Nedjelja, 5. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

13 C°

NEDOSTATAK LIJEČNIKA

Grad Zadar ne može samostalno ugovarati godišnju poticajnu naknadu za pedijatre i ginekologe

Autor: Goran Šimunov

31.10.2023. 15:15
Grad Zadar ne može samostalno ugovarati godišnju poticajnu naknadu za pedijatre i ginekologe

Foto: ARHIVA NL



Problem nedostatka pedijatara u mreži Doma zdravlja Zadarske županije eskalirao je prije nekoliko mjeseci da bi se nakon pritisaka javnosti predvođene Građanskom inicijativom »Tko je moj liječnik?« ponešto ublažio, ali se nije ni izbliza riješio. S problemom nedostataka pedijatara i ginekologa godinama su se suočavale i druge sredine u Hrvatskoj, pa tako i mreža Doma zdravlja Koprivničko-križevačke županije. Tamošnji Dom zdravlja, uz podršku Koprivničko-križevačke županije, kao i Dom zdravlja Zadarske županije, raspisivao je brojne natječaje za zapošljavanje ovih liječnika specijalista, pri čemu su bili jednako neuspješni. Problem nedostatka ginekologa i pedijatara tako je dugo ostao neriješen na veliko nezadovoljstvo građana, prije svega ženskih osoba i roditelja djece koji nisu mogli ostvariti svoja prava, da bi se problem iznenadno riješio u zadnjih nešto više od godinu dana kada su se u njegovo rješavanje uključili oni koji to po zakonu nisu nadležni, gradovi.


Pomoć zdravstvu


Hrvatska javnost tako je prije 20-ak dana mogla pratiti kako gradonačelnik Križevaca potpisuje ugovor s jednom ginekologicom koja se javila na Javni poziv tog Grada za ostvarivanje prava na poticajnu naknadu za 2023. kojim je ostvarila pravo na godišnju poticajnu naknadu za liječnike u iznosu od gotovo 13.300 eura. Doznalo se kako je Grad Križevci u prethodnih godinu dana putem javnog poziva uspio privući još jednu ginekologicu i pedijatricu, dakle, ukupno tri liječnice. Na isti način problem nedostatka liječnika u primarnoj medicini riješila su još dva Grada u toj županiji, Koprivnica i Đurđevac.


Pokušali smo i od Grada Zadra doznati postoji li mogućnost da i oni, ugledavši se na spomenute pozitivne primjere rješavanja problema privlačenja pedijatara i ginekologa, krenu s ovakvim javnim pozivima. U Gradu Zadru navode da, iako nisu osnivač zdravstvenih ustanova, sustavno financiraju iskazane potrebe i kapitalna ulaganja ne zadirući pritom u njihovu samostalnost u donošenju odluka, definiranju prioriteta ili bilo kakav oblik upravljanja.




– Konkretno, samo u protekle tri godine, osim kapitalnih ulaganja, Grad Zadar je za zdravstvene ustanove na području Zadarske županije osigurao kroz redovite programe zdravstvene skrbi ukupno 650 tisuća eura (blizu pet milijuna kuna), od čega 460 tisuća eura za nabavku medicinske opreme i uređaja Opće bolnice Zadar; 110 tisuća eura županijskom Domu zdravlja za pomoć pri uređenju i opremanju otočnih ambulanti i brodski prijevoz liječnika obiteljske medicine na relacijama između udaljenih zadarskih otoka; 40 tisuća eura županijskom Zavodu za hitnu medicinu za dodatni tim hitne medicinske pomoći za vrijeme turističke sezone i 40 tisuća eura županijskom Zavodu za javno zdravstvo za školske preventivne programe prevencije ovisnosti i učenja socijalnih vještina, ističu u Gradu dodajući kako su sva ta ulaganja bila u skladu s iskazanim potrebama tih zdravstvenih ustanova.


– Grad Zadar je dodatno za potrebe djelovanja ugovorenih liječnika specijalista u primarnoj zdravstvenoj zaštiti adaptirao prema standardima Ministarstva zdravstva te dodijelio na korištenje bez naknade prostore u svom vlasništvu na području Bokanjca, Kožina, Masline, Sinjoretova i Novog Bokanjca. Ovakvo što je planirano i u Diklu, a izgradnjom zgrade centralnih funkcija na Crvenim kućama osigurat će se prostor za potrebe ugovorene primarne zdravstvene zaštite i u toj gradskoj četvrti, najavljuju iz Grada Zadra.


Dodjela gradskih prostora


Kada se pojavio problem nedostatka pedijatara koji djeluju u sustavu Doma zdravlja Zadarske županije kao njegovi zaposlenici ili kao zdravstveni radnici privatne prakse s ugovorom s HZZO-om, osnivač Doma zdravlja (Zadarska županija, op.a.) jasno je, dodali su, javnosti objasnio trenutačnu problematiku i najavio konkretna rješenja. I tada je Grad Zadar javno iskazao interes za pružanjem pomoći te je prije mjesec dana potpisan i ugovor o korištenju prostora u sklopu MO-a Voštarnica za drugi pedijatrijski tim.


– Za potrebe deficitarnih stručnih liječničkih i znanstvenih kadrova Grad Zadar kupio je šest stanova u zgradi POS-a na Crvenim kućama koja je useljena u srpnju, a već u rujnu ustupio je tri stana za kadrovske potrebe Opće bolnice Zadar. Na taj način ova ustanova riješila je problem deficitarnih kadrova na području dječje oftalmologije, infektologije, neonatologije i traumatologije. Kad govorimo o primarnoj zdravstvenoj zaštiti, tek je jednom, prije tri godine, Dom zdravlja podnio zahtjev za pomoć Gradske uprave koja bi bila usmjerena prema rješavanju problematike deficitarnih kadrova. Tada je za potrebe stambenog zbrinjavanja liječnika ginekologa ponuđen jedini slobodni kadrovski stan na Istarskoj obali, ali do realizacije nije došlo, ističu u Gradu Zadru.


Dodali su kako još jednom ponavljaju da Grad nema ingerencija nad poslovanjem zdravstvenih ustanova, a time niti uvid u njihove programe stručnih i specijalističkih usavršavanja, kadrovskih politika, uvjeta rada liječničkog i medicinskog osoblja…


– Tako i godišnju poticajnu naknadu ugovorenim liječnicima specijalistima koju spominjete Grad Zadar također ne može samostalno ugovarati jer ugovorna prava i obveze spadaju u nadležnost ugovorenih strana, poslodavca i posloprimca, zaključuju u Gradu Zadru.