Članovi zadarske Udruge pomoćnika u nastavi zajedno sa svojim kolegama u drugim gradovima još uvijek se bore za veća prava i bolji status u društvu i odgojno-obrazovnom procesu, jer je i dalje na snazi postojeći Pravilnik o pomoćnicima koji nije riješio njihovu situaciju.
– Udruga je osnovana u svibnju, a široj je javnosti predstavljena 17. rujna, lani. Osnivanje Udruge se pokazalo jako pozitivno za pomoćnike u nastavi i našu međusobnu umreženost i komunikaciju. Lakše pomažemo jedni drugima. Zasada se bavimo problemima naših članova, kao i općenito problemima pomoćnika u nastavi. Naši zajednički napori zasada su urodili pozitivnim pomacima, a trenutačni problem, koji je u rješavanju, jest pitanje godišnjeg odmora pomoćnika u nastavi, objasnila je Petra Kraljev predsjednica Udruge i ujedno idejna začetnica te inicijatorica cijele ove priče naglašavajući kako su sve dane štrajka prosvjetnih radnika Grad Zadar i Zadarska Županija uredno platili i pomoćnicima, a nadoknada nastavne godine je izglasana u većini škola u vrijeme odmora za učenike, odnosno zimskih školskih praznika što je ujedno i njihov godišnji odmor.
– I mi, kao pomoćnici u nastavi, godišnji odmor koristimo tijekom odmora za učenike, jer naš ugovor vrijedi do kraja nastavne godine. Iz istog razloga tu je i problematika produženja nastavne godine, a to znači i produženja našeg ugovora. Jedan od ciljeva naše Udruge jest upozoriti i na tu situaciju i pokušati naći rješenje na zadovoljstvo svih zainteresiranih strana u suradnji s roditeljima, školama, Gradom i Županijom, objasnila je.
Organizacija radionica za djecu s teškoćama
Udruga sada broji 17 članova, a potpredsjednica je Antonela Marić. Što se tiče uloge predsjednice, prema riječima Petre Kraljev, to je u prvom redu organizacija Udruge, sazivanje sastanaka i komunikacija s članovima.
– Svi članovi Udruge su u neprestanoj komunikaciji, kako bismo se mogli informirati te pomoći jedni drugima. Konzultacije organiziramo redovno, ovisno o potrebi članova, a dosada smo imali dvije sjednice skupštine Udruge, kako bi rješavali tekuće probleme i donijeli suglasnost o djelovanju. Imamo i niz projekata koji se odnose na organizaciju radionica za djecu s teškoćama u razvoju i roditelje. Za takve radionice, primjerice, moraju postojati didaktički, prostorni i materijalni uvjeti te sada radimo na zadovoljavanju tih uvjeta, dodala je Kraljev naglašavajući još kako je najveći uspjeh Udruge zajedništvo i međusobna potpora.
– Uz tako motivirane i empatične članove predane poslu duboko vjerujem u uspjeh naše Udruge, zaključila je Kraljev koja je inače, diplomirala pedagogiju i filozofiju, ali već više od četiri godine radi kao pomoćnica u nastavi i to tri godine u područnoj osnovnoj školi u Privlaci, a sada u Osnovnoj školi Valentin Klarin u Preku na otoku Ugljanu.
Glavni razlog osnivanja njihove Udruge bio je osjećaj nesigurnosti, jer iako je još prije dvije godine na razini države donesen Pravilnik o pomoćnicima u nastavi, oni još uvijek nemaju riješen status u odgojno-obrazovnom procesu. Tim su Pravilnikom, naime, jasno definirane sve njihove obveze, ali ne i prava.
Pravilnikom nije definiran status, a niti potrebna – edukacija
Ono što je svakako najveći problem pomoćnika u nastavi, osim plaća koje su doista male i ovise jedino i isključivo o satnici i kreću se od 2,5 do 3,5 tisuće kuna mjesečno, je nesigurnost radnog mjesta, jer se pomoćnici u nastavi svake godine iznova moraju javljati na natječaj i potpisuju ugovore na određeno, dok traje školska godina.
Osim što Pravilnikom nije jasno definiran njihov status nije, primjerice, točno definirana ni edukacija. Naime, da bi netko bio pomoćnik u nastavi, ne mora imati visoku stručnu spremu, ali mora proći potrebnu edukaciju. No, kako kaže Petra Kraljev, ni to nije točno regulirano, pa ima edukacija koje traju i po tri mjeseca uz polaganje ispita i praksu, a ima ih i od svega nekoliko dana. Sve su to razlozi osnivanja Udruge.
Na kraju, Petra Kraljev je dodala kako imaju veliku podršku i Grada i Županije, ali svi ovi problemi su doista nešto što se mora riješiti na razini države i u ingerenciji je resornog Ministarstva. Ove nastavne godine 2019/2020., Grad Zadar je zaposlio 80-ak pomoćnika u nastavi, a u školama po Županiji još 60-ak.
Zadar i Zadarska županija, doista se mogu pohvaliti činjenicom da su jedni od prvih gradova i županija u Hrvatskoj koji su prepoznali važnost pomoćnika u nastavi, uveli ih u odgojno-obrazovni proces i svake godine omogućavali sve većem broju djece da imaju svog pomoćnika u nastavi.
Puno problema, male plaće
Najveći problem pomoćnika u nastavi, osim plaća koje su doista male i ovise jedino i isključivo o satnici te se kreću se od 2,5 do 3,5 tisuće kuna mjesečno, je nesigurnost radnog mjesta, jer se pomoćnici u nastavi svake godine iznova moraju javljati na natječaj i potpisuju ugovore na određeno, dok traje školska godina.
najnovije
najčitanije
Crna Kronika
nepoznat počinitelj
Netko sa zadarskog Adventa ukrao zvučnike!
Feelgood
SUPERNOVA ZADAR
Nabavite sve za blagdane uz odlične popuste
Ostali sportovi
1. ŽMNL
Dva gola Marka Jordana za preokret Sv. Ante protiv Vrsi
Svijet
najbogatiji
Musk prva osoba s bogatstvom iznad 400 milijardi dolara
Tenis
švicarac
Wawrinka dobio pozivnicu za Australian Open
Županija
pitanje zaštite
RAT NA OTOKU Simbol čipke kao kamen razdora Pažana i Novaljaca
Zadar
LUKSUZNI HOTEL
Na prvom Danu karijera Zadrani upoznali privlačne ponude Hyatta
Plodovi zemlje i mora
najulov 2024.
Neočekivan ulov mladog ribolovca Andrije Reljića s Dugog otoka
Hrvatska
poznata imena
ANKETA Na predsjedničkim izborima bit će osmero kandidata. Kome ćete dati svoj glas?
Zadar
NAJAVA