Krajem prošle godine zadarska je Čistoća počela s dodjelom spremnika za otpad s narančastim poklopcem po svim mjesnim odborima na području Zadra. Spremnici su nabavljeni suradnjom Grada Zadra i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost a namijenjeni su za odvojeno prikupljanje reciklabilnog otpada. Sufinancirani su u iznosu od 85% iz EU fondova. Spremnici od 1100 litara, s narančastim poklopcem, postavljeni su pored spremnika za komunalni otpad na javnim površinama i u dvorišta stambenih zgrada. Označeni su vodootpornim naljepnicama s uputstvima o vrstama otpada koji se odlaže u njega. Ovi spremnici namijenjeni su za odlaganje otpadne plastike, otpadnog metala, otpadnog papira, otpadnog stakla, drugih vrsta namijenjenih recikliranju (npr. otpadni tekstil, otpadno drvo i sl.). No, unatoč natpisima koji su vidljivi na svim spremnicima za otpad neki građani i dalje nisu sigurni kako ih točno koristiti. Iz Čistoće posebno naglašavaju kako se u njih ne smije odlagati EE otpad, opasni, glomazni, građevinski i tekući otpad. O ovim spremnicima, ali i drugim temama, razgovarali smo s Johnom Ivanom Krstičevićem, direktorom zadarske Čistoće.
Odvoz u popodnevnim satima
– Ovi su spremnici osigurani u suradnji Čistoće, Grada Zadra i Fonda za zaštitu okoliša, koji je nabavu financirao s 85 posto sredstava. Kroz zajednički projekt na natječaju smo dobili 998 spremnika koji su postavljeni po cijelom gradu. Namijenjeni su za odlaganje reciklabilnog otpada koji se odvaja na odlagalištu, u prostoru namijenjenom za sortiranje i odvajanje korisnog otpada, rekao je direktor Krstičević te je dodao kako je pražnjenje ovih spremnika organizirano jednom tjedno isključivo u popodnevnim satima, a usluga pražnjenja i odvoza reciklabilnog otpada se ne naplaćuje.
– Pražnjenje spremnika za reciklabilni otpad u popodnevnim satima omogućava nam lakšu organizaciju odvoza kako komunalnog, tako i reciklabilnog otpada. Važno je napomenuti da se isti kamioni koriste u obje smjene, ali i to da se u pauzi između smjena detaljno operu i očiste kako bi bili spremni za prikupljanje reciklabilnog otpada koji se potom odvozi na sortiranje. Smatram da naši korisnici to trebaju znati kako bismo ubuduće izbjegli nepotrebne nesporazume i sumnje u pravilno postupanje s otpadom naših zaposlenika. Da nije tako, sav naš posao ne bi imao nikakvog smisla, naglašava direktor Krstičević.
Raspored odvoza reciklabilnog otpada nalazi se na internet stranici Čistoće i svaki korisnik može lako provjeriti kad je odvoz spomenutog otpada u njegovom kvartu.
Direktor Čistoće ističe kako je za pravilno odvajanje i zbrinjavanje otpada izuzetno važna informiranost i edukacija o cijelom procesu. Upravo zbog toga Čistoća kontinuirano radi na edukaciji građana svih dobnih skupina, posebno onih najmlađih.
Jednom godišnje besplatan odvoz glomaznog otpada
– Odvajanje otpada nema alternativu, svima nam glavni cilj treba biti zaštita okoliša. Jednom kad usvojimo naviku pravilnog zbrinjavanja otpada to nam onda postane i stil života. Očuvanje okoliša treba nam biti jedan od prioriteta i tek kad to postavimo kao cilj, onda možemo napredovati. Jasno je koliko su usluge Čistoće u svemu tome važne, naglašava Krstičević.
– Kad ljudima omogućite pravilno odlaganje otpada u blizini njihovih domova, onda neće imati potrebu tražiti alternativna odlagališta i odlagati otpad u šume i prirodu, na mjesta gdje otpad nema što tražiti.
Osim spremnika za reciklabilni otpad koji su postavljeni po gradu, za sada samo ispred zgrada, Čistoća ima plan podijeliti i manje spremnike za kućanstva, a ta akcija kreće od svibnja kada bi svi korisnici trebali dobiti svoje spremnike, kaže Krstičević.
Krstičević se osvrnuo i na glomazni otpad koji građani također nepravilno zbrinjavanju.
– Već sam i prije isticao, ali opet ću napomenuti kako svako domaćinstvo ima pravo jednom godišnje na besplatan odvoz glomaznog otpada do 2m3. Čistoća na poziv korisnika ili po primitku ispunjenog obrasca s korisnikom dogovori mjesto i termin odvoza i isti se tada i realizira. Osim toga postoje i reciklažna dvorišta u Diklu i Gaženici gdje građani mogu besplatno dovesti otpad i ostaviti ga na za to predviđenom mjestu. Najgora opcija je taj otpad ostaviti negdje u prirodi čime štetimo okolišu i sebi.
Radno vrijeme reciklažnih dvorišta može se naći na web stranici Čistoće d.o.o.
Odvajanje otpada omogućuje recikliranje i ponovnu uporabu čime se štede sirovine i energija, smanjuje onečišćenje okoliša i smanjuje količina novoproizvedenog otpada, zaključuje Krstičević.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
SVJETSKO UDRUŽENJE ZA POSLOVNA PUTOVANJA
Hrvatska je među 15 najtraženijih europskih destinacija za kongresni turizam
Novosti
dugoočekivana tužba
SAD tuži Amazon zbog kršenja antimonopolskog zakona i štete za potrošače
Novosti
SRBIJA
Vučić poslije sukoba zatražio snažnije djelovanje KFOR-a, SAD i EU očekuju istragu
Nogomet
Povratak na staro
UEFA započela proces povratka ruskog nogometa u službena međunarodna natjecanja
Novosti
rusija
Oporbenjak Navaljni izgubio žalbu na 19-godišnju kaznu zatvora
Hrvatska
OBITELJSKO NASILJE
Majka Klare Buntić: ‘Tukao ju je redovito, a njegovi su sve zataškavali. Bespomoćni smo i bojimo se izaći iz kuće’
Zadar
na višnjiku
Sa suzama u očima i ponosom u srcu dočekan zlatni Mateo Škara
Crna Kronika
Nasilje
Buntićeva supruga iznijela nove jezive detalje nasilja: Tukao me rukama, nogama, svime
Crna Kronika
SERIJA KRAĐA
Provalio u kuću u Zemuniku, ukrao novac i zlatni nakit
Zadar & Županija
PU ZADARSKA