Nedavna nesreća u lovu, ako se taj slučaj može tako opisati, kada su stočaru iz Smilčića dva lovca usmrtila tri svinje, crne slavonske svinje, misleći da su, kako su izjavili policiji – divlje, aktualizira pitanje lovačkih zakona. Je li zakonska regulativa vezana za lov dobro osmišljena i što po tom pitanju kažu lovci. Iz PU zadarske su nam kazali kako je u zadnje dvije godine bilo svega nekoliko slučajeva nesreća u lovu.
– Prošle je godine u listopadu na području lovišta Južni Velebit zabilježeno samoranjavanje lovca i to nožem gdje je za dobio lakše tjelesne ozljede. Dva mjeseca kasnije, u Mandrama na Pagu, u lovu iz puške ozlijeđen je drugi lovac – državljanin Slovenije koji je zadobio teške tjelesne ozljede. Protiv počinitelja, drugog lovca, državljanina Republike Hrvatske, podnesena je kaznena prijava zbog dovođenja u opasnost života i imovine opće opasnom radnjom ili sredstvom. Nadalje, tijekom 2018. godine evidentirana su tri kaznena djela protuzakonitog lova ili ribolova (zec, fazan), a protiv počinitelja je državnom odvjetništvu podnesena kaznena prijava, podnesene su i kaznene prijave za dva djela uništavanje zaštićenih prirodnih vrijednosti. Radilo se o izlovu prstaca te lovu zaštićenih ptica, nabrajaju iz PU zadarske.
Što se tiče godine prije, tijekom 2017. evidentirana su tri kaznena djela protuzakonitog lova i ribolova te su podnesene kaznene prijave. Ozlijeđenih u lovu nije bilo, osim jednog slučaja na otoku Ugljanu kada je u siječnju u lovu talijanskih državljana na šljuke ozlijeđen sačmom drugi talijanski lovac koji je zadobio teške tjelesne ozljede.
Komentirajući zakonsku regulativu, kao i situaciju na terenu predsjednik Lovačkog saveza Zadarske županije Damir Perić kazao je kako mora naglasiti da su prije nekih dva mjeseca na snagu stupila nova dva zakona, Zakon o lovstvu i Zakon o nabavi i posjedovanju oružja građana.
– Ovi zakoni su nam jako pomogli u rješavanju problematike iz područja lovstva i uvelike su pomogli lovovlaštenicima u gospodarenju s lovištima i provedbi obavljanja i bavljenja lovom. Dobili smo suvremene propise koji usko propisuju načine obavljanja i provedbu gospodarenja lovištima u cilju očuvanja i zaštite matičnih i prolaznih vrsta divljači, te ostalih zaštićenih životinjskih vrsta, dok su lovcima i korisnicima lovačkog oružja jasno definirane načine upotrebe lovačkog oružja, zadovoljan je Perić.
Kako dodaje ono što ih muči je i dalje problem da lovovlaštenici imaju muke u sprječavanju i pojavi nelegalnog lova (krivolova).
– Krivolov i dalje postoji i zadaje probleme svim lovovlaštenicima koji gospodare lovištima i koji žele kvalitetno gospodariti svojim lovištima. Ipak, želio bih istaknuti da smo tijekom 2018. i 2019. godine postigli jako dobru suradnju s Policijskom upravom zadarskom i htio bih stoga uputiti riječi zahvale svim djelatnicima PU zadarske, posebice načelniku Antonu Dražini, voditelju službe policije Božidaru Budiši i voditelju Odjela za javni rad Denisu Mariću. Budiša i Marić su prije početka ovogodišnje lovne sezone bili i sudionici okruglog stola kojeg smo mi lovci zajednički s policijom organizirali u prostorijama našeg saveza u Zadru na temu "Siguran lov". Od tada je suradnja nas lovaca i policije podignuta na još veću razinu, a najbolji rezultati su upravo u sferi iskorjenjivanja krivolova, ističe dalje prvi čovjek lovačkog saveza.
Govoreći o broju nesreća u zadnje dvije godine Perić naglašava kako dvije zabilježene nesreće nisu puno, ako se uzme u obzir da domaćih lovaca ima oko 2500, a stranih 850.
– Nesreće vezane za ranjavanje lovačkim oružjem su izolirani slučajevi i posljedica ljudske pogreške. Iako im sam broj malen, svaka nesreća vezana uz provedbu lova nas jako pogađa. Poražavajuća je jer nema ništa vrjednijeg od ljudskog života i ljudskog zdravlja. Stoga je važno znati način ponašanja sudionika lova koji je propisan Zakonom o lovstvu i brojnim pravilnicima koji detaljnije razrađuju pravila kojih su se lovci dužni pridržavati. Jasno je vidljivo da se lovačko oružje i naboji mogu upotrebljavati samo ako ne ugrožavaju sigurnost ljudi i imovine, ne smiju se upotrebljavati izvan lovišta, civilnih strelišta ili drugih mjesta koja su određena za vježbe gađanja. S oružjem i streljivom mora se postupati s osobitom pažnjom kroz pravilno čuvanje, pravilnu i stručnu upotrebu, nošenje, prenošenje i držanje oružja u ispravnom stanju, informira nas Perić i zaključuje kako bi, budući da se najveći broj nesreća u lovu događa zbog slabog raspoznavanja lovaca po obraslim i šumskim prostorima, sudionici lova trebali nositi reflektirajuće/jasno vidljive kape ili prsluke narančaste ili crvene boje, što je također savjet i preporuka i ostalim osobama koje se kreću lovištem, poput berača gljiva, biciklista, planinara i drugih.
najnovije
najčitanije
Svijet
PRISTUPNI PREGOVORI
Crnoj Gori Hrvatska blokirala zatvaranje jednog poglavlja
Crna Kronika
SPLIT
Ispred postaje zapalio policijsko vozilo, uhićen je
Scena
Zajednički intervju
Ivan Rakitić i Raquel otkrili tajnu skladnog braka: ‘Mi smo posebni po tome…’
Nogomet
IZBORNIK
Zlatko Dalić: Poštujem sve protivnike, ali Hrvatska je s razlogom prvi nositelj
Hrvatska
predsjednik vlade
Umirovljenici traže ostavku Vlade, Plenković: To nije realno
Županija
pitanje zaštite
RAT NA OTOKU Simbol čipke kao kamen razdora Pažana i Novaljaca
Zadar
LUKSUZNI HOTEL
Na prvom Danu karijera Zadrani upoznali privlačne ponude Hyatta
Plodovi zemlje i mora
najulov 2024.
Neočekivan ulov mladog ribolovca Andrije Reljića s Dugog otoka
Zadar
NAJAVA
Fra Marin Karačić predvodi adventsku duhovnu obnovu na Bokanjcu
Zadar
kandidat za župana