Subota, 4. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

22 C°

obnova škole

Grad Zadar nastavlja s projektima štednje energije u zgradama kojima upravlja

Autor: Goran Šimunov

25.11.2023. 08:56
Grad Zadar nastavlja s projektima štednje energije u zgradama kojima upravlja

Foto: Arhiva ZL



Gradonačelnik Branko Dukić donio je Odluku o dodjeli izrade glavnog projekta energetske obnove zgrade Osnovne škole Šime Budinića tvrtki Mplan d.o.o. iz Bjelovara. Njihova ponuda u iznosu od 61.875 eura ocijenjena je ekonomski najpovoljnijom na ponovljenom javnom natječaju na koji su zaprimljene četiri ponude, od kojih je dvije Povjerenstvo ocijenilo nepravilnim. Rok za izradu projekta je šest mjeseci.


Glavni projekt energetske obnove zgrade ove škole temeljen je na projektnom zadatku izrade tehničke dokumentacije koji su izradili Maja Žuvanić, dipl.ing.arh. i Antun Plenković, mag.ing.mech, iz tvrtke Optima d.o.o. iz Zadra, a koji je od njih naručio gradski UO za prostorno uređenje i graditeljstvo.


Smanjenje potrošnje


Zgrada Osnovne škole Šime Budinića, glavni dio školske zgrade i dio zgrade sa sportskom dvoranom, izgrađena je 1973. godine, a dio s dvoranom 1978. Dio zgrade s učionicama razredne nastave koristi samo prizemnu etažu, dok je dio sa školskom dvoranom u prizemlju i na prvom katu. U školi je zaposleno 100-tinjak djelatnika i nastavu pohađa oko 950 učenika u ukupno 40 razrednih odjela. Nastava je organizirana u dvije smjene i traje od 8 do 20 sati.




– S obzirom na to da je svrha projekta smanjenje potrošnje energije u zgradama javnog sektora, podupirat će mjere energetske obnove koje će rezultirati smanjenjem potrošnje energije za grijanje na godišnjoj razini od najmanje 50 posto u odnosu na godišnju potrošnju energije za grijanje prije provedbe navedenih mjera i korištenja obnovljivih izvora energije, navode izrađivači projektnog zadatka.


Prema Izvještaju o provedenom energetskom pregledu objekta OŠ Šime Budinića grijanje građevine je centralno dvocijevno grijanje željeznim radijatorima. Kotlovnica, koja je smještena u podrumu zgrade, opremljena je s kotlom snage 575kW na lož ulje. Cjevovodi su neizolirani, što znači da se zbog izrazito visoke temperature značajan dio energije gubi na putu do željene prostorije. Energent je neobnovljiv izvor energije s visokom emisijom CO2 i faktorom primarne energije.


Projektiranim mjerama energetske obnove zgrade moraju se postići minimalno uvjet energetski razred A prema Pravilniku o energetskom pregledu zgrade i energetskom certificiranju.


Obnovljivi izvori


– Glavnim projektom će se detaljno tehnički riješiti mjere energetske obnove, toplinska izolacija vanjske ovojnice, modernizacija termotehničkog sustava (prema opisu), uvođenje ventilacijskog sustava s povratom topline i modernizacija sustava elektroinstalacija i rasvjete, ističe se u projektnom zadatku.


Dodaju kako sustav grijanja i hlađenja treba koristiti obnovljive izvore energije i imati minimalne godišnje troškove održavanja. Preporučuje se sustav s dizalicom topline zrak-zrak s varijabilnim volumenom rashladnog medija kojom se može centralno upravljati, uz prethodnu analizu isplativosti.


Treba zadržati postojeći sustav dopunskog radijatorskog grijanja, te na njega predvidjeti visokotemperaturni izvor topline, ako je financijski opravdano.


Sve prostorije unutar toplinske ovojnice građevine moraju biti ventilirane direktno ili indirektno (prijenosnim zrakom). To uključuje i sobe koje se ne koriste kontinuirano, osim ako to ne uzrokuje neprimjereno povećanje troškova.


Glavni projekt treba napraviti tako da se, ukoliko je to moguće i racionalno, svi radovi mogu izvesti bez ishođenja akta o građenju.