Iako bi sukladno hrvatskim zakonima i Ustavu pristup javnom dobru trebao biti dostupan svima, pomorsko dobro, odnosno more, dio obale i mulovi ispred svjetionika Ošti rat na Puntamici, kojeg je prije tri godine od vlasnika, države, odnosno splitskog Plovputa, na deset godina zakupila tvrtka Punta Lanterna, do daljnjega će biti iznimka. Na to javno dobro moći će samo oni koji mogu i žele preskakati zid kojim je taj prostor ograđen, jer je, kako doznajemo iz Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, Ministarstvo kulture, Konzervatorski odjel Zadar, stavio taj prostor pod svoju zaštitu i donio rješenje prema kojemu ogradni zid čini cjelinu tog kulturnog dobra zajedno sa svjetionikom i pomoćnim objektima uz njega.
Uvažena žalba investitora
Zadarski Konzervatorski odjel ujedno je dao i suglasnost na glavni projekt za uređenje tog prostora zakupcu, temeljem kojeg je on te građevinske radove i proveo prošlog proljeća. Sporni natpis »zabranjen pristup« koji je bio istaknut na žičanoj ogradi postavljenoj duž zida uklonjen je, kao i ogradna žica, ali ne i zid koji seže se do kraja jednog od mulova, iako su komunalni redari temeljem rješenja nadležnog ministarstva čak bili izišli na teren kako bi ga srušili. Žalba investitora bila je uvažena pa je on tako, sasvim zakonito, uredio dvorišni prostor unutar zidova koji ograđuju svjetionik, simbol Puntamike, kao i pomoćne objekte. Srušio je suhozid koji s jedne strane ograđuje to kulturno dobro i uz blagoslov konzervatora ga prezidao u jednom dijelu, a u drugom nadogradio ciglenim blokovima izgrađenim objektom od cca 30 metara četvornih. Inspekcija Lučke kapetanije Zadar provela je nadzor u svibnju prošle godine nad tim radovima te je utvrdila kako je investitor ipak zagrizao malo veći zalogaj.
Uklonili bazen
– Inspekcijskim nadzorom radova na obnovi svjetionika Oštri rat na Puntamici u Zadru i njegovih pomoćnih građevina koje se nalaze na pomorskom dobru i smatraju se njegovim pripadnostima, utvrđeno je da su predmetni radovi obavljani sukladno glavnom projektu odobrenom od Ministarstva kulture, Konzervatorskog odjela u Zadru. Pri tome podsjećamo da su rješenjem Ministarstva kulture, Konzervatorskog odjela u Zadru, svjetionik Oštri rat i pomoćne zgrade preventivno zaštićene kao kulturno dobro, o čemu postoji i zabilješka u zemljišnim knjigama. Tijekom nadzora tog dijela pomorskog dobra, inspekcija je utvrdila da je u sklopu radova na obnovi svjetionika, izgrađen bazen koji nije bio predviđen glavnim projektom, kojeg je potvrdio Konzervatorski odjel u Zadru,. Zbog toga je inspekcija pomorskog dobra od trgovačkog društva Plovput zatražila da se bazen ukloni i stavi izvan funkcije, što je prema informacijama koje smo dobili od Plovputa i učinjeno, doznajemo od Ane Matijašević, glasnogovornice kabineta ministra mora, prometa i infrastrukture gdje su u svoj Plan inspekcijskih nadzora za 2019. godinu uvrstili ponovljeni nadzor ovog dijela pomorskog dobra.
Podsjetimo, prvim inspekcijskim nadzorom temeljenim na Pomorskom zakoniku i Zakonu o pomorskom dobru, odnosno Zakonu o sigurnosti plovidbe u kolovozu 2017. godine, bilo je utvrđeno kako se obalni dio i dva mula uz svjetionik moraju vratiti u javnu uporabu. No, Plovput je uklonio samo žicu sa zida, a na naš upit odgovorni iz te tvrtke tada su nam kazali kako su oni postupili sukladno izdanom rješenju od strane Lučke kapetanije Zadar kojim je naloženo uklanjanje ogradne žičane mreže.
Sve ostale dozvole
– Uređenje vrta koje nije u nikakvoj svezi s ranije spomenutim rješenjem LK Zadar, već uređenje vrta pomorskog svjetionika provodi zakupnik u skladu s Glavnim projektom za uređenje vrta PS Oštri rat za koji je izdana Potvrda Konzervatorskog odjela u Zadru od 3. travnja 2018. godine. Predmetni projekt je naručio i platio zakupnik, te zatražio i ishodio suglasnost Konzervatorskog odjela, stoji u odgovoru, uz napomenu kako Plovput u izvođenju obnove i uređenja PS Oštri rat – Puntamika postupa u skladu s nalozima i odobrenjima nadležnih organa. Iz Konzervatorskog odjela u isto vrijeme odgovorili su kako su oni izdali suglasnost za dio koji je u njihovoj domeni, a da ne znaju je li investitor pribavio sve ostale dozvole koje bi eventualno trebao.
U ovoj priči ostaje nejasno tko sve gospodari pomorskim dobrom, tko ga može dati pravnoj osobi na korištenje i jesu li ovlasti konzervatora iznad zakona i Ustava RH koji svim građanima jamči jednakost, među ostalim i u pravu na pristup javnom dobru.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
Predsjednički kandidat HDZ-a
Primorac: Vukovar kao grad svjedoči da Hrvatska ide naprijed
Svijet
BERLINSKA DEKLARACIJA
Europske sile obećale sigurnosna jamstva Ukrajini uoči Trumpova povratka
Plodovi zemlje i mora
VINSKA OMOTNICA
Dobio odbijenicu jer nije nabavio – dron?!
KK Zadar
ABA liga, 12. kolo
Košarkaši Zadra preko Borca do ovosezonskog prvijenca u Krešinom domu
Kultura
Umjetnik i znanstvenik
Josip Zanki vratio se Zadru s novom izložbom koja spaja Velebit, Tibet i Meksiko
Zadar
ŽIVOT BEZ GRANICA
Jurica Milin, osoba s Down sindromom, uspješno ruši barijere i ostvaruje svoje snove
Kultura
VELIKI KONCERT U HNK ZADAR
Klapa Anima Maris vraća se na velika vrata: “Kada nam netko priđe i podijeli svoj dojam, tada znamo da…”
Županija
pitanje zaštite
RAT NA OTOKU Simbol čipke kao kamen razdora Pažana i Novaljaca
Zadar
sigurnosne mjere
Policija snima utakmicu Zadra i srpske momčadi
Crna Kronika
opirao se uhićenju