
Foto: Osobna arhiva
Putujuća glazbenica i kantautorica Aklea Neon iz Osijeka sa svojim će ženskim bendom Sound Doulas ove subote, 15. travnja nastupiti u Guma baru u okviru programa Urbofon Livea. Odlučili smo porazgovarati s ovom osebujnom glazbenicom.
Ove godine si bila nominirana na Brlogovom natječaju za »Naj neposlušnu 2022.« godine, a prošle godine si prvi put nastupala u Brlogu u Zadru povodom umjetničke rezidencije u okviru projekta »Rise of Women in culture in Western Balkans«. Ovog mjeseca dolaziš po drugi put u Zadar te nastupaš u okviru »Urbofon Livea«. Kako je došlo do ove suradnje?
– Maja Milin je taj čarobni link. Kad svi kažu da je nemoguće, ona kaže »ne može«. Voditeljica emisije Urbofon i programa Urbofon live je, za mene, naj neposlušna. I to je titula koju bi nosila s ponosom. Ako nekome treba kontakt za alternativnu scenu u Zadru dajem jedino njezin broj. Posebno nam je draga i ekipa iz udruge Prizma i Brloga, nekako smo se skontali na prvu. Naš prvi nastup u Zadru je bio takvo iznenađenje, nismo očekivale puno, a dobile smo ljubavi na izvoz. Sjećam se da smo dan poslije otišle na kavu na orgulje koja se produžila u pivu, dečko pored nas nije imao ništa za piti, a htio je te naše kul pive jer su se iz Brloga potrudili da ne odemo praznih ruku. Proslijedile smo mu, naravno, i Brlogova piva Plavuša i preporuke.
Prošle godine si predstavila svoj album prvijenac »Dođi na joji«, a stvarala si ga kroz četiri godine na različitim lokacijama diljem svijeta. Gdje si sve snimala? Što te najviše inspiriralo? Je li na pomolu drugi album?
Naučila ko-kreaciju
– Moj debi »Dođi na joji« je životno ostvarenje i neonsko stvorenje s kojim sam bila posvuda. I žanrovski i doslovno. Snimala sam ga u UK-u, Brazilu, Peruu, Boliviji, Hrvatskoj i BiH. Smišljala sam ga na motoru, u avionu, na festivalima, u sreći, u tuzi, ekstazi i depri, sama i s drugima. Pisala sam i prešarala, probala ponovno i ostavljala da se paca. Promijenila sam četiri stana i tri ozbiljne veze. Dok sam ga kreirala, dosanjala sam si nadrealno dobar tim koji me naučio značenju ko-kreacije. Posebno moram spomenuti Klaadu/ Pavla Kladarina koji je producirao većinu albuma. Nakon njega intuitivno sam uzela pauzu od stvaranja koja je trajala gotovo godinu dana. Tu godinu sam provela na turneji sa svojim all-girl bendom. I onda sam, početkom ove godine, otputovala u London na dva mjeseca. Moram priznati da se drugi album tamo već dobro zakuhao.
Nakon objave prvog albuma dobila si pojačanje u vidu ženskog benda Sound Doulas, a koji čine Ana Kelemen na bubnjevima i Helena Hena Ernoić na basu. Kako ste se spojile?
– Telepatski! (smijeh). Ali stvarno, razumijevanje nam je na toj razini. One su, prije svega, golema podrška jer prije sam nastupala kao »one-girl-bend«. Sada nastup više ne ovisi samo o meni, već o našoj sinergiji. Obje su iznimne glazbenice, pleme o kojemu sam uvijek sanjala. Hrvatski prijevod naziva Sound Doulas je »zvučne babice« jer mi je to nekako najdoslovniji opis nas. Sound Doulas su cure koje rađaju zvuk. U Hrvatskoj je vrlo malo bendova s »all girl« postavom, pa nam je drago donositi i takve promjene na festivalske pozornice i line-upove.
Nekoć si radila u digitalnoj agenciji. Što te potaknulo na bavljenje s glazbom? Što znači tvoje umjetničko ime Aklea Neon?
