Sve je spremno za 21. izdanje manifestacije Dana Masline 2019., koje će se pod pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede, odvijati u subotu i nedjelju 27. i 28. travnja u Zadru i na otoku Pašmanu . Dvodnevni program vrvi od zanimljivih događanja, a s najviše nestrpljenja maslinari isčekuju subotu navečer za kada je u restoranu i na teresi zadarskog JK Uskok na Vitrenjaku zakazana dodjela nagrada i priznanja za kvalitetu maslinovog ulja i proglašenje Šampiona.
– Dovršili smo ocjenjivanje ulja, kaže Filip Erceg, voditelj Profesionalnog panela Zavoda za javno zdravstvo Zadar.
Kvaliteta važnija od masovnosti
Od ukupno 156 uzoraka iz svih hrvatskih jadranskih županija, po prvi put i iz BiH, 85 posto ulja su u kategoriji ekstradjevičanskih. Znači, unatoč nepovoljnoj maslinarskoj godini, sve više maslinara naučilo je proizvesti maslinova ulja visoke kakvoće. Koriste agrotehničke mjere u uzgoju maslina, proizvode zdrav plod, beru u optimalnim terminima, odmah prerađuju masline te ulje skladište i čuvaju na primjeren način, kaže Erceg.
Predsjednik Organizacijskog odbora Benito Pucar ističe da je za Dane masline važnije kvaliteta nego masovnost. Kroz sve ove godine koliko manifestacija traje postignut je visok stupanj međusobnog povjerenja između maslinara i organizatora.
Obilazeći podrume i uzimajući uzorke izravno iz spremnika maslinara stručnjaci Zavoda su na licu mjesta poučavali maslinare kako proizvesti i čuvati ekstradjevičanska ulja što je dalo rezultate.
-Iz godine u godinu maslinari su proizvodili bolja ulja tako da je prestala potreba za izravnim uzorkovanjem, kaže Pucar i pojašnjava kako je s vremenom masovnost prerastala u kvalitet. To se već zna pa ova manifestacija iz godine u godinu postaje sve vjerodostojnija.
-Osim toga, kaže Pucar, sudjelovanje na ovoj manifestaciji svima je i financijski prihvatljivo. Maslinari dostave po litru ulja na ocijenjivanje, a kemijska i senzorske analiza s kotizacijom ukupno iznose 200 kuna. Za tih 200 kuna, uz medalje i priznanja za svoja ulja, maslinari puna dva dana sudjeluju u raznim događanjima, druže se i razmjenjuju iskustva, besplatno jedu i piju, a sve je to moguće jer – nema luksuza. Dani masline se ne odvijaju u hotelima visoke kategorije nego u prirodnom okruženju, kaže Benito Pucar ne krijući zadovoljstvo što će i skorašnje 21. izdanje Dana masline proteći u brojnim događanjima i druženju maslinara i uljara .
Godišnje nagrade i priznanja
Prvog dana, 27. tvibnja, odmah nakon svečanog otvaranja u Gradskoj loži, bit će uručena godišnja priznanja 20. Međunarodnih Dana Masline Zadar 2018.
Priznanje „Dr. sc. Ante Medin“ dobiva dr. sc. Frane Strikić za znanstveni doprinos u maslinarstvu i uljarstvu.
Priznanje „Stanko Ožanić“ uzornom maslinaru bit će uručeno OPG-u Budislav Mađerić iz Pašmana. Priznanje „Maslinarsko srce“ ove godine ide OPG-u Nele Čirjak. Obitelj ima prebivalište u Zagrebu, a podigli su uzorne ekološke maslinike u Popovićima i Karinu Donjem kod Benkovca.
Zlatno pero za medijsku afirmaciju maslinarstva i uljarstva dobit će Katja Šimac, urednica poljoprivredne emisije Agrosvijet.
Priznanje „Maslinarska nada Zadarske županije“ pripalo je Mati Duševiću koji nastavlja i razvija obiteljsku tradiciju uspješnog maslinarstva i uljarstva u Ljupču kod Ražanca.
Maslinarski marendin na Narodnom trgu
Za Maslinarski marendin koji će se održati na Narodnom trgu 27.svibnja s početkom u 11,30 sati raspituju se mnogi. Žele se uključiti i sudjelovati, kaže Benito Pucar. Izvedba je i ove godine povjerena profesoru kuharstva Renatu Kraljevu. On će sa učenicima Hotelijersko ugostiteljske i turističke škole pripremati tradicionalno jelo – varivo od leće, slanutka i orza za oko 600 osoba. Uz ovu tradicionalnu deliciju „iz liburnskih vremena” posjetitelji će na vođenim degustacijama moći kušati i naučiti razlikovati dobro od lošeg ulja.
