Izv, prof. dr. sc. Božena Krce Miočić sa Sveučilišta u Zadru i prof. dr. sc. Tihomir Jukić s Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu otvorili su ovogodišnju interdisciplinarnu ljetnu školu s temom „ Zadar 2018. – grad i otoci“, koju već treću godinu zaredom organiziraju Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Odjel za turizam i komunikacijske znanosti Sveučilišta u Zadru, uz podršku Društva arhitekata Zadra.
Tijekom održavanja škole, u sljedećih nekoliko dana, studenti različitih studijskih programa zajedno promišljaju o čovjeku u prostoru, a kroz nove ideje i drugačiji pristup istim temama i problemima u prostoru doprinose kvalitetnijem planiranju prostora i realizaciji tih planova. Interdisciplinarni timovi studenata (arhitekti, urbanisti, dizajneri, studenti turizma, sociolozi, geografi, psiholozi, povjesničari umjetnosti, etnolozi, antropolozi, itd.) će predložiti projekte različitih mjerila i tema koji bi pridonijeli razvoju otoka i poboljšanju kvalitete života na njima. Studenti će uz teoretiziranje i predavanja imati i praktičan rad te će ove godine u tri različite grupe ići na Molat, Dugi otok i Ugljan, a neće ih zaustaviti ni najavljeno nevrijeme. Radove će predstaviti u četvrtak u prostorima Code Huba, koji je smješten u Studentskom domu.
Božena Krce Miočić, otvorila je školu napominjući kako će ove godine studenti imati zahtjevne zadatke s obzirom na to da je tema silno izazovna te da otočni problemi godinama muče našu zemlju. Studentima se obratio i Tihomir Jukić koji im je rekao više o praktičnom radu i onom što će posjetiti.
– Mi nismo školica koja s broji velikim brojem polaznika, niti smo škola koja se broji velikim brojem predavača. Mi smo tu da vas naučimo kako raditi s jako izazovnim zadacima. Ove godine te zadatke će predstaviti Tihomir, a tu su i Tomislav Klarin, Gabriela Vidić i Kristina Perkov, a pridružit će nam se i Feđa Vukić. Kako bi tema bila što bliža u pomoć smo pozvali kolege s geografije, koje su oboje otočani i unijeli su emocije u ovu tematiku, kazala je Krce Miočić predstavljajući pročelnicu Odjela za geografiju izv. prof. dr. sc. Anicu Čuka i prorektora prof. dr. sc. Josipa Faričića.
Kako je rečeno, otoci poput Paga i Vira imaju poseban razvoj, dok dio otoka zadarskog arhipelaga – Molat, Ist, Mali Iž, Veli Iž, Olib, Premuda, Rava, Silba – administrativno pripadaju Gradu Zadru, što bi trebalo olakšati njihov razvoj, ali se u praksi pokazalo da su ostali svojevrsno slijepo crijevo, čija pripadnost Gradu nije utjecala na njihov gospodarski i demografski razvoj.
Prva Interdisciplinarna ljetna škola – Zadar 2020 koja je održana 2016. godine tematski je bila određena nazivom „Susret s vrtnim gradom (odnos grada i njegovog ruralnog zaleđa) – ruralno-urbani kontinuum Zadar/ Ravni kotari“, dok se prošlogodišnja radionica bavila temom „Javni prostori Grada Zadra – tradicija i suvremene potrebe“. Nakon svake ljetne škole objavljen je i zbornik radova.
B.K.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
REAKCIJA SDP-A
Grbin: Vlada i ministarstvo zakazali u pogledu mjera za suzbijanje svinjske kuge
Nogomet
HNL
Sahiti pogodio za prekid negativnog niza Hajduka, ali Splićani su još jednom bili neuvjerljivi
Scena
glazbeni talent
Mladi policajac iz Bibinja oduševio na ‘Superstaru’
Nogomet
Serie A
Sassuolo zabio četiri gola Juventusu za veliku pobjedu, Martin Erlić kapetan pobjedničke ekipe
Crna Kronika
REAGIRALI NA PROZIVKE
Osječka policija odbacuje tvrdnje o zataškavanju u slučaju ubojstva 21-godišnjakinje
Crna Kronika
sve prijavio policiji
Još jedan slučaj pedofilije u Zadru?! Otac primijetio čudno ponašanje djevojčice
Crna Kronika
Prema prijedlogu ŽDO-a
66-godišnjaku osumnjičenom za silovanje maloljetnice određen istražni zatvor
Scena
glazbeni talent
Mladi policajac iz Bibinja oduševio na ‘Superstaru’
Zadar
PROMETNA NESREĆA
Motociklist teže ozlijeđen, vozač automobila oduzeo mu prednost na raskrižju
Zadar & Županija
ĐIR PO GRADU