ponedjeljak, 29. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

22 C°

Vinarska revolucija

U okrilju Zadar Wine Festivala govorilo se o zadarskim sortama i podrumima

Autor: Nikolina Lucić

26.02.2024. 20:33
U okrilju Zadar Wine Festivala govorilo se o zadarskim sortama i podrumima

Foto: Mislav Klanac



Još jedno izdanje »Zadar Wine Festivala«, najvećeg dalmatinskog okupljanja vinara, vinogradara i zaljubljenika u dobru čašicu je završeno, a mi smo bili na radionici o vinima zadarske regije, koja su, unatoč relativnoj mladosti većine naših vinograda, već sada izvrsne kvalitete i sve bolje prepoznatljivosti na tržištu. I


ako se zbog ograničene proizvodnje na našem području, vinari još uvijek bore s puno većim i poznatijim istarskim i kontinentalnim vinarima, kvaliteta zadarskih vina iz godine u godinu raste i zato su podrumi zadarskih vinara redovito prazni.


Sirovina zlata vrijedna


Na radionici o zadarskim vinima, svojevrsnoj šetnji vinskim podrumima naših vinara, koju je vodila Marina Pavlović, enologinja i voditeljica sveučilišnog laboratorija pri Odjelu za ekologiju, agronomiju i akvakulturu čuli smo kako se zadarsko područje pokazalo kao savršeno podneblje za sorte kao što su pošip od bijelih i Cabernet i syrah od crnih sorti, ali i regija u kojoj vinari i vinogradari ne zaboravljaju na autohtone sorte, kao što su crljenak i maraština.




– Vinarstvo je po meni najljepši dio agronomije, iako je jako zahtjevno i izazovno, jer ograničeni ste sirovinama i morate ih iz prve iskoristiti na najbolji mogući način. Sirovina u zadarskom kraju se tretira kao zlato. Zato su naša vina i tako kvalitetna, unatoč poteškoćama na koje su naši vinari i vinogradari naišli tijekom obnove vinograda, kazala je Pavlović lijevajući poznatu zadarsku maraštinu sudionicima radionice.



– Suvremena vinarska revolucija u punom je jeku već nekoliko godina u našoj regiji, a rezultirala je brojnim kvalitetnim vinima i sve većim brojem mladih vinara koji se žele okušati na ovom zahtjevnom tržištu. O zadarskim se vinima ne može govoriti a da ne istaknemo brojne nagrade koje naša vina osvajaju na domaćim i stranim natjecanjima.


Zalog je to sigurno daljnjih ulaganja u kvalitetu i promociju vina, kao i prezentacije vinske kulture, koja je u našem gradu sve važniji dio ugostiteljske ponude, ali i svakodnevice, naglasila je Pavlović, dodavši kako se zadarsko vinogradsrsko i vinarsko područje ugrubo dijeli na dvije velike cjeline.


Prva je benkovačko – stankovačko područje, koje administrativno pripada vinima Dalmatinske zagore, a drugo je zadarsko – biogradsko područje, koje se ubraja u vina Sjeverne Dalmacije. U raspravi s vinarima, istaknuto je također kako se Udruga vinara i vinogradara Zadarske županije već godinama trudi da se stankovačko – benkovačko područje napokon administrativno i zakonski bolje regulira, davajući tom području oznaku zemljopisne izvornosti.


Mediteranska klima


– Limitirani smo površinama koje su pod vinogradima, te, iako su one u opadanju, a ne u porastu, radimo na kvaliteti, a ne kvantiteti, jer mi naše zalihe uvijek prodamo. Oko 500 hektara pod ekološkim je vinogradima, a cilj nam je i bolja iskoristivost bibinjskog polja, koje je u ranijim godinama bilo dobro premreženo vinogradima, što danas, nažalost, više nije tako, kazao je predsjednik udruge Radoslav Bobanović, napomenuvši kako rast vinogradarstva u bibinjskom polju nažalost koče imovinskopravne zavrzlame i usitnjenost parcela.



Zadarska je regija oličenje mediteranske klime s različitim vrstama tla na relativno malom vinogradarskom području, što utječe na kvalitetu grožđa, ali i osobitosti sorti koje se na takvom tlu mogu uzgajati.


– Koloplet raznih vremenskih i geografskih osobitosti uvjetuje krajnji proizvod koji je ekstraktan i visokokvalitetan. Što se tiče omjera između crnih i bijelih vina, zadarska regija zasigurno ima najviše potencijala za rast kvalitete u sektoru uzgoja i prerade crnih vina, istaknuo je Mario Meštrović, sudac na Decanterovim Svjetskim vinskim nagradama i nositelj ASI Gold ceftifikata, koji je posebno apostrofirao važnost usklađivanja boce i etikete s karakterom i osobinama samog vina.


– Prema posljednjim podacima Agencija za plaćanja u poljoprivredi na području Zadarske županije čak je 120 hektara registriranih vinograda. Sortiment nam je zato raznolik, a obnovom nadinskih vinograda i sadnjom introduciranih francuskih sorti revitaliziran je velik dio proizvodnje vina na zadarskom području.


Vrijeme je pokazalo kako se francuske sorte savršeno uklapaju u ovo podneblje i daju vrhunske rezultate, kazala je Pavlović dok je Meštrović doao kako su crljenak i svrdlovina pokazali svoje potencijale i kvalitetu, a maraština je savršena za gastronomiju.