Paralelno će se odvijati i sljubljivanja ulja i sira sa sve boljim ravnokotarskim vinima.
Razlog velikog interesa je i taj, ističe Pucar, što uz gastronomski, ova manifestacija ima i humanitarni karakter. Dobrovoljnim prilozima posjetitelja za konzumirana jela i pića tijekom Maslinarskog marendina na Narodnom trgu namjera je podržati nastojanja Lige protiv raka i Onkološkog odjela Opće bolnice Zadar u prikupljanju srestava za kupnju aparata za zračenje neophodnog u liječenju onkoloških bolesnika.
Okrugli stol i aktualne teme
Nakon svečanog otvaranja i Maslinarskog marendina 27. travnja s početkom u 17. sati u dvorani JK Uskok na Vitrenjaku održat će se Okrugli stol na aktualne teme iz maslinarstva i uljarstva.
S novim izazovima za zaštitu maslina od štetnih organizama u okviru zajedničke agrarne politike 2021 – 2027. maslinare će upoznati Doc. dr. sc. Tomislav Kos – Sveučilište u Zadru, Odjel za ekologiju, agronomiju i akvakulturu. Druga tema je: Najčešće pogreške kod rezidbe maslina na rod, a izložit će je dr. sc. Frane Strikić, Sveučilište u Splitu. Kako suzbijati maslinovu muhu u ekološkoj i integriranoj proizvodnji pojasnit će mr.sc. Vladimir Danon.
-Bit će zanimljivo, očekuje i magistar Marijan Tomac, moderator koji je i lani, na svoj dinamičan i polemičan način vodio „sučeljavanja“ vitezova okruglog stola, stručnjaka i zainteresiranih maslinara.
Na ovom skupu po prvi put će javno biti predstavljena brošura “ Identifikacija sorata masline Zadarske županije”, autora
Prof. dr. sc. Đanija Benčića i suradnika sa Sveučilišta u Zagrebu i Zadru. Mladen Lucin, maslinarski entuzijasta iz Preka na Ugljanu, najavljuje prezentaciju modela "Zaštite izvornosti ekstradjevičanskih maslinovih ulja zadarske županije“, kojega je osmislio isti tim stručnjaka na čelu s profesorom Benčićem.
Krešendo na Vitrenjaku
Nakon okruglog stola slijedi krešendo – događaj dana, za neke maslinare i događaj godine.
– Svi s nestrljenjem očekuju rezultate ocijenjivanja za svoja ulja, kaže Benito Pucar. A svečana dodjela priznanja i nagrada za kvalitetu maslinovog ulja te proglašenje Šampiona 21. međunarodnih Dana masline Zadar 2019., odvijat će u večernjim satima u restoranu i na terasi Jedriličarskog kluba Uskok na Vitrenjaku. Nakon toga, kud ćeš bolje – večera i druženje uz klapsku pjesmu.
Stručni izlet na Pašman
Drugog dana 21. izdanja Dana masline, u subotu 28. travnja programom je predviđen stručni izlet na otok Pašman. Zainteresirani maslinari će se okupiti na Vitrenjaku ispred Jedriličarskog kluba Uskok i u 9,30 sati krenuti prema Pašmanu. U pašmanskoj trajektnoj luci goste će dočekati načelnik Općine Pašman Krešimir Ćosić sa suradnicima. Odatle dio sudionika ide autobusom iz Pašmana u Kraj u obilazak samostana sv. Duje.
Žgvacet sve zanimljiviji
Dio onih koji će se natjecati u pripremanju "žgvaceta", tradicionalnog jela od mlade janjetine ostaju u centru Pašmana. Naime, i ove godine će se održati 4. po redu natjecanje Žgvacet 2019., a svoje sudjelovanje već su potvrdile kuharske ekipe iz Slovenije, Istre, domaće iz Pašmna, kuharske ekipe iz Bukovice i Ravnih kotare, pa čak i Bara iz Crne Gore. Svoj dolazak najavljuju i ravnokotarski mesari iz Raštana Gornjih pojačani sa generalom Ademijem.
Ovaj gastronomski događaj odvijat će se pod kuharskom palicom Masterchefa Renata Kraljeva.
Pokazna rezidba u Mađerićevom masliniku
U sklopu stručnog izleta posebno zanimanje vlada za prezentaciju rezidbe u stoljetnom masliniku OPG-a Budislav Mađerić koju će voditi okorjeli agronom mr.sc. Marijan Tomac. Radi se o masliniku "na brigu" iz kojega plodovi daju vrhunsko ekstradjevičansko maslinovo ulje s kojim je OPG Mađerić lani postao apsolutni šampion međunarodne manifestacije maslinara i uljara "Noćnjak ".
– Spremamo i banket na suhozidu, bit će srdela, inćuna, kroštula , frita i domaćeg vina, kaže Brane Mađerić ponosan na više od 1000 metra suhozida koji okružuju maslinike ove vrijedne i složne obitelji.
