Nedjelja, 16. lipnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

29 C°

O TOME SE GOVORI

U poljima Ravnih kotara poljoprivredni radovi su u punom zamahu

Autor: Marijan Tomac

23.05.2024. 16:58
U poljima Ravnih kotara poljoprivredni radovi su u punom zamahu

Foto: Marijan TOMAC



Treba vižitati ravnokotarski prostor jer poljoprivredni radovi su u punom zamahu. Je li baš tako ili je tako nekada bilo? Danas sve manje obrađenih njiva, a sresti nekog u polju prava je rijetkost. Sve se svelo na vikend poljoprivrednike, mlađe umirovljenike i one koji nakon drugih poslova u predvečerje krenu raditi u polju.


Povrće polako nestaje s ravnokotarskih polja. Ostalo je samo ono koje zahtjeva manje ljudskog rada i ima kraću vegetaciju. Nije da su ljudi lijeni i ne vole raditi, već su pronašli bolji i sigurniji posao, a poljoprivreda je samo za vlastite potrebe ili da se nadopuni kućni proračun.


Rad u poljoprivredi


Baviti se intenzivnom povrćarskom proizvodnjom traži cjelodnevni angažman cijele obitelji i pokojeg radnika sa strane, a doći do radnika za rad u poljoprivredi je već druga priča. Današnja povrćarska proizvodnja temelji se na suvremenim agrotehničkim mjerama, specijaliziranim strojevima i opremi. Za to su potrebna značajna financijska sredstva i respektabilne poljoprivredne površine. I sada se postavlja pitanje treba li uložiti u poljoprivredne strojeve i opremu ili u nešto drugo, na primjer turizam ili koju drugu uslužnu djelatnost?


Foto: Marijan TOMAC




Pomidor, paprika i slično povrća sve manje raste na ravnokotarskim poljima, a krumpir i lubenica još uvijek drže primat. Ove dvije poljoprivredne kulture ne traže previše radnika, tako da obitelj sama može obaviti sve potrebne agrotehničke mjere s poljoprivrednom mehanizacijom koja je u većini slučajeva naslijeđena od roditelja.


Krumpir na području Tinja je pred vađenje. Još jedno zalijevanje i to je sve što je potrebno uraditi do berbe pojašnjava Joso koji je u ponedjeljak u ranim jutarnjim satima natopio krumpir u Bari.


– Govore meteorolozi da će u utorak i srijedu pasti kiša, ali meni je sigurnije da ga sad zalijem. Padne li kiša, neće biti na odmet. Krumpir poviše kuća, u tako zvanom kršu i crvenoj zemlji, prvi će biti izvađen. S vađenjem će se započeti za nekoliko dana. Krumpir u Bari, kako u Tinju zovu dio Vranskog polja, vadit će se početkom lipnja. Razlog tome je tlo i položaj. Naime tlo je hladnije, a u proljeće prijete opasnosti od mraza pa je sadnja kasnija nego na kršu, pojašnjava nam Joso.


Prskanje vinove loze


Kao što je rečeno, povrća je sve manje, ali vinograd i maslina na ovom ravnokotarskom području zato ne manjka. Tradicija nalaže da se u kući mora imati vlastito vino i ulje, a dobro je imati i malo više da se proda za pokriće troškova.


– Uz respektabilne vinograde, najviše je onih od tisuću do tisuću i pol čokota. Dovoljno vina za vlastite potrebe, govori Nediljko zvani Prle iz Polače kojeg smo zatekli u obilasku vinograda u Lišanama Tinjskim.


Foto: Marijan TOMAC


– Cvatnja je pred vratima i trebao bi obaviti zaštitu. Magistre, poprskati sutra ili pričekati do četvrtka kada je najava da će stati oborine planirane za noć od utorka na srijedu, upitao me je Nediljko.


– Naravno, bolje je pričekati i prskati nakon oborina jer u slučaju primjene kontaktnih sredstava doći će do njihovog ispiranja s lista i tada zaštita neće biti učinkovita, a ako ćeš koristiti sistemična sredstva za zaštitu bilja tada se može obaviti prskanje i prije kiše jer ona se upijaju u zelene dijelove vinove loze. Imaj na umu da od prskanja do početka kiše mora proći najmanje šest sati jer je to vrijeme kada sistemična sredstva upije biljka, savjetujem Nediljka.