Taji značenje imena Aklea Neon
– »Aklea Neon« ne doživljavam samo kao umjetničko ime. Imam osjećaj da je ono moje kroz vjekove. Njegovo značenje ne otkrivam javno, volim ta zrnca magije koja se kriju u zadržavanju nečega za sebe. Pogotovo u ovo vrijeme »overshareanja« ili pretjeranog dijeljenja. Što se moje ljubavi prema glazbi tiče, oduvijek je tu, a počela sam je trenirati u vokalnom ansamblu Brevis, čiji sam dio bila 13 godina. Zborska sam cura, tu sam učila sve o disciplini, ljubavi kao pokretačkoj sili i snazi višeglasja. Često sam čula da se ne može pošteno živjeti kao glazbenik, pa sam završila fakultet kao svaka dobra cura. Po zvanju sam magistra kulturologije, ali nakon iskustva rada u digitalnoj agenciji shvatila sam da mi srce ipak kuca za nešto drugo, pa sam se odvažila ići hrabrijim putem. Nisam požalila niti sekundu. Sama kraljujem svojim vremenom, a ono je najvrjednija valuta današnjice. I generalno se budim sretna što je, za mene, najvažnije mjerilo uspjeha.
Tvoju glazbu karakteriziraju jedinstveni zarazni ritmovi electro-afro zvuka uz melodičan vokal i često te nazivaju kraljicom ritma i rime. Što najčešće tematiziraš u svojim pjesama? Tko su tvoji glazbeni uzori? Kako bi opisala svoj glazbeni izričaj?
Afro uštekan u malo veću voltažu
– Afro uštekan u malo veću voltažu. Folktronic. Shamanic. Soul. Erykah Badu mi je tu uvijek. U kojem god sam prijelaznom trenutku u životu, njezine riječi uvijek sjednu, mama Badu. U zadnje vrijeme dosta slušam Alewyju, koja dolazi iz londonske škole i multidisciplinarna je umjetnica. Volim i Greentea Peng, FKA Twigs, Kalyju Scintillu, Princess Nokiu, IAMDDB… Tematika pjesama mi dođe sama uglavnom je ljubavna, ali u širem smislu ljubavi prema sebi i svim svojim stanjima, planetu, životu i dragim ljudima.
Do sada si osvojila dvije glazbene nagrade. O kojim je nagradama riječ?
– Zapravo ih imam već tri! Prošle godine sam dobila i Muzzik TV nagradu za najbolji fusion video pjesme »Ljudnjak« koju sam snimala na Kanarima u sklopu umjetničke rezidencije. Prva nagrada ikad bila mi je nagrada »Zlatka Turkalja« za kantautoricu 2020. godine, a iste godine sam dobila i »Ambasadora« za izvođačicu godine. Ove godine imam nominaciju koja je skoro teška kao pobjeda jer mi je debitantski LP u konkurenciji za »Porina za najbolji album elektronske glazbe«. Držite fige jer velika je to stvar za nezavisne umjetnike.
Jednom prilikom si izjavila kako ti je evolucija neodoljiva i kako nikako ne možeš mirovati. Pojasni malo što si htjela reći s tim. Pored glazbe, na koje sve načine kanaliziraš svoju energiju?
– Putujem. Plešem. Pišem. Upravo sređujem stan, pa me to veseli. Družim se s ljudima i životinjama. Uprljam se. Mislim da je u ljudskoj prirodi konstantna težnja za nečim višim, razvijanje sve većeg i većeg kapaciteta za ljubav, dijeljenje, suživot, smijeh i mir. To je ta neodoljivost evolucije koju sam spomenula. Po prirodi sam nomadica, volim se kretati po novim neistraženim terenima. To mi pomaže da sebe i svijet oko sebe vidim novim očima i da mu se nikada ne prestanem diviti.
najnovije
najčitanije
Nogomet
LA LIGA
Sevilla i Villarreal remizirali
Hrvatska
BOŽIĆNA ČAROLIJA
PP Grabovaču i ove godine pohodio Djed Božićnjak i svoj dobroj djeci podario vreće darova
Zadar & Županija
SVETI NIKOLA VRSI
Udruga pomoraca Sveti Nikola Vrsi organizira proslavu svog zaštitnika, evo programa
Zadar
ADVENT
Na Bokanjcu za božićni blagoslov prijavljeno 43 obitelji više nego lani
Hrvatska
RAT
Palestinci traže utočište dok Izrael intenzivira bombardiranja
Hrvatska
NEUTJEŠNI RODITELJI
Roditelji ubijene Mihaele: ‘Mislila je da je svijet jedno sigurno mjesto…’
Crna Kronika
prebrza vožnja
U prometnoj nesreći u Crnom teško ozlijeđene dvije osobe
Crna Kronika
nesreća kod tromilje
Prebrzo vozila te izletjela s ceste, teško je ozlijeđena
Crna Kronika
rezultati očevida
Otkriveno kako je došlo do trovanja dvoje djece. Kobna je bila kombinacija nape i bojlera
Zadar
đir po gradu