
Foto: iStock/Kovačević/Antonio Ahel/ATAImages/PIXSELL
Tomislav Žigmanov, vodeći političar Hrvata u Srbiji, i hrvatski veleposlanik u Beogradu Hidajet Biščević i prošle godine su javno vrlo žustro polemizirali.
Bilo je to sve samo ne uobičajeno, ali Žigmanov tada još nije obnašao nikakvu državnu dužnost. Međutim, u međuvremenu je on u srpskoj Vladi preuzeo resor ljudskih i manjinskih prava i društvenog dijaloga, a svoj rječnik u odnosu na Biščevića nije promijenio.
Štoviše, moglo bi se ustvrditi da je Žigmanov i pojačao optužbe na Biščevićev račun. Jer, u intervjuu objavljenom u ponedjeljak u našem listu ministar Žigmanov je, uz, kako je kazao, sav rizik da »ponovo strada«, ocijenio da veleposlanik Hrvatske u susjednoj državi djeluje »s pozicija političkog Jugoslavena, kojem je ideologija bratstva-jedinstva okvir za izgradnju odnosa spram Republike Srbije, a mjesne Hrvate u tom kontekstu uopće ne prepoznaje«.
Biščević je, konstatirao je Žigmanov, zajedno s generalnim konzulom Velimirom Plešom »mahnito i do opsjednuća« radio na tome da se njega makne s položaja glavnog političkog predstavnika Hrvata u Srbiji.
Zrinjevac šuti
Pritom se veleposlanik, izjavio je Žigmanov, služio »onim čemu se osamdesetih godina izvrsno naučio, objedama, klevetama i organiziranjem urote«, ali bez uspjeha.
Da je ovako o veleposlaniku u Beogradu govorio bilo koji drugi srpski ministar ili državni dužnosnik, hrvatsko Ministarstvo vanjskih poslova vjerojatno bi promptno reagiralo kako bi zaštitilo Biščevića.
No, s obzirom na to da je Žigmanov, kojeg je prošli tjedan primio i premijer Andrej Plenković, Hrvat u Vladi Ane Brnabić, u pitanju je vrlo nezgodna situacija za Banske dvore.
Iz ministarstva koje vodi Gordan Grlić Radman nisu nam jučer odgovorili na zamolbu za komentar Žigmanovljevih svježih izjava o Biščeviću.
Veleposlanik ipak nije htio prešutjeti poruke što mu ih je odaslao njegov stari protivnik. Ali, bio je bitno suzdržaniji nego u proljeće prošle godine, kada je Žigmanova nazivao »ego-etnobiznismenom« i kritizirao ga da je »doveo do sadašnje razjedinjenosti i apatije u hrvatskoj zajednici«.
Kako je Žigmanov danas ministar, ne iznenađuje Biščevićevo snižavanje tona u odnosu na njega.
– Najprimjerenije bi bilo reći da nikomu tko se imalo razumije u političke i diplomatske odnose i pravila ne bi palo na pamet da, kao visoki dužnosnik, javno komentira i ocjenjuje djelovanje dužnosnika drugih zemalja.
Ne znam gdje bih našao primjera da, recimo, ministar u švedskoj Vladi komentira i čak napada finskog veleposlanika, čak i kad bi taj švedski ministar bio pripadnik finske manjine u Švedskoj.
Zadržao bih se na tome, iako ima previše toga što će se u javnosti jednom ipak prepoznati, uz kratku opasku da je u najmanju ruku čudno da ministar u Vladi zemlje čije izaslanstvo dolazi u Zagreb da bi najavilo, bolje rečeno naznačilo želju za otopljavanjem i odmrzavanjem odnosa s Hrvatskom, na ovaj način govori o veleposlaniku iste te zemlje s kojom želi odmrznuti odnose i koji će sutra, prekosutra o tom odmrzavanju, nadam se, razgovarati s ministrom vanjskih poslova njegove Vlade ili možda i premijerkom te iste Vlade u kojoj sjedi, pa i s predsjednikom, rekao nam je Biščević, nastojeći objasniti što znači to što je ministar Žigmanov iznova jako oštro progovorio o njemu.
Teške riječi
Dodao je hrvatski veleposlanik u Beogradu još nešto osobno o Žigmanovu.
– Nije nepoznato da dužnosnički položaj sam po sebi ne jamči ni veće znanje ni veću upućenost, da ne kažem i pristojnost, zaključuje Biščević.
Inače, kada su Hrvatski suverenisti, uz pomoć ostatka parlamentarne oporbe, sredinom prošle godine tražili opoziv ministra Grlića Radmana, kao jedan od razloga su u obrazloženju te inicijative naveli i »izjave veleposlanika u Beogradu«.
Zamjerili su šefu hrvatske diplomacije što nije reagirao na »skandalozno ponašanje veleposlanika Biščevića«, koji je svojim javnim istupima protiv Žigmanova »pridonio slabljenju utjecaja hrvatske zajednice u Srbiji«.
Vlada se u očitovanju na zahtjev za izglasavanje nepovjerenja Grliću Radmanu nije osvrnula na Biščevićevu tezu da je Žigmanov »ego – etnobiznismen«, ali je naglasila da je ministar vanjskih poslova »u stalnom kontaktu sa Žigmanovom u kojem se prepoznaje vjerodostojnog partnera, što je pokazano i u njihovim brojnim susretima«.
Dakle, predsjednik Demokratskog Saveza Hrvata u Vojvodini uživa punu potporu Vlade Andreja Plenkovića.
Plenković pohvalno o obojici
Premijer Andrej Plenković je i neki dan, na domjenku Srpskog narodnog vijeća, vrlo pozitivno govorio o ulasku Žigmanova u srpsku Vladu.
No, Banski dvori nisu niti uskratili podršku veleposlaniku u Beogradu. Iskusni političar i diplomat Biščević bio je izbor predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović i premijera Plenkovića.
Kako međutim, procedura njegovog imenovanja za veleposlanika nije bila završena do predsjedničkih izbora, konačnu odluku o Biščevićevom odlasku u Beograd donijeli su predsjednik Zoran Milanović i Plenković. Bilo je to njihovo prvo zajedničko kadroviranje.
najnovije
najčitanije
Nogomet
LEGENDE REALA
Luka Modrić se emotivnom porukom oprostio od Benzeme
Uncategorized
ANALIZA
Dobit banaka ove je godine drastično skočila zbog rasta kamata: ‘Višestruko profitiraju na tome’
Novosti
SUPROTSTAVIT ĆE SE TRUMPU
Bivši potpredsjednik Pence kandidirat će se za predsjednika SAD-a
Crna Kronika
IZVIJESTILO TUŽITELJSTVO
Podignuta optužnica protiv ruskog državljanina zbog seksualnog zlostavljanja djeteta
Nogomet
INCIDENT U RIJECI
Vatreni trenirali na Rujevici: Livaja se “zakačio” s gledateljima, reagirao i Dalić
Zadar
Skuplja popularna riba
Slaba ponuda srdele, a cijena nešto veća
Zadar & Županija
organizacija zadarskog lista
[FOTO] Konferencija Održive poljoprivrede i ribarstva: Proizvedena hrana mora biti priuštiva svima
Zadar
KRUZERI U GRADU
Svi oduševljeni baštinom, ali ne i cijenama
Zadar & Županija
opasna rupa
Stanovnik Biograda na Moru upozorava na neodržavanje lokalnih cesta
Zadar
STUDIJSKO PUTOVANJE