Subota, 11. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

22 C°

Ako više njuše bit će tragači, ako više grizu bit će napadači

11.05.2018. 18:04
Ako više njuše bit će tragači, ako više grizu bit će napadači


U današnjem svijetu službeni psi su sve traženiji u borbi protiv kriminala, terorizma, za detekciju narkotika, eksploziva, duhana, novca, oružja. Isto tako i kao patrolni psi, psi za protuterorističke operacije, suzbijanje nereda na stadionima, u prirodnim i terorističkim katastrofama, kaže Josipa Šmit Čvrljević, instruktorica za selekciju i obuku službenih pasa.Vrsna instruktorica pse već deset godina dresira za potrebe Hrvatske, ali i za potrebe američke policije i vojske.
– Kroz ruke mi je prošlo sigurno više od 2.500 pasa, međutim s obzirom da ovaj posao radim s ljubavlju još radim s istim veseljem kao kad sam počela, ističe Šmit Čvrljević.
Psi dreserke Josipe nakon četiri do osam mjeseci obuke love loše momke, pronalaze skrivenu drogu i eksploziv, nestale osobe.
– Najbitnije je da je pas izrazito otvoren, veseo, da ima dobar pljenski nagon te da je zdrav. Obuka pasa se isključivo radi kroz pozitivnu motivaciju, ovisno za koju svrhu u službi su namijenjeni, navodi Josipa dodajući kako se pas prvenstveno ne smije bojati pucnja.
Mora voljeti igru i biti zainteresiran za hvatanje predmeta, odnosno loptice, kada mu trener-dreser baci. Ne smije se bojati boraviti u zatvorenim prostorijama, ili se bojati ulaska u sredstva javnog prijevoza, nailaska na različite prepreke.
– Oni koji više njuše idealni su za otkrivanje tragova, eksploziva, droga, nestalih osoba, a oni koji jače grizu bit će napadači, objašnjava Šmit Čvrljević.
Pasmine koje se koriste u službene svrhe su njemački i belgijski ovčar, labrador retriever, njemački i vajmarski ptičar, fox, jack russel i njemački lovni terijer te i mješanci istih pasmina. Potencira se prirodni plijenski nagon tih pasmina, te ih se uz pozitivnu motivaciju uči.
S obzirom da dosta ljudi zna pitati drogiraju li se psi koji se koriste za detekciju narkotika, odmah da naglasim, ne i ne, naglašava Šmit Čvrljević koju smo promatrali tijekom dresure pasa.
– Mladiću mogao si imati zaista lijepu budućnost u službenoj dužnosti, vraćamo te na brigu vlasnikove obitelji, govori Josipa psu koji jedini od tri nova psa na poligonu nije pokazao interes niti za traganje, niti za napadanje.
Radni vijek službenog psa je do osme godine starosti, iznimno ako se radi o kvalitetnom psu u dobrom zdravstvenom stanju, on može biti u službi i duže.
Njezin suradnik u dresuri službenih pasa je Mario Aralica iz Sukošana, umirovljeni pripadnik 1. gardijske brigade Tigrovi i Vojne postrojbe za posebne namjene.
Ljubav prema psima i radu s njima počinje još u djetinjstvu. Odrastao sam u Zagrebu pored Centra za obuku službenih pasa u Svetošimunskoj cesti od čijih sam pripadnika i dobio svog prvog psa, njemačku ovčarku Donu, prisjeća se Aralica.
Aralica ima registriranu uzgajivačnicu njemačkih doga koju zbog elegantnog izgleda često nazivaju "psećim Apolonom" i američkih stafordskih terijera pod imenom SANCTI CASSIANI (lat. Sv. Kasijan = Sukošan). Aktivni je član i voditelj Športsko-radne sekcije u kinološkom društvu Dalmatinski pas iz Zadra koje je član Hrvatskog kinološkog saveza. Predsjednik društva je Branko Šare koji je ujedno i predsjednik Hrvatskog kinološkog saveza.