Poznata od pamtivijeka,raširena posvuda, raste uz putove, ali i po njima. Pa ni uz najbolju volju ne možemo a da ne gazimo po njoj. Ova biljčica nam je poznata kao Trputac, no na latinskom njezino ime je Plantago. Što dolazi od riječi planta-stopalo i tango-dodir. Upravo zato što je ni kriva ni dužna podložna gaženju. A ni mi je naprosto ne možemo izbjeći ugaziti jer je zaista izdašna i vrlo raširena. Upravo zato je u Renesansi dobila simbolično značenje skromnosti. U davnini je bila poznata pod imenom Arnoglossa, grčkog porijekla, a značenja: ovnov jezik, jer je bila posvećena upravo zodijačkom znaku ovna.
Kako je ima zaista po cijelom svijetu, naravno da je i među američkim domorodcima imala svoju simboliku. I tu je nekako povezana sa putovima kojima čovjek kreće ili ide naprijed ili se vraća. Pa su je nazivali „korakom mudraca“ i smatrali da je ovo biljka koja je vodič naših koraka, kada se odlučimo suočiti sa novim smjerovima u životu.
Ova biljka liječi puno toga, no smatra se da je odlična prvenstveno za pluća i kožu. Zanimljivo je da se pluća povezuju sa tugom, smatra se da se ona nakuplja baš u tom organu. Nije teško se odmah sjetiti da kada smo tužni, prvenstveno svi duboko udahnemo, a ako taj osjećaj se potraje, kaže se isto tako da dišemo sa pola pluća. A ujedno i koža, kažu najbolje odražava naša unutrašnja stanja. Posivi i izgleda umorno kada smo tužni.
I eto onda našeg skromnog trputca gdje uskače. I baš kako dobar prijatelj treba napraviti kada nam je teško, on je prisutan, na nježan i skroman način.
No ustvari je izuzetno moćna biljčica. Trputac sadrži sluz, gorke tvari, silicijsku kiselinu, glikozid aukubin i antibiotske spojeve. A ti antibiotski spojevi su toliko efikasni da se sok od biljke, koji je kao pripravak izuzetno preporučljiv, kada ga pripremimo, uopće ne kvari! Sam je sebi konzervans, sadrži antimikrobne spojeve koji su učinkoviti protiv stafilokoka, streptokoka i klostridije – bakterije odgovorne za kožne infekcije, gnojne angine i tetanus. Izrazito je efikasan iridoidni glikozid aukubin koji je pokazao značajnu aktivnost protiv gram–pozitivnih bakterija, posebice stafilokoka aureusa, točnije one bakterije koja izaziva jezu, otpornu na antibiotike i zaista jako opasna.
Kako aukubin potiče izlučivanje mokraćne kiseline iz tijela putem bubrega, koristan je kod gihta, upale mišića prilikom bavljenja sportom, i općenito nakupljanja tekućine u tijelu. Svježe iscijeđeni sok preporučuje se za čišćenje krvi, kod svih vrsta čireva, za liječenje otečenih žlijezda i hemeroida.
U nekim zemljama je priznat kao lijek, i to kao sirup za iskašljavanje, prvenstveno iako se smatra da pomaže svim dišnim organima, izbacivanje sekreta, hripavc, astma, upale pluća, pa čak i kod tuberkuloze pluća.
Cijela je biljka ljekovita, listovi i korijen za čaj, ali i sjemenke koje osim što pomažu uspostavljanju regularne stolice, bori se protiv parazita, dovode u red bakterijsku floru i smanjuju šećer zahvaljujući inulinu, i prevencija su za nastanak žučnog kamenja.
Puno puta kada bi me ubola osa sam brzinski čupala ovog biljnog prijatelja, malo žuljkanja kroz prste i pritisnula brzo na mjesto uboda. Bol zaista vrlo brzo prođe.
Osim kod uboda, ova biljka je zaista pravi anđeo čuvar kože, pogotovo kada je oštečena i čak i inficirana. I to cijele kože. Ne zaboravimo da se koža nalazi i u ustima! Tako da kod ranica koje ne zarastaju, zdravlja zubnog mesa, čak i paradentoze, ispiranje usta uvarkom, ili tretiranje svježim sokom, može dovesti do znatnih poboljšanja.
Korijen se bere u rano proljeće ili jesen nakon vegetacijskog ciklusa. Listovi mladi su divni dodatak mišturanci poljskog zelenila i čiste organizam od toksina. Nakon prvih listova, onih najmlađih, beremo ih za sušenje i čaj. Sjemenke se skupljaju kada su zrele.
Mogu se raditi uljni macerati, tinkture ali i sirup. I to tako da uberemo lijepo formirane listove, nasjeckamo na sitno, pa u staklenku slažemo red lišća, red šećera (ili meda, po izboru i mogućnostima) takvu staklenku dobro zatvorimo i –zakopamo!! O da baš u zemlju. Zbog odsustva svijetla, ali i ravnomjerne temperature, takav sirup „sazrije“ nakon otprilike tri mjeseca. I eto nama lijeka za neugodan zimski kašalj, ukoliko nam zatreba. Ali uvijek se nekako nadam da neće trebati.
Eto, od 400 vrsta, dva najprisutnija kod nas su oba ljekovita i jestiva. I koliko god bila simbol skromnosti u našim krajevima, meni se sviđa ideja indijanaca. Trputac, naš vodič u mudrost, pogotovo zato što pomaže baš tamo, gdje se u našem tijelu tuga skuplja: pluća i koža.
najnovije
najčitanije
Kultura
Umjetnik i znanstvenik
Josip Zanki vratio se Zadru s novom izložbom koja spaja Velebit, Tibet i Meksiko
Hrvatska
35 ECMO uređaja
DORH pokrenuo izvide o nabavi medicinske opreme u vrijeme Milanovićeve vlade
Plodovi zemlje i mora
Bez nadzora
Konji lutalice ozbiljna su prijetnja i opasnost za ljude
Svijet
Novoizabrani predsjednik
Trump kritizira Ukrajinu zbog napada američkim projektilima na Rusiju
Plodovi zemlje i mora
OPG ISTRANEA
Fabio Flego uspješno uzgaja egzotično voće. Prvu sadnicu feijoa nabavio je u Zadru
Zadar
ŽIVOT BEZ GRANICA
Jurica Milin, osoba s Down sindromom, uspješno ruši barijere i ostvaruje svoje snove
Kultura
VELIKI KONCERT U HNK ZADAR
Klapa Anima Maris vraća se na velika vrata: “Kada nam netko priđe i podijeli svoj dojam, tada znamo da…”
Županija
pitanje zaštite
RAT NA OTOKU Simbol čipke kao kamen razdora Pažana i Novaljaca
Zadar
sigurnosne mjere
Policija snima utakmicu Zadra i srpske momčadi
Crna Kronika
opirao se uhićenju