Ručak u centru Pašmana
Okupljanje svih sudionika u središtu Pašmana predviđeno je u 14 sati. Nastupaju dva KUD-a i to Nevijana iz Neviđana i Bokolje iz Dobropoljane. Slijedi proglašenje pobjednika u kuhanju žgvaceta, prigodni program i zajednčki ručak u centru Pašmana. Povratak brodom u Zadar zakazan je u 16 sati.
Događanja kao u priči, a organizatori Udruga prehrambenih tehnologa i nutricionista Zadarske županije još najavljuju i iznenađenja koja će posjetitelji saznati na samoj manifestaciji 27. i 28. travnja u Zadru i u Pašmanu na otoku Pašmanu.
Sve na Danima masline na kojima je, kako reče Pucar, druženje i učenje važnije od luksuza.
OSVRT NA KVALITETU MASLINOVIH ULJA
FILIP ERCEG: Više od 85 posto ulja ekstra djevičanska
Generalno gledajući ova je godina za maslinare u Hrvatskoj i susjednim zemljama bila slabija, a kvaliteta maslinovih ulja je bila lošija.
Dok su maslinari u Istri zadovoljni ovogodišnjim urodom i kvalitetom maslinovih ulja, urod je u cijeloj Dalmaciji znatno podbacio, a ulja su znatno lošije kvalitete od prosječnih godina. U Zadarskoj županiji urod je bio prosječan. U Šibensko-kninskoj županiji urod je slabiji za oko 40 posto u odnosu na prosječnu godinu. U Splitsko-dalmatinskoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji urod je lošiji i za 70 posto. U Crnoj Gori nije bilo berbe maslina. Uzrečica „što južnije, to tužnije“ dobila je potpuni smisao. Na to su utjecale vremenske neprilike, a na lošiju kvalitetu ulja štetnici poput maslinove muhe i gljivice patule. Maslinari koji su izvršili pravovremenu zaštitu, pratili razvoj ploda masline i ubrali zdrave plodove, ove su godine dobili ekstra djevičanska maslinova ulja visoke kvalitete.
Na manifestaciji ove godine, prema provedenim kemijskim i organoleptičkim analizama više od 85 posto prijavljenih uzoraka zadovoljava parametre za ekstra djevičansko maslinovo ulje. Ostala ulja koja nisu zadovoljila te uvjete imala su mane karakteristične za ovu godinu. U organolepričkom dijelu bile su to upaljenost i octikavost, dok su uzorci u kemijskim analizama imali problem sa povećanim vrijednostima slobodnih masnih kiselina i peroksidnog broja. To ukazuje da većina uljara koji su predali uzorke na 21.manifestaciju Dani masline 2019. dobro znaju kako napraviti ekstra djevičansko maslinovo ulje i u ovako teškim maslinarskim godina, ocijena je Filipa Ercega, voditelja Profesionalnog panela Zavoda za javno zdravstvo Zadar koji je obavio kemijsku i senzorsku analizu svih 156 ulja pristiglih na ovogodišnje Dane masline.
156 uzoraka
Za ovogodišnju manifestaciju na ocjenjivanje je dostavljeno 156 uzoraka maslinovog ulja.
Najveći broj uzoraka je iz Zadarske županije 106. Na ocjenjivanje su pristigla i maslinova ulja iz Dubrovačke neretvanske županije 1 uzorak, Splitsko-dalmatinske županije 6 uzoraka, Šibensko-kninske županije 6 uzoraka, Ličko- senjske županije 7 uzoraka, Primorsko goranske županije 5 uzoraka, Istarske županije 19 uzoraka. Dva uzorka su od maslinara koji žive u Zagrebu (1 uzorak) i Hrvatski Leskovac 1 uzorak.
Međunarodni karakter manifestacije daju maslinova ulja iz Bosne i Hercegovine – 4 uzorka iz Čitluka, Međugorja, Ljubuškog i Čapljine.
KREŠIMIR ĆOSIĆ: Novi maslinici na 18 hektara
Maslinarska groznica trese otok Pašman, obnavljaju se stari i podižu novi maslinici.
– Na otoku su 3 velika zakupca, jedan sa 7 ha, i dva po 5 ha zasađenih maslinika, te još jedan u proceduri za 6 ha, uz interes još nekoliko investitora. Malih proizvođača tradicionalno ima jako puno, svaka obitelj na Pašmanu posjeduje nemali broj maslina, od kojih rade osim maslinovog ulja, sapune, kozmetiku likere, suvenire… Općina Pašman potiče OPG-ove sa područja općine, kaže općinski načelnik Krešimir Ćosić, koji je i sam maslinar. Ćosić otkriva i da je donesen i Program potpore poljoprivredi i ruralnom razvoju općine Pašman s kojim će se edukacija i stručno osposobljavanje sufinancirati s 1.500 kuna, poticanje biljne proizvodnje (trajni nasad) s 2.000 kuna, ekološka poljoprivreda s 3.000 kuna, a sudjelovanje na sajmovima i izložbama sa 1.000 kuna godišnje.
