Osvajajući uvijek iznova novi šestogodišnji predsjednički mandat, Mubarak već tri desetljeća suvereno vlada državom koja se prostire na području jedne od najstarijih civilizacija. Sve do ovotjedne krize kada mora odlučiti između mirnog napuštanja vlasti ili nasilnog i svakako kratkoročnog zadržavanja položaja silom
Hosni Mubarak, jedan od najmoćnih afričkih političara i nakon libijskog i jemenskog predsjednika danas najdugovječniji arapski vođa, na odlasku je. To je u sveopćem kaosu koji već danima trese Egipat, jedino posve izvjesno. Da će Mubarak otići naoko dobrovoljno, a zapravo pod pritiskom Zapada, osobito svoga dugogodišnjeg političkog pokrovitelja SAD-a, sasvim je sigurno. Pitanje je samo kada i pod koju cijenu. Hoće li se do okončanja mandata u rujnu uspjeti održa(va)ti na vlasti, ili će pod pritiskom i ultimatumom ulice kojom je potekla krv, ovih dana napustiti predsjedničku palaču, ovisi uz međunarodne čimbenike, i o tome hoće li u ostarjelog egiptaskog lidera prevladati racionalno ili despotsko.
Formalni pluralizam
Čovjek kojemu je, nakon trideset godina vladanja, i vojska okrenula leđa, rođen je prije osamdeset i dvije godine u Al Minifijahu na delti Nila. Mubarak je diplomirao 1949. godine na vojnoj akademiji, a onda i na zrakoplovnoj akademiji, a specijalizirao se u Sovjetskom Savezu.
Bio je vješt pilot i od 1966. do 1969. bio je direktor zrakoplovne akademije. Predsjednik Anvar el Sadat imenovao ga je početkom 1972. zapovjednikom egipatskih zračnih snaga. Sudjelovao je u egipatsko-izraelskom ratu 1973., nakon čega je dobio čin maršala. Sadat ga je 1975. imenovao svojim potpredsjednikom, a Mubarak je dobio značajnu ulogu u bliskoistočnom mirovnom procesu te u posredništvu u sporu Maroka, Alžira i Mauritanije oko Zapadne Sahare.
Kada su članovi islamističkog Džihada u listopadu 1981. godine izvršili atentat na Sadata, na vlast je došao njegov zamjenik Mubarak.
Despotska vladavina
Otada, osvajajući uvijek iznova novi šestogodišnji predsjednički mandat, Mubarak suvereno vlada državom koja se prostire na području jedne od najstarijih civilizacija. Sve do ovotjedne krize kada mora odlučiti između mirnog napuštanja vlasti u petogodišnjem mandatu ili nasilnog i svakako kratkoročnog zadržavanja položaja silom.
Iako Egipat formalno ima pluralistički sistem koji omogućuje djelovanje političkih stranaka, njima dozvolu u praksi izdaje specijalna vladina komisija. Islamističke stranke, osobito Muslimansko bratstvo, djeluju poluilegalno i stalno su na udaru vlasti. Njihovi članovi u parlament mogu ući jedino kao nezavisni zastupnici, ali najčešće su po zatvorima.
U stvarnosti, Egipat je država apsolutističke vladavine, a Mubarakovi izborni rezultati redovito prelaze podršku od devedeset posto.
Hosni Mubarak bio je tri desetljeća jedan od najvjernijih zapadnih saveznika s većinsko muslimanskih prostora. Zapad, osobito SAD njegovu lojalnost nagrađivao je izdašnim kreditima, zatvarajući oči, kao i u sličnim situacijama (nekad Sadamovim Irakom, danas Saudijskom Arabijom) pred razgranatom korupcijom i represijom nad vlastitim narodom i opozocijom.
Mubarak je njegovao i dobrosusjednske odnose s Izraelom, čuvajući egipatsko-palestinsku granicu s Gazom, pa je razumljiva podozrivost s kojom Izrael promatra razvoj situacije. Egipatski vođa na odlasku uspostavio je i čvrste veze s Britanijom i Francuskom, ali najnoviji događaji pokazuju da mu nitko od moćnih saveznika neće čuvati leđa odnosno fotelju.
Poruka SAD-a i Europe je jasna: prijenos vlasti treba započeti odmah. Na žalost, posljednje vijesti o sukobima protivnika i pristaša egipatskog “faraona”, govore da Mubarak računa s eskalacijom krize.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
SVJETSKO UDRUŽENJE ZA POSLOVNA PUTOVANJA
Hrvatska je među 15 najtraženijih europskih destinacija za kongresni turizam
Novosti
dugoočekivana tužba
SAD tuži Amazon zbog kršenja antimonopolskog zakona i štete za potrošače
Novosti
SRBIJA
Vučić poslije sukoba zatražio snažnije djelovanje KFOR-a, SAD i EU očekuju istragu
Nogomet
Povratak na staro
UEFA započela proces povratka ruskog nogometa u službena međunarodna natjecanja
Novosti
rusija
Oporbenjak Navaljni izgubio žalbu na 19-godišnju kaznu zatvora
Hrvatska
OBITELJSKO NASILJE
Majka Klare Buntić: ‘Tukao ju je redovito, a njegovi su sve zataškavali. Bespomoćni smo i bojimo se izaći iz kuće’
Zadar
na višnjiku
Sa suzama u očima i ponosom u srcu dočekan zlatni Mateo Škara
Crna Kronika
Nasilje
Buntićeva supruga iznijela nove jezive detalje nasilja: Tukao me rukama, nogama, svime
Crna Kronika
SERIJA KRAĐA
Provalio u kuću u Zemuniku, ukrao novac i zlatni nakit
Zadar & Županija
PU ZADARSKA