Podaci oglasnika za nekretnine Crozilla.com pokazali su kako su tijekom 2018. godine najviše porasle cijene najma stanova manjih površina, kakvi su ujedno i najtraženiji.
Redovna mjesečna najamnina, režije, depozit, agencijska provizija – neki su od troškova s kojima se susreće većina onih koji unajmljuju stanove. Na ruku im, nažalost, ne ide ni smanjenje broja stanova za dugoročni najam, kao niti porast njihovih cijena.
Tijekom 2018. godine najtraženiji gradovi za najam stanova na oglasniku Crozilla.com bili su Zagreb, Split, Rijeka i Zadar. Osim domaćih posjetitelja, navedeni su gradovi zanimali i strance, koji su u potrazi za najmom uglavnom dolazili iz BiH, Njemačke, Slovenije i Srbije.
Rast najamnina stanova do 60 kvadrata
Osim velike potražnje, podaci oglasnika Crozilla.com pokazali su kako su u tim gradovima, u odnosu na godinu ranije, zabilježene i više cijene, a najveći porast bilježe najamnine stanova do 60 kvadratnih metara – kakvi su ujedno i najtraženiji.
Prosječna tražena cijena najma stanova površine između 20 i 100 kvadratnih metara u Zagrebu je tijekom 2018. godine porasla za 8,4 posto i popela se na 634 eura. U Rijeci su njihove najamnine u prosjeku porasle za 7,7 posto i iznosile 433 eura. Porast od 3,4 posto zabilježen je lani u Splitu gdje su prosječne oglašavane cijene najma stanova do 100 kvadratnih metara iznosile oko 590 eura, te u Zadru u kojem su bile 100 eura niže.
Cijena, lokacija, površina, broj soba, uređenost – neki su od najbitnijih kriterija kod unajmljivanja, no danas je vrlo teško pronaći stan koji sve to može zadovoljiti. Najtraženiji su stanovi manjih površina koji se nalaze u zoni javnog gradskog prijevoza, pa se upravo takvi i najlakše popune te ih na tržištu nema mnogo slobodnih.
Najmoprimci na sto muka
Nemogućnost pronalaska adekvatnog smještaja u zadanim cjenovnim okvirima, kao i porast cijena najma stanova koji je tijekom 2018. godine zabilježen i na oglasniku Crozilla.com – samo su neki od problema s kojima se susreće većina onih koji traže stan za dugoročni najam.
Čak i kada pronađu odgovarajući stan koji se uklapa u njihove financijske okvire, najmoprimci već u startu trebaju računati s dodatnim troškovima, pa nerijetko moraju imati pripremljene pozamašne svote kako bi uselili u neki stan. Naime, kako bi se osigurali od neplaćanja mjesečne rente, neplaćenih režija ili jednostavno kako bi imali pokriće za moguće uništavanje imovine, vlasnici stanova osim redovne mjesečne najamnine, odmah na samom početku zahtijevaju i još neka dodatna plaćanja.
Andrea Bilić kaže kako najmoprimci u prvom mjesecu najma, uz redovnu mjesečnu stanarinu, najčešće plaćaju depozit u iznosu od jedne mjesečne najamnine, zatim agencijsku proviziju, također u iznosu mjesečne najamnine uvećanu za PDV, te režijske troškove.
Ako se svemu ovome doda još i porast cijena najma, koji je zabilježen na oglasniku Crozilla.com, lako se može zaključiti kako danas nije jeftino biti podstanar.
najnovije
najčitanije
KK Zadar
Reakcije trenera
DANIJEL JUSUP NAKON RAZBIJANJA BORCA: Ključ je bio u zaustavljanju Valinskasa i Gagića
Svijet
kraj rata
Sirijski pobunjenici preuzeli vlast, žele ‘dobre odnose’ sa svim zemljama
Hrvatska
Predsjednički kandidat HDZ-a
Primorac: Vukovar kao grad svjedoči da Hrvatska ide naprijed
Svijet
BERLINSKA DEKLARACIJA
Europske sile obećale sigurnosna jamstva Ukrajini uoči Trumpova povratka
Plodovi zemlje i mora
VINSKA OMOTNICA
Dobio odbijenicu jer nije nabavio – dron?!
Županija
pitanje zaštite
RAT NA OTOKU Simbol čipke kao kamen razdora Pažana i Novaljaca
Zadar
LUKSUZNI HOTEL
Na prvom Danu karijera Zadrani upoznali privlačne ponude Hyatta
Plodovi zemlje i mora
najulov 2024.
Neočekivan ulov mladog ribolovca Andrije Reljića s Dugog otoka
Hrvatska
poznata imena
ANKETA Na predsjedničkim izborima bit će osmero kandidata. Kome ćete dati svoj glas?
Kultura
"NA KRALJEVU PUTU"