Na otoku su i 4 najsuvremenije uljare! – istaknuo je na kraju načelnik Krešimir Ćosić.
PROGRAM
Međunarodni Dani Masline 2019.
SUBOTA, 27. 04. 2019.
11:00 – 11:30
Gradska loža, Narodni trg
Svečano otvaranje
Dodjela godišnjih nagrada i priznanja Dana masline Zadar 2019
11:00 – 13:00
Narodni trg
Maslinarski marendin
Humanitarna akcija skupljanja novčanih priloga za kupnju uređaja za zračenje za Opću bolnicu Zadar. Vođene degustacije maslinovih ulja..
Zabavni program uz klapsku pjesmu.
17:00 – 19:00
JEDRILIČARSKI KLUB USKOK, Vitrenjak
Stručne teme o maslinarstvu i uljarstvu:
Identifikacija sorata masline Zadarske županije
Prof. dr. sc. Đani Benčić, Sveučilište u Zagrebu, Agronomski fakultet, Mladen Lucin
Okrugli stol – Novi izazovi za zaštitu maslina od štetnih organizama u okviru zajedničke agrarne politike 2021 – 2027.
Sudjeluju: Doc. dr. sc. Tomislav Kos – Sveučilište u Zadru, Odjel za ekologiju, agronomiju i akvakulturu
Okrugli stol – Najčešće pogreške kod rezidbe maslina na rod.
Sudjeluje: Dr. sc. Frane Strikić, Sveučilište u Splitu
Okrugli stol: Suzbijanje maslinove muhe u ekološkoj i integriranoj proizvodnji.
Sudjeluje: Mr. sc. Vladimir Danon, Danon d.o.o.
Moderator: Mr. sc. Marijan Tomac
19:00 –
JEDRILIČARSKI KLUB USKOK, Vitrenjak
Dodjela nagrada i priznanja za kvalitetu maslinovog ulja
Proglašenje Šampiona
Večera uz klapsku pjesmu
NEDJELJA, 28. 04. 2019.
09:30 – 16:30
Stručni izlet na otok Pašman
09:30
Polazak brodom Kanela iz Vitrenjaka (JK Uskok)
11:00
Dolazak u Pašman (trajektna luka)
11:15
Dio sudionika ide organiziranim autobusom iz Pašmana za Kraj u obilazak Franjevačkog samostana Sv Duje. Dio sudionika – natjecatelji u pripremi „žgvaceta“ ostaju u centru Pašmana u svrhu pripreme jela.
12:30 – Povratak autobusom u Pašman
12:30 – Sajam Hrvatski otočki proizvodi
12:45 – 13:45
Prezentacija rezidbe maslina u masliniku u Pašmanu – Budislav Mađerić – Titula apsolutnog šampiona 'Noćnjaka 2018'
14:00 – Nastup KUD Nevijana – Neviđane, KUD Bokolje – Dobropoljana
14:30
Proglašenje pobjednika u kuhanju žgvaceta, prigodni program i ručak u centru Pašmana
16:30 – Povratak brodom u Zadar
najnovije
najčitanije
Hrvatska
Predsjednički kandidat HDZ-a
Primorac: Vukovar kao grad svjedoči da Hrvatska ide naprijed
Svijet
BERLINSKA DEKLARACIJA
Europske sile obećale sigurnosna jamstva Ukrajini uoči Trumpova povratka
Plodovi zemlje i mora
VINSKA OMOTNICA
Dobio odbijenicu jer nije nabavio – dron?!
KK Zadar
ABA liga, 12. kolo
Košarkaši Zadra preko Borca do ovosezonskog prvijenca u Krešinom domu
Kultura
Umjetnik i znanstvenik
Josip Zanki vratio se Zadru s novom izložbom koja spaja Velebit, Tibet i Meksiko
Zadar
ŽIVOT BEZ GRANICA
Jurica Milin, osoba s Down sindromom, uspješno ruši barijere i ostvaruje svoje snove
Kultura
VELIKI KONCERT U HNK ZADAR
Klapa Anima Maris vraća se na velika vrata: “Kada nam netko priđe i podijeli svoj dojam, tada znamo da…”
Županija
pitanje zaštite
RAT NA OTOKU Simbol čipke kao kamen razdora Pažana i Novaljaca
Zadar
sigurnosne mjere
Policija snima utakmicu Zadra i srpske momčadi
Crna Kronika
opirao se uhićenju