicama, prva smo dva dana posvetili teoretskom dijelu i obilasku MAS-a, te upoznavanju s njegovom kompleksnom zadaćom i bogatom zbirkom, pojasnio je Perović, istaknuvši kako se nada da će nakon završene radionice neki od ovih učenika drukčije gledati na arheologiju, kao i zaštitu i obnovu povijesne građe.
Specifičnosti prakse
Svaka je reprodukcija odraz subjektivnog pogleda na original, interpretacija koja ovisi o iskustvu i znanju onoga tko reproducira. Konzervacija i restauracija muzejskih artefakata, u ovom slučaju antičkog stakla, bogata je frazama koje mogu biti zbunjujuće, naročito mladima, ali i amaterima koji tek ulaze u ovo polje. Kada se govori o izvornicima, kopijama i imitacijama umjetnina važno je razlikovati maksimalno vjerodostojne kopije rađene istom tehnikom i materijalom kao izvornik i onih izvedenih zamjenskim, najčešće sintetičkim materijalima.
Dok se prvom vrstom kopija, koje nedovoljno precizno možemo nazvati i replikama, znatno približavamo osobinama izvornika, kod sintetičkih se zamjena ne prenose u potpunosti sve bitne odlike originala, već se one samo oponašaju, tako da ih nije pogrešno nazvati imitatima. Zamjena originala drugim medijima kao što su fotografije, video projekcije i slično, također je jedna od metoda reproduciranja određenih informacija koje nosi izvorni predmet. Upravo je u tom polju grafička umjetnost i znanja ono što može promijeniti tijek izložbe i predstaviti je u novom svijetlu i široj publici.
Profesorica stručnih predmeta na grafičkom odjelu ŠPUD-a Jelena Franulović kazala nam je kako škola svake godine surađuje sa zadarskim kulturnim institucijama.
– S MAS-om smo ostvarili produženu suradnju u vidu jednog bloka radionica, tako da učenicima nudimo mogućnost da kontinuirano rade u profesionalnom okruženju i uče specifični vid muzejske i umjetničke djelatnosti, pojasnila je Franulović, dodavši kako će ciklus pedagoško-edukativnih radionica kulminirati izložbom učeničkih radova 5. svibnja.
– Na ovom ćemo ciklusu pokušati napraviti cjelovitu rekonstrukciju procesa rekonstrukcije stakla od proučavanja eksponata, utvrđivanja njihova stanja, te kasnije određivanja modela restauracije. Naš kurikulum svake godine uključuje suradnju s kulturnim institucijama. Prošle je godine to bio NMZ i izložba »Ratko Petrić: Baciti istinu u lice!«. Profesor Perović pozvao nas je u Muzej, tako da smo zajedno osmislili koncept ovog ciklusa, naglasila je Franulović, kazavši kako je program radionica srodan s nastavnim programom grafičara.
Teorija u praksu
– Učenici uče predmete povezane s umjetnošću i proizvodnjom specifičnih umjetničkih proizvoda. Tako implementiramo moderne umjetničke prakse s njihovom nastavom. Učenici su oduševljeni ovom prilikom, jer vole suradnje i projekte, kao i priliku za izmještanje nastave iz škole u neki drugi prostor, koji u nastavni proces svakako uvode novu dinamiku, kao i nov proces usvajanja znanja i vještina. Uvijek ih potičemo da razmišljaju o tome što će raditi nakon obrazovanja, kako bi stečene vještine mogli implementirati u svom umjetničkom radu, dodala je Franulović.
Iako je primarna djelatnost Odjela za restauraciju i istraživanje MAS-a preventivna i aktivna zaštita i obrada staklene arheološke građe, na Odjelu se istodobno provode i programi teorijskog i praktičnog iskustva koje se prenosi na studente angažirane u zaštiti kulturne baštine višegodišnjom sustavnom suradnjom s Odjelom za restauraciju Umjetničke akademije u Splitu.
Muzej uskoro planira ovu djelatnost proširiti i na mlađe uzraste, a ciklus pedagoško-edukativnih radionica sa ŠPUD-ovcima prvi im je ispit. Jer, iako je jedan od najvažnijih ciljeva Muzeja izrastanje u referentnu ustanovu na polju stručne i znanstvene obrade staklene arheološke građe, muzejski Odjel za restauraciju i istraživanje nastoji učiniti svoja znanja i tehnike što dostupnijima širim krugovima.
– S učenicima u razrađenom sistemu od kompozicije, oblikovanja, rekonstrukcije i integracije do odlijeva replika pokušati prikazati sve najvažnije stavke restauratorsko-konzervatorske prakse. Iako sam navikao raditi i podučavati studente, učenici su me oduševili svojim specifičnim znanjima, ali i inventivnošću koja dolazi s mladošću, istaknuo je Perović, naglasivši kako se nada da će ove radionice barem kod jednog učenika potaknuti zanimanje za restauratorsko-konzervatorskim radom, koji može oplemeniti inovativnim idejama i digitalnim postupcima.
Muzej učenicima jako je inspirativan
Marko Prolet, učenik trećeg razreda Škole za primijenjenu umjetnost i dizajn kazao nam je kako se za sudjelovanje na radionici odlučio jer želi naučiti više o antičkim formama umjetnosti, naročito o staklu.
– Osim što ćemo učiti o restauratorskim i konzervatorskim tehnikama i postupcima, kao i važnosti antičkog stakla za zadarsku povijest i muzejsku djelatnost, na završnoj ćemo izložbi svoje radove prikazati onako kako ih mi vidimo, u digitalnom, grafičkom obliku. Muzej je jako inspirativan i imali smo priliku vidjeti svaki njegov kutak. Naročito nas je impresionirala puhaonica stakla, kazao je Prolet, naglasivši kako će nada naučiti brojne tehnike i usvojiti nove ideje koje će mu možda koristiti u budućem radu.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
STANOGRADNJA
Grade se po 1.500, prodaju po 4.000 eura po kvadratu. Tko je krivac za rast cijena stanova?
Županija
ŽUPANIJSKI ODBOR
Raspušten Općinski odbor HDZ-a u Polači! Novi povjerenik je načelnik Tomislav Prtenjača
Gastro
RECEPT
Ovo je znak da isprobate neodoljive limun pločice!
Scena
Srušen svjetski rekord
Na Thompsonov koncert fanovi dolaze iz 45 zemalja, evo novih detalja
Zadar
ZA MALE PACIJENTE
Gradska knjižnica Zadar darovala slikovnice pedijatrijskim ordinacijama
Crna Kronika
VELIKA AKCIJA
Zadarska policija zaustavila 11 sumnjivih motocikala. Svi završili na izvanrednom tehničkom pregledu
Crna Kronika
opsežno istraživanje
Četvorica krala po Galovcu, završili iza rešetaka
Županija
ŽUPANIJSKI ODBOR
Raspušten Općinski odbor HDZ-a u Polači! Novi povjerenik je načelnik Tomislav Prtenjača
Zadar
RADNIČKA PRAVA
Radnici Liburnije uskoro počinju štrajk: “Plaće su jako mizerne, osnovica nam je 970 eura bruto”
Zadar
WORLDSKILLS CROATIA 2025.