Obilazimo vinograd u punom rodu u kojem su zastupljene bijele sorte: Debit, Pošip i Maraština, a od crnih Plavina. Loza krcata grozdovima. Maraština počinje s cvatnjom, a uskoro će i ostale sorte. Ako vremenske prilike tijekom oplodnje budu povoljne, a to je umjereno toplo vrijeme s laganim vjetrom bit će grožđa, ali naravno daleko je do berbe i brojni čimbenici mogu negativno djelovati. U prvom redu to su toplotni valovi i suša. Sušu je Prle riješio jer u vinogradu je ugrađen sustav za navodnjavanje kapanjem. Redovitim pregledom i pravovremenom zaštitom napad bolesti i štetnika moguće je eliminirati što će, znajući Nediljka, sigurno biti obavljeno na vrijeme. I što nam drugo preostaje nego svratiti u Nediljkov konobu na čašu domaćeg vina.


Bogate rese i cvijet


Ovisno o području, masline su u fazi pune cvatnje do faze formiranja ploda. Ne samo o području, već i o sorti ovisi stupanj razvoja maslina. Ove godine masline su se okitile bogatim resama i cvijetom. Vremenske prilike tijekom cvatnje bile su promjenjive. Dobro je što je izostao toplinski stres, ali kiša, iako nije bila obilna, djelovala je na cvatnju.


Masline u Raštanama Donjim upravo završavaju s cvatnjom. Uzorni maslinar Ante obilazi maslinik i promatra tek zametnute plodove. Teško je u ovom trenutku dati neku procjenu. Staro maslinarsko pravilo je da se prva provjera mogućeg uroda radi za blagdan Svetog Antu. Ove godine bit će to nekoliko dana ranije, ali do tada treba pričekati.


Foto: Marijan TOMAC


– Vrag će čekati, nestrpljiv je Ante koji već u svojoj glavi kalkulira količinu ulja.


Do ulja je još daleko i puno toga stoji hoće li ga u konačnici biti više ili manje ili hoće li ga uopće biti.


– Prvo što trebaš uraditi za nekoliko dana to je zaštita od napada maslinova moljca i svrdlaša, savjetujem Antu. Taj posao obavlja se kada je plod masline veličine tri do četiri milimetra ili zrna pšenice. To je mjera koja je neizostavna jer ova dva štetnika imaju direktan utjecaj ne samo na količinu, već i kakvoću plodova.


Osim toga treba voditi brigu o dinamici leta maslinove muhe. Tomislav Kos na okruglom stolu 26. Dana maslina nazočnim maslinarima objasnio je pojavu i let maslinove muhe i kako smanjiti štete koje uzrokuje.


Klimatske promjene već utječu na promjenu ekologije štetnih organizama. Primjer je maslinina muha Bactrocera oleae Rossi, kod koje je zamijećeno veće prezimljavanje kukuljica odloženih u zimi nakon završetka berbe i ulaska masline u ekološko mirovanje. Češća je pojava tzv. proljetnih populacija i njenog većeg ulaska u fazu hibernacije tijekom sušnih mjeseci.


Pravovremena provjera


Predviđanja su da će u idućim godinama za područje sjeverne Dalmacije povećanje broja kukuljica u prezimljenju biti oko 2,5 puta od sadašnjeg stanja. Kako bi se spriječili izazovi u suzbijanju uslijed ograničenja u registraciji sredstava za zaštitu bilja potrebno je pojačati nadzor štetnika i pomaknuti ga ranije u proljetne mjesece. Potrebno je osnažiti institucije koje rade praćenje i daju preporuke za suzbijanje da razviju i unaprjeđuju prognozne modele svih štetnih organizama, osobito gospodarski značajnih. Osnažiti edukaciju maslinara.


Bez obzira bavi li se netko profesionalno ili amaterski poljoprivredom, pred njim su dani kada posla ima u izobilju. Znajući naš ravnokotarski svijet, sve će se obaviti pravovremeno.