Prema popisu iz 1996. godine u Jadranu je bilo registrirano 406 vrsta riba. Mi smo u knjizi donijeli popis 449 vrsta, dok je trenutačno u Jadranu registrirana 451 vrsta riba. No, broj se možda već promijenio
U organizaciji Prirodoslovnog odjela Narodnog muzeja Zadar u četvrtak je navečer u odjelu Muzej grada Zadra održano zanimljivo predavanje prof. dr. sc. Jakova Dulčića na temu „Nove ribe Jadranskog i Sredozemnog mora”. Profesor Dulčić, dugogodišnji djelatnik Instituta za oceanografiju i ribarstvo u Splitu, zajedno je s Brankom Dragičevićem, svojim asistentom, autor istoimene knjige. Knjiga je, imali smo priliku čuti, nastala u okviru znanstvenog projekta „Gospodarenje i bioraznolikost živih bogatstava u hrvatskom priobalju” kojeg financira MZOŠ.
Pojava novih vrsta riba
Počevši svoje predavanje opaskom kako je ova knjiga, premda objavljena ove godine, već zastarjela jer postoje dokazi kako su se u međuvremenu pojavile nove vrste riba u Jadranu, profesor je Dulčić istaknuo kako knjiga nikada ne bi bila objavljena bez velike pomoći koju znanstvenicima, poglavito u vidu novih informacija, svakodnevno pružaju naši ribari.
– U uvodnom dijelu knjige donijeli smo kraći pregled povijesti istraživanja riba našeg mora koja seže do u daleku 1786. godinu kada je prirodoslovac Brunnich izradio prvi popis riba u Jadranu. U idućem stoljeću interes za istraživanjem Jadrana još se više intenzivirao, a našu smo knjigu posvetili svim ihtiolozima koji su proučvali Jadransko more. Prema popisu iz 1996. godine u Jadranu je bilo registrirano 406 vrsta riba. Mi smo u knjizi donijeli popis 449 vrsta, dok je trenutačno u Jadranu registrirana 451 vrsta riba. No, broj se možda već promijenio. Valja kazati kako se ne povećava samo broj vrsta, već i brojnost pojedinih vrsta koje su prije u našem moru bile relativno malobrojne. Jadran zauzima treće mjesto po brojnosti vrsta riba u Sredozemnom moru. Spomenuvši Mediteran valja radi usporedbe kazati kako je Crveno more, značajno po tomu što baš od tamo brojne vrste svakodnevno prodiru u Mediteran, mnogo brojnije ribljim vrstama, kazao je u prvom dijelu svog predavanja profesor Dulčićpokazavši potom neke ekskluzivne fotografije riba koje nisu stigle biti uvrštene u knjigu, a za koje se pretpostavlja kako su u Jadran došle zajedno s naftnom platformom koja je iz meksičkog zaljeva dotegljena ne remont u trogirsko brodogradilište. Potom je profesor kazao kako je za istraživanje novih vrsta riba u Mediteranskom moru značajan institut iz Monaka koji u sklopu svojih istraživanja izdaje atlase egzotičnih vrsta, te kako je on od 2006. član njihovog istraživačkog tima.
Nove tehnologije bolje pronalaze nove vrste
– Po otvaranju Sueskog kanala došli su u Sredozemlje prvi migranti iz Crvenog mora, a danas se kanal sve više proširuje i produbljuje. Naravno, postoji proces prelaska nekih vrsta iz Sredozemlja u Crveno more, ali su ti slučajevi puno rjeđi od onih obratnih. Razlog zbog kojih brojne vrste iz Crvenog mora bježe u Sredozemlje je tamošnje nestajanja koraljnih grebena koje se događa uslijed povišenih temperatura. Neke su invazivne vrste uspjele potisnuti autohtone Sredozemne vrste. Razlozi nalaza novih vrsta riba u Jadranu su brojni, a valja istaknuti primjenu novih tehnologija koje bolje pronalaze nove vrste koje nisu nužno nove već su nama bile nepoznate što je čest slučaj s vrstama iz dubljih predjela Jadrana; potom neriješeni taksonomski statusi nekih vrsta; nove metode istraživanja; klimatske i oceanografske promjene; promjene u ravnoteži hranidbenog lanca, primjerice radi prekomjernog izlova neke vrste; unos vrsta s balastnim vodama, te bijeg iz akvakultura. Ovdje valja napomenuti kako su neke nove vrste izarazito otrovne i kako njihovo jedenje može uzrokovati smrt što je dosad zabilježeno na Mediteranu. Naša je preporuka da se nove vrste u slučaju ulova ne spremaju za jelo, kazao je u nastavku istraživanja profesor Dulčić završivši predavanje kraćim opaskama o ekonomskoj iskoristivosti nekih novih vrsta.
najnovije
najčitanije
Kultura
NAJAVA
Koncertni ured Zadar započinje travanj programom ‘Nevidljive žice’
KK Zadar
Premijer liga, 27. kolo
Jusupovi igrači promarširali Dubravom
Scena
RUŠI REKORDE
Thompsonov menadžer: Prodano gotovo pola milijuna karata za koncert na Hipodromu
Kultura
"E, moj Jere"
Gradsko kazalište mladih zadarskoj publici donosi novu kazališnu poslasticu
Kultura
VELIKA ČAST
Dvije zadarske predstave u službenom programu 32. Festivala glumca
Zadar
Serijski bušitelj guma
Pod okriljem noći oštećeno desetak automobila parkiranih uz Dom na Sfingi
Zadar
svjetski dan svjesnosti
Ana Kardum iz zadarske Udruge za autizam upozorava: ’Broj djece s autizmom je u konstantnom porastu’
Scena
RUŠI REKORDE
Thompsonov menadžer: Prodano gotovo pola milijuna karata za koncert na Hipodromu
Zadar
Emily Stojanov
Mlada Zadranka iskreno o životu u Japanu: “Ta zemlja nudi nevjerojatne prilike za razvoj, ali…”
Zadar
PRVOSTUPANJSKA presuda