Subota, 11. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

19 C°

NEMA VOLONTERA

U palijativnoj skrbi nedostaje svih resursa, ljudskih i smještajnih

Autor: Nina Vigan

07.12.2023. 09:13
U palijativnoj skrbi nedostaje svih resursa, ljudskih i smještajnih

Foto: IZ ARHIVE UDRUGE



Povodom Međunarodnog dana volontera podijelile su se diljem Hrvatske nagrade zaslužnim volonterima koji ulažu svoje vrijeme da pomognu potrebitima. Obilježavanje dana volontera prilika je da se u javnosti govori o svemu što volonteri čine, ali i o onom što se može još dodatno napraviti. Udruga La Verna koja okuplja volontere, a koji pružaju palijativnu skrb, provela je istraživanje koje otkriva s kojim se resursima raspolaže u palijativnoj skrbi na području svih županija u Hrvatskoj.


Volontera nikad dosta


Prema navedenom istraživanju u Zadarskoj županiji nema volontera koji sudjeluju u palijativnoj skrbi. Voditeljicu Volonterskog centra Zadar, Mariju Špaletu pitali smo za komentar na tu temu, te nam je potvrdila kako nema volontera koji se time bave.


– Što se tiče palijative, čini mi se da nije još dobro posloženo ni u sustavu, a kamoli u volonterskom djelu tako da trenutno nema volontera koju pružaju takav način pomoći. Ono što je važno kad govorimo o zakonskom djelu volontiranja, postoji jedna udruga ispred koje stoji neki volonter ili korisnik kojem se pomaže, a kod nas trenutno ima više socijalnih udruga koje pružaju usluge, te su one i najzastupljenije, kazala je Špaleta.




Volontera u palijativnoj skrbi na razini države ima jako malo ili nema uopće. Potrebitih je puno, a volontera nikad dosta. Palijativna skrb mnogo znači bolesniku i njegovoj obitelji, bilo da se za njega skrbi u kući ili ustanovi. Pružanjem palijativne skrbi nastoji se poboljšati kvalitetu svakodnevice bolesnika i njihovih najbližih, koji trebaju skrb 24 sata dnevno 7 dana u tjednu.


Kako bi se trenutna slika promijenila na bolje, potrebno je staviti naglasak na promicanje palijativne skrbi među medicinskim i nemedicinskim osobljem, poboljšanje koordinacije i integracije svih razina palijativne skrbi. Ono što će zasigurno puno značiti Zadranima je projekt koji je trenutno u realizaciji, a o kojem se govorilo više godina.


Marija Špaleta, voditeljica Volonterskog centra Zadar, Foto: Luka Jeličić


Hospicij na Babindubu


Radi se o izgradnji hospicija na Babindubu, koji će biti specijaliziran za pružanje palijativne skrbi, u kojem će bolesnici dobiti zdravstvenu, psihološku, socijalnu i duhovnu skrb s ciljem pružanja potrebne njege bolesnicima s neizlječivom bolešću. Projektom rekonstrukcije je predviđen smještaj deset kreveta u pet dvokrevetnih soba, a kvalitetan rad će biti omogućen stručnom osoblju osiguravanjem prostornih uvjeta. U prizemlju i na katu su sobe za smještaj bolesnika, sobe za rad i odmor stručnog osoblja, te prateće i pomoćne prostorije. Izgradnja hospicija nesumnjivo će doprinijeti i interesu volontera u Zadarskoj županiji, koji će biti značajan dodatak palijativnim timovima.


Blaženka Eror Matić, predsjednica udruge La Verna, izjavila je da je provedeno istraživanje pokazalo kako u palijativnoj skrbi nedostaje svih resursa, ljudskih i smještajnih.


– Pokazalo se, što smo i predvidjeli, da je vrlo mali broj volontera uključenih u skrb za palijativne bolesnike, a upravo volonteri su i melem i snaga za bolesnike. O njihovom organiziranju i edukaciji netko mora voditi brigu, stoga financiranje organizatora volontera u palijativnoj skrbi treba biti izdašnije, sigurnije i kontinuirano, zaključila je Eror Matić podsjetivši da u razvoj palijativne skrbi treba ulagati sustavno, jer svima nam može biti potrebna jednog dana.