ponedjeljak, 9. prosinca 2024

Weather icon

Vrijeme danas

7 C°

Ipitex

Studentu iz Nina bronca za robotizirana invalidska kolica

Autor: Đurđa Baljak

01.03.2023. 16:43
Studentu iz Nina bronca za robotizirana invalidska kolica

Foto: FSB



Nedavno je u Bangkoku na Tajlandu održana izložba inovacija IPITEX 2023 u povodu 30. obljetnice tajlandskih dana inovatora, a sudjelovale su 24 zemlje iz Azije, Afrike i Europe. Izložba je okupila više od 1.000 inovatora, a među njima je bio i mladi Branimir Budija iz Nina. Student je pete godine smjera Mehatronike i robotike na Fakultetu strojarstva i brodogradnje u Zagrebu, a sa svojim mentorom prof. dr. sc. Željkom Šitumom predstavio je svoj prvi izum – robotizirana invalidska kolica te osvojio brončanu medalju i specijalnu nagradu WIIPA (Svjetske organizacije udruga inovatora).


Spoj teorije i prakse


Budija je sa svojim izumom pokazao što to znači idealan spoj teorije i prakse što je na koncu prepoznala i struka koja ga je nagradila. Odlučili smo saznati otkud mu ideja za izum.


– Jednom prilikom mi se prijatelj, koji je fizioterapeut, žalio kako mu je naporno podizati nemoćne ili nepokretne pacijente, a pogotovo njegovim kolegicama. Odmah mi je sinula ideja kako bih mogao smisliti nešto po tom pitanju, pa sam postupno počeo razrađivati ideju i model. Sve sam radio u Zadru i kada sam nabavio dijelove znao sam preko 75 %, a za sve ostalo sam imao podršku i pomoć mentora, profesora Šituma koji mi je dodatno objasnio neke stvari oko pneumatike, započeo je Budija.




S robotiziranim kolicima mladi student je predstavio funkcionalni sustav koji se sastoji od vješte primjene znanja iz elektronike i pneumatike u praksi. Upotreba takvih kolica značajno će olakšati rad medicinskom osoblju s nepomičnim ili nemoćnim pacijentima te im ujedno sačuvati »kičmu«.


Prototip za djecu


– Kolica se mogu opisati kao nekakav robotski sustav koji se sastoji od kombinacije mehatronike i pneumatike. S njima upravljam tako da s laptopa dajem naredbe na kontrolor koji se nalazi na kolicima. Potom kontrolor upravlja s ventilima, odnosno zrakom, kojeg šalje prema cilindrima koji omogućavaju dizanje i spuštanje kolica. Sve što medicinsko osoblje treba napraviti je pritisnuti gumb nakon čega kolica dižu pacijenta, a osoblje ga nakon toga treba samo prebaciti bez dizanja. Potom, ponovno trebaju pritisnuti gumb kako bi se kolica vratila u prvobitni položaj, objasnio je Budija i kazao kako ne zna kada će ovaj izum biti u upotrebi jer cjelokupna realizacija iziskuje mnogo financijskih sredstva.


Iako je prvotni prototip robotiziranih kolica namijenjen samo za djecu, mladi student ima u vidu poboljšati ih u budućnosti, a za sve to su mu potrebna dodatna sredstva.


– Trenutni nedostatci ovih kolica su dimenzije, zato što je prototip namijenjen samo za djecu. Pored toga, i nosivost je manja jer sam ih radio od drva s obzirom na to da nisam imao dovoljno sredstava za čvršće materijale, poput metala i slično.



Niže nagrade


Mladom studentu je ovo samo jedna od nagrada u nizu. Naime, osvojio je i zlatnu medalju na sajmu Inova mladih u Osijeku te je dobitnik nagrade Special Award Universitatea Politechnica Timisoara i Special Prize University of Sibiu u Rumunjskoj. Upitali smo ga kakvi su mu planovi za dalje.


– Imam u planu patentirati izum i uporabni model. Međutim, prijava patenta i uporabnog modela iziskuje pozamašnu svotu novca. Iako mi je Sveučilište dalo određeni iznos kada bih napravio ovaj model, ali ne i dovoljno kako bih mogao implementirati sve ideje koje imam. No, uvijek ih mogu pitati jer je svaka pomoć dobro došla, pa tako ne bi bila na odmet i pomoć od nekih drugih sponzora.


Nakon završetka studija Budija se planira posvetiti robotskoj automatizaciji i PLC programiranju, ali i razvijanju novih robotskih sustava, odnosno R&D robota.


Medicinska robotika


– Jako mi je zanimljiva robotska automatizacija i PCL programiranje, a primjer toga je i kontrolor koji sam razvio na svojim kolicima. Riječ je o jednoj kutijici koja prima signal i šalje ga za upravljanje s kolicima. S druge strane, zanima me i R&D, odnosno razvijanje novih robotskih sustava, a posebice medicinskih. Naime, medicinska robotika je jako zanimljiva i postoji jako puno takvih sustava. Primjerice, na faksu imamo robota koji služi za operaciju mozga. S obzirom na to kako se robotika razvija, u budućnosti će postojati robot za sve, kazao je Budija.
– Nadam se da će jednog dana moj izum pronaći širu primjenu u društvu i da će se početi proizvoditi kako bi olakšao posao medicinskom osoblju. Međutim, realizacija toga zahtjeva velika ulaganja neophodnih sredstava, zaključio je mladi Budija.