Utorak, 30. travnja 2024

24 C°

Zadar pregazio “mrave”

06.04.2012. 22:00

U šestom kolu Lige za prvaka Zadar je na Višnjiku pobijedio Zagreba u utakmici, u kojoj je dominirao gotovo svih 40 minuta. Gosti su tek na početku poveli 0:4 pa 4:8, a kada su domaći koševima Ivanova i Krapića okrenuli na 10:8 više nisu ispuštali prednost.
Naravno da nije sve izgledalo tako jednostavno, ali momčad Aleša Pipana je ovaj put odigrala utakmicu bez većih padova u igri, prvenstveno što se obrambenog dijela tiče. A on je u najavi istaknut kao najvažniji.
Mogao je Zadar već u drugoj četvrtini otići na dvocifrenu prednost, kada je imao 26:17, ali se Zagreb do poluvremena ipak vratio i smanjio na -2, 34:32.
Uspjeli su „mravi” jednom doći i do izjednačenja, 39:39, no uzvratili su Reed tricom i raspoloženi Vrbanc s poludistance. Nakon trice Markote za 51:49, Ivanov je pogodio za +4 pa je Dražen Brajković pozvao minutu odmora.
Kod rezultata 53:49 krajem treće četvrtine Zadrani su izgubili loptu, ali je Petar Babić promašio polaganje sam kao duh u kontranapadu. Kaznio je to Ante Delaš tricom za 56:49 pa su domaći na ulasku u posljednjih deset minuta igre imali lijepih sedam poena prednosti.
Četvrta četvrtina počela je serijom promašaja. Kaštropil je izgubio loptu, a Simon, Vrbanc i Ožbolt promašili trice.
Prvi koš ubacio je opet Delaš za +9, 58:49, da bi na drugoj strani Rančić, koji je ušao umjesto Simona, izgubio loptu pa je gostujući trener, nakon manje od dvije minute, morao pozvati time-out. Zadar je tada prvi put otišao na dvoznamenkastu razliku i to zakucavanjem Kaštropila iz odbitka, koje je podiglo publiku na noge. „Mravi” su opet izgubili loptu, a Vrbanc pogodio za 62:49.
Uslijedilo je još nekoliko promašaja s obje strane, da bi opet Kaštropil donio svojima najviših +15, 64:49. Markota je tricom iz kuta, pet minuta prije kraja, vratio nadu svojima, no Kaštropil ponovno zakucava nakon „pick and roll” igre s Vrbancom za 66:52.
Gosti su još jednom malo priprijetili i to više zahvaljujući promašenim slobodnim bacanjima domaćih (Kuso i Kaštropil po dva). No, po jedno su promašili i Simon, Markota i Mulaomerović pa se razlika spustila samo na -9, 68:59, na ulasku u posljednju minutu susreta.
Zadrani, međutim, nisu dopustili dramu u završnici, te su mirno priveli utakmicu kraju. Mogli su slaviti i dvoznamenkastom razlikom, ali su promašili posljednji napad pa je utakmicu zaključio Rančić tricom za 69:62.
Rezultati 6. kola: Zadar – Zagreb 69:62, Cibona – Split 92:75, Svjetlost Brod – Zabok 74:73, Cedevita – Jolly 89:68.
Redoslijed: Cibona 6-0, Cedevita 5-1, Split 4-2, Zadar 3-3, Zagreb 3-3, Zabok 1-5, Jolly 1-5, Svjetlost Brod 1-5.
Raspored 7. kola: Jolly – Zadar (11. travnja), Zagreb – Cibona, Split – Svjetlost Brod, Zabok – Cedevita.

ZADAR – ZAGREB 69:62

(20:15, 16:19, 20:15, 13:13)
ZADAR – Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja: 2000. Suci: Muhvić (Karlovac), Herceg (Zabok) i Radojković (Split).
ZADAR: Zadnik 3, Ivanov 15, Šango, Kaštropil 6, Delaš 7, Ramljak 2, Krapić 6, Reed 3, Batur 2, Kuso 1, Vrbanc 20, Vrkić 4. Trener: Aleš Pipan.
ZAGREB: Mulaomerović 7, Mašić 9, Halilović, Simon 15, Babić, Morović 2, Novačić, Markota 20, Rančić 6, Prostran, Ožbolt 3, Rikić. Trener: Dražen Brajković.
Šut za dva: Zadar 22-42, 52%; Zagreb 12-27, 44%.
Šut za tri: Zadar 5-25, 20% (Vrbanc 3, Reed, Delaš); Zagreb 6-25, 24% (Markota 2, Rančić 2, Mašić, Ožbolt).
Slobodna bacanja: Zadar 10-21, 48%; Zagreb 20-26, 77%.
Skokovi: Zadar 42 (28+14); Zagreb 31 (26+5).
Osobne pogreške: Zadar 27; Zagreb 23.