Petak, 19. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

17 C°

OBNOVA INTERESA

Zataškavanje Dekanićeve nesreće već palo ispod radara

Autor: Dražen Ciglenečki

28.03.2023. 15:15
Zataškavanje Dekanićeve nesreće već palo ispod radara

Foto: Goran Stanzl / Patrik Macek PIXSELL



Vukovarsko-srijemski župan Damir Dekanić nije podnio ostavku, još se nalazi u pritvoru, a njegovo zataškavanje činjenice da je osobno prouzročio prometnu nesreću nije više u političkom fokusu.


Oporba će to pokušati izmijeniti i to tako da u Sabor dovedu glavnog ravnatelja policije Nikolu Milinu i načelnika Policijske uprave vukovarsko-srijemske Antu Zovka.


Bilo bi im to razmjerno lako da godišnje izvješće o radu policije podnosi zastupnicima njezin glavni ravnatelj, kao što glavni državni odvjetnik dolazi u Sabor da bi govorio o DORH-u, a predsjednik Vrhovnog suda o instituciji kojoj je on na čelu.




U tom bi slučaju, s obzirom na to da se izvješće o radu policije za 2021. nalazi na dnevnom redu od lipnja prošle godine, dovoljno bilo prikupiti 30 zastupničkih potpisa. No, kako je svojedobno tvrdio i HDZ-ovac Miroslav Tuđman, anomalija je da izvješće o radu policije brani u Saboru ministar unutarnjih poslova.


Stoga je oporba morala smisliti drugi način kako bi došli u poziciju da ispitaju Milinu i Zovka. Predložit će sazivanje zajedničke tematske sjednice Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost i Antikorupcijskog vijeća, na kojoj bi se o postupcima policije vezano za Dekanićevu prometnu nesreću saslušalo spomenutu dvojicu.


Što se tiče vijeća koje vodi Nikola Grmoja iz Mosta, problema vjerojatno neće biti jer većinu u njemu imaju oporbeni zastupnici pojačani s nekolicinom vanjskih članova.


Ali, da bi i Odbor za nacionalnu sigurnost, kojem je predsjednik Siniša Hajdaš Dončić (SDP), sudjelovao u ovoj inicijativi, morala bi je podržati većina u njemu, a čine je HDZ-ovi zastupnici predvođeni Marijom Kapulicom, predsjednik HSLS-a Dario Hrebak i predstavnica albanske nacionalne manjine Ermina Lekaj Prljaskaj.


Iznimne prilike


U opoziciji nisu baš optimisti da će se to dogoditi. HDZ samo u iznimnim prilikama, ako zaključe da bi im otpor potencijalno donio veću političku štetu, pristaje na to da se nekoga sasluša u Saboru.


Bilo je tako, primjerice, kada je oporbena zastupnica Vesna Vučemilović predložila u kolovozu da se na sjednicu Odbora za gospodarstvo pozove predsjednika upravnog vijeća HERA-e Danijela Žambokija, kako bi svjedočio o svojim eventualnim saznanjima o velikoj pljački u Ini.


Nije baš vjerojatno da će HDZ dopustiti zastupnicima da na zajedničkoj sjednici jednog saborskog odbora i Antikorupcijskog vijeća ispituju glavnog ravnatelja policije o temi koja je politički jako osjetljiva za njihovu stranku.


Zato oporba ima već i rezervnu varijantu, saslušanje Miline i Zovka na samostalnoj sjednici Antikorupcijskog vijeća. To tijelo, međutim, nema ovlasti saborskih odbora.


Odbor za Ustav je početkom listopada zauzeo stav da javna saslušanja nisu u nadležnosti Antikorupcijskog vijeća i da nitko od pozvanih da govori o poslovanju Ine nije obavezan odazvati se.


Kako glavnog ravnatelja policije imenuje Vlada, nije zamislivo da bi Milina došao na sjednicu Antikorupcijskog vijeća protiv koje bi HDZ bio. Iznenađujuće bi, dakle, bilo kada bi se Milina i Zovak pojavili u Saboru u okviru bilo kojeg formata.


Toga su svjesni i u opoziciji, ali računaju da će barem uspjeti obnoviti interes javnosti za Dekanićev slučaj, u kojem je, smatraju, još puno nepoznanica.


Interni nadzor


Jedno od pitanja koje bi zastupnici opozicije rado postavili glavnom ravnatelju policije, kada bi dobili tu mogućnost, tiče se internog nadzora provedenog u Policijskoj upravi vukovarsko-srijemskoj, nakon što su mediji počeli objavljivati iskaze svjedoka prometne nesreće u Cerni, koji su anonimno pričali kako su vidjeli da je Dekanić jedini izašao iz službenog automobila kojim je udario u parkirani auto i ogradu.


Milina je, naime, nedavno izjavio da je policija sama utvrdila nepravilnosti u svojim redovima, a da je potom cijeli spis dostavila USKOK-u, koji je dalje skoro godinu dana istraživao.


Ali, troje policajaca koje USKOK sumnjiči da su pomagali županu Dekaniću u prikrivanju incidenta koji je on izazvao, zbog čega su i oni u pritvoru, tek su sada suspendirani.


Ti su policajci, unatoč utvrđenim nepravilnostima u njihovom postupanju, nastavili normalno raditi, pa je onda i župan bio miran tijekom tog razdoblja. Glavni ravnatelj policije dosad nije objasnio zašto se čekalo privođenje troje policajaca da bi ih se suspendiralo.