Nedavni nemili događaj iz Splita, kada je vozač javnog gradskog prijevoznika opljačkan i ozlijeđen, izazvao je žestoke reakcije sindikata i udruga koje okupljaju vozače i prometne radnike koji traže bolje sigurnosne uvjete za svoje djelatnike koji su nerijetko izloženi verbalnim, pa i fizičkim napadima, posebno od strane putnika. Tako su iz Sindikata vozača i prometnih radnika Hrvatske poručili kako od državnih institucija očekuju brzu reakciju i poduzimanje mjera zaštite vozača na koje bi se napadi, kako traže, trebali tretirati kao kazneno djelo i goniti po službenoj dužnosti. U svhu bolje zaštite vozača predlažu se i zaštićene kabine protiv vandala, kao i videonadzor, posebno u novim autobusima.
U prosincu poneka petarda
Jesu li i vozači zadarske gradske prijevozničke tvrtke "Liburnija" d.o.o. suočeni s prijetnjama i napadima u obavljaju svog posla upitali smo voditelja Prometnog odjela u "Liburniji" Ivana Burčula.
– Naravno, ogorčeni smo napadom na splitskog kolegu, ali naši vozači zadnjih godina, srećom, nemaju takvih iskustava. U godinama nakon Domovinskog rata bilo je više incidenata i napada na vozače, ali već dugo se naši vozači nisu našli u ružnim situacija, kaže Burčul i ističe da kao i u svakome poslu ima nervoznih ljudi, pa tako i među putnicima, ali da se svaki nesporazum rješava razgovorom.
– Vozači ne dolaze u konflikte s putnicima, pa tako ni sa srednjoškolcima koji putuju autobusom. Tijekom prosinca zna se ponekad dogoditi da pukne petarda u autobusu, ali većina učenika koji se prevoze autobusom ponaša se pristojno, kaže Burčul, dodajući da im je nedavno jedan vozač koji je došao iz Splita rekao da je tamo situacija puno gora po pitanju ponašanja putnika.
Nije zabranjeno prezalogajiti
– Kod nas se jedino zna dogoditi da srednjoškolci ostave nered u autobusu, uglavnom ostatke od marende, ali sukoba nema i učenici se uglavnom ponašaju primjereno. Više nemamo niti situacije da putnici ljeti ulaze u autobus neprimjereno odjeveni, dok smo ranije imali slučajeve da su se neki turisti ukrcavali u bus i u kupaćem kostimu, dodaje Ivan Burčul.
Kad je riječ o konzumaciji hrane, u zadarskim autobusima nije kao u zagrebačkim tramvajima zabranjeno prezalogajiti. Tako rigorozna zabrana nije uvedena, pa se putnicima dozvoljava da do svog odredišta u autobusu pojedu, primjerice, sendvič, kolač ili jabuku, nakon čega, dakako, ne bi smjeli ostaviti smeće u autobusu, no to je već stvar opće kulture.
– Većina putnika pristojna je i naši vozači nemaju problema po tom pitanju, a svaki eventulani konflikt treba se riješiti razgovorom i međusobnim uvažavanjem, zaključuje Burčul.
Navedimo još kako i u Liburnijinim autobusima nije dozvoljen ulaz kućnim ljubimcima, osim onima koji su namijenjeni u terapeutske svrhe, prvenstveno psima vodičima slijepih osoba.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
Gradonačelnik Karlovca
Voda u Karlovcu poplavila 25 obiteljskih kuća, najteže u Brodarcima
Nogomet
HNL
Slaven Belupo i Rijeka odigrali bez golova
Svijet
cilj napada bio Safiedine
Hezbolah izgubio kontakt s potencijalnim nasljednikom Nasralaha nakon izraelskog napada
Ostali sportovi
ČIGRA OPEN
Donatovci opet na postolju međunarodnog taekwondo natjecanja
Hrvatska
LOTO 7
Provjerite listiće, netko je osvojio milijun eura!
Zadar & Županija
Danas u 17.30
Zrakoplov prisilno sletio u zadarsku Zračnu luku, doznajemo što se dogodilo
Zadar
Impresivan uspjeh
Inga Petričević iz Zadra među najfrizerima planeta!
Zadar
POZNATI KNJIŽEVNIK
Ante Gregov Jurin osvojio prvo mjesto na natječaju: Nagrada ‘Zoranić’ za roman ‘Razina uma’
Zadar
APLIKACIJA ODUŠEVLJAVA
Zadranin Ivan Tokić ponudio odgovore na tisuće pitanja: Uz Kwizard djeca bolje, lakše uče…
Zadar
PRVE TRI