Subota, 4. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

22 C°

PITANJE ČITATELJA

O pesticidima: jesu li nužno zlo ili se radi o pretjerivanju?

Autor: Jelena Sedlak

01.09.2023. 08:01
O pesticidima: jesu li nužno zlo ili se radi o pretjerivanju?

Foto: iStock

Pesticidi su itekako štetni za čovjeka i u malim dozama kada se pojavljuju kao mješavine



Nakon uporabe pesticida neke moje biljke su počela venuti, a neke su čak i uginule. Zbog čega se to događa?, pita naša čitateljica iz Klane.


Pesticidi su zapravo otrovi namijenjeni uništavanju štetnih organizama i stoga njima treba vrlo oprezno rukovati. Oni mogu biti sintetičke kemijske tvari, a rjeđe su prirodnog podrijetla. Primjenjuju se u količini za koju se smatra da nije smrtonosna za čovjeka, no pokazalo se da ova pretpostavka i nije sasvim točna. Pesticidi su, naime, itekako štetni za čovjeka u malim dozama kada se pojavljuju kao mješavine. Primjena pesticida ima velikih nedostataka i krije u sebi mnoge opasnosti, pa se stoga sve više okrećemo ekološkom uzgoju.


Čak i biljkama mnogi pesticidi jako štete. Primjerice, neki se mogu koristiti na jezgričavom, ali nikako na koštičavom voću, većina ih je opasna za biljke ako se koriste u većoj od propisane količine ili u doba dana kada se ne smiju koristiti, tako da je nužno strogo se držati uputa. Nije slučajno da kod nas ne može svatko nabavljati ovu vrstu zaštite za biljke, već samo oni s dozvolom, koji su položili tečaj o uporabi takvih proizvoda.




Oni koji i dalje žele koristiti pesticide, sada imaju na raspolaganju dobro razgradljive pesticide sa specifično usmjerenim djelovanjem u kombinaciji s ranije provedenom preventivnom biološkom i agrikulturnom zaštitom. Uobičajene vrste pesticida nastoje se zamijeniti novim, koji bi bio manje štetan za okoliš. Takve tvari djeluju inhibitorski na izmjenu tvari u prehrani štetočina te negativno utječu na njihov rast, razmnožavanje i širenje.


Iako postoje mnoge negativne strane upotrebe pesticida postoji i pozitivna strana. Jedna od njih je ublažavanje ili potpuno iskorjenjivanje širenja bolesti koje su tisućljećima harale i uništavale pučanstvo. Primjer za to je malarija, koja je nestala tek uništavanjem njena prenosilaca komarca anofelesa pomoću insekticida.


Od svih vrsta pesticida upravo se insekticidi najviše i najšire primjenjuju, jer uništavaju najbrojnije i najštetnije štetočine. Do danas je opisano oko 650.000 vrsta insekata, što čini oko 2/3 svih životinjskih vrsta što žive na Zemlji.


Što se tiče moguće štete, nastale primjenom insekticida, još uvijek nismo dovoljno svjesni posljedica. Sigurno je da uzrokuju brojne poremećaje prirodne ravnoteže i štetu, zbog čega se danas sve više ograničava njihova primjena te se traže druge metode i tehnologije borbe protiv kukaca.


U SAD-u je načinjena studija o ostacima pesticida u prehrambenim namirnicama. Utvrđeno je da čak 44 posto uzoraka sadrži ostatke 19 različitih pesticida. Količine nisu bile puno iznad dopuštene granice, no zaključak je studije bio da je količina ostataka pesticida u namirnicama unatoč tome neprihvatljiva.


Utjecaj i posljedice uporabe pesticida dugoročni su, jer dovode do poremećaja prirodne ravnoteže na Zemlji. Tlo, voda i zrak postaju onečišćeni kao i sama ljudska hrana čime je ugroženo ljudsko zdravlje. Tretiranje biljaka pesticidima ugrožava zdravlje te potiče razvitak bolesti, iako omogućava raznovrsnost i dostupnost namirnica tijekom cijele godine. Pesticide, stoga, treba uzeti kao nužno zlo koje u ovom trenutku pomaže čovječanstvu da osigura dovoljan izvor hrane, ali pravi izazov upravo je u traženju načina proizvodnje koji neće tlo, vodu i zrak onečistiti tim spojevima.