Alkohol je prvo sredstvo ovisnosti koje probaju mladi, a hrvatski adolescenti su prema nekim istraživanjima pri samome europskom vrhu po zlouporabi alkohola i rizičnog pijenja. Iako u Zadru već više od pola stoljeća uspješno djeluje i Klub liječenih alkoholičara, među njegovim članovima nema mnogo onih koji su tek zakoračili u punoljetnost.
– Tek je nekolicina članova u ranim dvadesetim godinama, a u Klub znaju doći po preporuci psihijatra ili Savjetovališta pri Zavodu za javno zdravstvo, doznajemo od dr. sc. Mladena Mavara, ravnatelja Psihijatrijske bolnice Ugljan koji zajedno s psihologinjom Lucijanom Rupić Krstić vodi zadarski Klub liječenih alkoholičara. Mavar pojašnjava i kako je među razlozima izostanka vrlo mladih osoba u Klubu, činjenica da na klupski tretman dolaze osobe koje su već prošle liječenje.
– U Klub dolaze apstinenti, osobe koje su svjesne svog problema ovisnosti o alkoholu, i dolazak u Klub je zapravo nastavak liječenja u apstinencijskoj fazi. Često je potrebno oko tri godine da osoba ovisna o alkoholu uvidi svoj problem, kaže dalje dr. sc. Mladen Mavar i navodi da se u Klubu trenutačno »vrti« pedesetak osoba, od kojih svakog tjedna na tretman dolazi njih petnaestak.
– Nešto je više muškaraca nego žena, ali imamo i supruge koje dolaze s mužem. Inače je praksa da u Klub dolaze i članovi obitelji liječenih alkoholičara, kako bi im bili što bolja podrška. Žene su redovitije u dolascima i na ozbiljniji način pristupaju tretmanu. Imamo i ženu koja je proslavila 25 godina dolazaka u Klub, kaže dalje Mavar i navodi kako ima i onih koji u Klub dolaze u više navrata kao recidivisti.
U Klubu se, doznajemo dalje, razvijaju i prijateljstva, neka kratkotrajna jer članovi zbog obveza ili nekih životnih okolnosti ponekad prestanu dolaziti, ali i trajna prijateljstva koja povežu ljude sličnih iskustava kad je u pitanju ova ovisnost koja je u porastu.
Iako je alkoholizam u porastu, nekad je mnogo više ljudi bilo na liječenju. No, prije više desetljaća liječenje je trajalo dulje, oko tri mjeseca, dok se danas mnogo toga s pacijentom može napraviti već za dva-tri tjedna ukoliko nije riječ o bolesniku s dodatnim zdravstvenim problemima.
– Nekad je u Psihijatrijskoj bolnici Ugljan bilo sto kreveta za liječenje ovisnika o alkoholu, a sada ih je tridesetak, prisjeća se još ravnatelj Psihijatrijske bolnice Ugljan dr. sc. Mladen Mavar.
Inače, tretmani u Klubu održavaju se svake srijede u 18 sati, a za svoj rad s liječenim alkoholičarima Klub je prošle godine dobio Nagradu Grada Zadra.
»Žene su redovitije u dolascima i na ozbiljniji način pristupaju tretmanu. Imamo i ženu koja je proslavila 25 godina dolazaka u Klub«
Mladen MAVAR
najnovije
najčitanije
Nogomet
liga prvaka
Dinamu minimalne šanse za plasman u daljnju fazu
Svijet
novi napad
Izrael ne prestaje raketirati Gazu, poginulo najmanje sedmoro Palestinaca
Hrvatska
manje nego lani
U blokadi 200 tisuća ljudi, duguju gotovo četiri milijarde eura
Zadar
odbijeno kreditno jamstvo
Ništa od novih kioska, tržnica je ionako mrtva
Moda
Savršene lokne
Mučite se sa stiliziranjem kovrčave kose? Ovo su razlozi
Crna Kronika
u tijeku očevid
STRAVIČNA NESREĆA Ralicom u Gračacu naletio na pješakinje, jedna teško ozljeđena
Zadar
hotelski lanac
Hyatt Regency Zadar u potrazi za 150 radnika, u četvrtak organiziraju Dan karijera
Županija
opasne ceste
Devetero pješaka ozlijeđeno u naletima automobila na zebri
Županija
Javna rasprava do 27.12.
Nezadovoljstvo s Prostornim planom u Jasenicama. Baričević: ‘Izmjenama se napravilo pet koraka unazad’
Zadar & Županija
Više sreće drugi put