
Foto: Adam VIDAS
Za boravak u baznom logoru i penjanje na Himalaju potrebno je oko 25.000 dolara po osobi, ne računajući avionsku kartu i opremu, a kako je Jana rekla, svi sponzori nisu poštovali svoje obveze i ubrzo im je ponestalo novca, tako da su gotovo morale prodavati opremu kako bi se mogle vratiti kući
Ne odustajem od Mt. Everesta i ako treba sama ću financirati cijelu ekspediciju, ali kad-tad ću otići gore, rekla je u ponedjeljak na konferenciji za novinare Jana Mijailović, zadarska članica ženske ekspedicije koja je tijekom svibnja krenula na osvajanje najvišeg vrha svijeta Mt. Everesta i nastavila:
Zašto nisam bila izabrana?
– Nisam se popela na Mt. Everest jer se zbog ograničenih financijskih sredstava. Samo pet djevojaka moglo popeti, a odluke o tome tko će se penjati bile su bazirane na promatranjima i zapažanjima našeg izbornika Darka Berljaka, šerpi i liječnice Lane Đonlagić. Zaista ne znam zašto ja nisam bila izabrana jer smo sve bile spremne za taj napor. Cijelo vrijeme sam se nadala da ću i ja biti jedna od cura koja će ići gore i kad sam saznala za odluku, osjećala sam se grozno. Ali što je tu je, to je iza nas i o tome više nema smisla razmišljati, zaključila je Jana, dodajući kako će pokušati nagovoriti članove GSS-a, čiji je i sama dugogodišnji član, da zajedno krenu na još jednu ekspediciju prema “krovu svijeta”.
Zadarska alpinistica ispričala je kako je osam djevojaka došlo do zadnjeg baznog logora i tamo je izbornik odabrao pet koje će ići dalje. Jana je rekla kako je Darko napravio dobar odabir jer su od pet odabranih cura njih četiri stigle do samoga vrha. Što se tiče financija, Jana je kazala da su dozvole za penjanje za deset članica ekspedicije koštale 10.000 dolara po osobi. Osim toga komplet boca s kisikom košta oko 3.500 dolara po osobi, a uz svakog penjača ide i jedna šerpa čije usluge koštaju oko 5.000 dolara. Kad se sve ovo zbroji za sam boravak u baznom logoru i penjanje na Himalaju potrebno je oko 25.000 dolara po osobi, ne računajući avionsku kartu i opremu, a kako je Jana rekla, svi sponzori nisu poštovali svoje obveze i ubrzo im je ponestalo novaca, tako da su gotovo morale prodavati opremu kako bi se mogle vratiti kući. Ipak, u zadnji tren im je pomogla Vlada RH pa su se uspješno vratile sa svom opremom.
Tamna strana
Zadarska alpinistica je okupljenim novinarima ispričala kako su bile primijećene u baznom logoru u kojem je u tom trenutku bilo i do 1.000 penjača, i gotovo je svima, a posebno Amerikancima, bilo čudno kako su došle tako blizu, a zbog manjka novaca ne mogu na vrh.
Na konferenciji Jana se dotaknula i tamne strane alpinizma i detaljno je ispričala o nesreći koja im se dogodila na predjelu “ledeni slap”, gdje se na nju i još nekoliko članica srušila lavina.
– To nam je bio šesti put da prolazimo tuda i očekivali smo da bi svaki dan moglo doći do urušavanja leda jer je snijeg svaki dan curio i topio se. No, nismo očekivale da će se to dogoditi upravo u trenutku kad smo mi bile ispod. Kad se to dogodilo, čule smo jak prasak i komad leda velik kao jedan od pet nebodera je počeo padati na nas. Mi smo se uspjele skloniti i ja sam putem radija javila da smo dobro, rekla je hrabra alpinistica dodajući kako je u tim situacijama gore onome tko gleda nego njima koje su se našle u opasnosti.
Jana je objasnila kako na planini vladaju drugačiji zakoni jer je tamo svaki čovjek za sebe i u ovakvim se kriznim situacijama jedva može pomoći sebi, a kamoli drugome. Svatko tko ide na ovakav uspon svjestan je rizika i činjenice da može zauvijek ostati na planini.
– Kad ste gore nema spašavanja, jedva stojite na svojim nogama, niste svoji i ako vam se nešto dogodi, a ako si ne možete pomoći, ne očekujte pomoć od drugih. Svi penjači su toga svjesni i s tim se slažu, objasnila je Mijailović. Dodala je kako je na planinama jako opasno i rizično je poslati nekoga u spašavanje ili skupljanje tijela nekoga tko je izdahnuo na planini, pa se to u velikoj većini slučajeva, nažalost, ne radi. Jedno je vrijeme to čak i bilo zabranjeno jer šerpe vjeruju da ako je planina nekoga “uzela”, onda on tamo treba i ostati.
Inače Hrvatska je zahvaljujući ovoj ekspediciji koja je trajala ukupno 72 dana, a čije su se četiri članice popele na najviši vrh svijeta, postavila mnoge nove rekorde u usponu na Mt. Everest. Hrvatska je trenutačno jedina zemlja koja na vrhu Everesta ima više žena nego muškaraca.
najnovije
najčitanije
Nogomet
EURO 2024
Hrvatska će igrati sedmi EURO, nikad dalje od četvrtfinala
Nogomet
ŽDRIJEB U HAMBURGU
Hrvatska saznala suparnike na EURO-u, Vatreni pakao skupine B otvaraju u Berlinu protiv Španjolske
Ostali sportovi
SKIJANJE
Opet otkazan muški spust u Beaver Creeku, uvjeti su još uvijek loši
Scena
nova etapa
Lana Jurčević se otvorila: ‘Priča kako je na svijet došla naša beba luda je i opasna’
Nogomet
SERIE A
Badelj asistent u remiju Genoe i Empolija, momčad bivšeg Vatrenog je na 15. mjestu ljestvice
Crna Kronika
Vršnjačko nasilje
Šokantno! Snimljena tučnjava četiri djevojke na Kapetanskom u Zadru
Crna Kronika
PROMETNA NESREĆA
[FOTO] Prometna nesreća na cesti između Ražanca i Mazije, jedna osoba prevezena u bolnicu
Zadar
GLAZBENA POSLASTICA
Spektakl na Adventu u Zadru: Riječki rokeri stižu s ultimativnim hitom „Mama ŠČ”
Crna Kronika
nesreća kod tromilje
Prebrzo vozila te izletjela s ceste, teško je ozlijeđena
Zadar
TROŠKOVNIK