Nedjelja, 4. lipnja 2023

Weather icon

Vrijeme danas

25 C°

Paleći korov izazivaju požare

Autor: Jelena Miloš

14.10.2008. 22:00
Paleći korov izazivaju požare


– Svakoga dana imamo najmanje deset intervencija na otvorenom području u našoj županiji. Samo u zadnjih petnaestak dana gotovo svi zabilježeni požari bili su na poljoprivrednim dobrima, kazao je Šoša, napominjući da je najveći problem što većina ljudi smatra da jesen ne donosi opasnost od požara jer su temperature niže, što nikako ne može umanjiti opasnost od požara
Opasnost od požara u Zadarskoj županiji ne jenjava ni u jesenskim danima. Svakodnevno izbije po desetak požara, a razlog tomu je bezobzirno paljenje korova.
Inače, već od lipnja, mjeseca zaštite od požara, pa sve do kraja listopada, posebno kada je indeks opasnosti od požara jako velik, postoji i službena zabrana paljenja vatre na otvorenom.
Građani se pritom upozoravaju da ne poduzimaju spomenute radnje poput, primjerice, roštiljanja na otvorenom prostoru i spaljivanja korova. No ako se na to ipak odluče, trebali bi pozvati vatrogasce koji će sukladno svojoj procjeni organizirati dežurstva.
Po riječima zapovjednika Vatrogasne zajednice Zadarske županije i zapovjednika Javne vatrogasne postrojbe Grada Zadra Željka Šoše, Županijska skupština 27. svibnja 2008. godine donijela je prijedlog Odluke o mjerama zaštite od požara na otvorenom, odnosno odluku kojom se zabranjuje spljivanje korova, trava te niskog raslinja od početka lipnja do konca listopada.
Tom Odlukom loženje vatre na otvorenom prostoru smatra se upotrebom vatre izvan zatvorenih, odnosno pokrivenih prostora, s naglaskom na spaljivanje suhe trave, korova, biljnog otpada grmlja, gustog šumskog raslinja i šikara, zatim spaljivanja papira, smeća i otpadaka te improvizirani roštilj i logorske vatre.
– Najveći je problem što se ljudi ne pridržavaju zakona i oglušuju se na zabrane. Vrijeme je kada je trava još uvijek suha, a bura, maestral i ostali vjetrovi pogodovali bi širenju požara, rekao je Šoša, navodeći da je najveći problem što ljudi misle da imaju pravo paliti vatru bilo gdje na otvorenom području.
Inače, u ovom dijelu godine najviše požara uzrokuje paljenje ambrozije, biljke koja je u nas udomaćena kao korov, a najraširenija je na području Slavonije te u okolici Zagreba, no njeno je prisustvo dokazano i na zadarskom području. Ova biljka, naime, vrlo dobro podnosi sušu i najčešće raste na zapuštenom zemljištu uz putove, jarke i na neobrađenim poljima i vrtovima.
Ovoga ljeta, kaže Šoša, na području Zadarske županije bilo je 160 vatrogasaca koji su sudjelovali u obuci Vladinog programa, no ističe da je trenutačna situacija zabrinjavajuća budući da se broj gotovo prepolovio. No, unatoč tome u Zadarskoj županiji djeluju četiri Javne vatrogasne jedinice sa 160 vatrogasaca i 31 Dobrovoljno vatrogasno društvo.
– Svakoga dana imamo najmanje deset intervencija na otvorenom području u našoj županiji. Samo u zadnjih petnaestak dana gotovo svi zabilježeni požari bili su na poljoprivrednim dobrima, kazao je Šoša, napominjući da je najveći problem što većina ljudi smatra da jesen ne donosi opasnost od požara jer su temperature niže, što nikako ne može umanjiti opasnost od požara.
– U najvećem broju slučajeva uzrok požara je ljudski faktor, odnosno nepažnja. Upozoravamo stoga još jednom građane da od 1. lipnja ne pale strmišta, travu i biljni otpad, rekao je Šoša, dodajući da su požari najučestaliji na područjima koja su nekada bila okupirana i minirana pa se paljenjem žele riješiti eksplozija mina, govori Šoša, što često može izazvati i dodatne probleme, budući da ih eksplodira svega desetak posto.
Nadzor nad provođenjem odredaba Odluke o mjerama zaštite od požara na otvorenom prostoru obavlja Policijska uprava zadarska.
Prema podacima koje nam je dostavila pomoćnica pročelnika Ureda župana Vlatka Vučić-Marasović, novčanom kaznom u iznosu od 100 do 2 tisuće kuna kaznit će se fizička osoba ako baca šibice, opuške i druge zapaljive tvari na otvorenom području, ako loži vatru na otvorenom prostoru u razdoblju od 1. lipnja do 31. listopada te ako se pak loženje vatre u razdoblju od 1. studenoga do 31. svibnja obavlja bez odobrenja nadležne vatrogasne postrojbe.


  PODNESENE KAZNENE PRIJAVE


Zbog izazivanja požara nepažnjom i neodgovornošću, jučer su podneseni optužni prijedlozi protiv trojice muškaraca u dobi od 76, 66 i 78 godina.
Oni su, naime, tijekom prekjučerašnjeg dana nedaleko od svojih mjesta, a radi se o biogradskom području te mjestima Šopotu i Bukoviću, izazvali požare nesmotreno palivši korov nedaleko od svojih obiteljskih kuća.