Subota, 18. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

23 C°

DEBLJE BUŠTE

Evo koliko su povećane plaće u turizmu uoči sezone. Hoće li to biti dovoljno?

Autor: Dražen Katalinić

04.05.2024. 09:01
Evo koliko su povećane plaće u turizmu uoči sezone. Hoće li to biti dovoljno?

Foto: Foto ŠIME ZELIĆ/PIXSELL



Proširenjem primjene Kolektivnog ugovora u ugostiteljstvu, svim zaposlenima u djelatnostima pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane povećava se minimalna plaća za prosječno 17 posto od prvoga svibnja, odnosno kolektvni ugovor proširuje se na sve radnike i poslodavce u ugostiteljstvu (a ne samo članove HUP-a) temeljem odluke Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Riječ je o najvećem povećanju minimalnih plaća kroz kolektivni ugovor ugostiteljstva na godišnjoj razini do sada, a uz plaću poslodavci u turizmu osiguravaju i dodatne beneficije, poput smještaja i prehrane, čime sektor turizma po uvjetima rada postaje sve atraktivniji poslodavac, navode u zajedničkom priopćenju HUP-Udruga ugostiteljstva i turizma te Sindikat turizma i usluga Hrvatske i Sindikat Istre, Kvarnera i Dalmacije.


Materijalna prava


Povećanje osnovnih bruto plaća bez dodataka zaposlenih u ugostiteljstvu dogovoreno je u 4 razreda prema složenosti poslova, od najnižeg povećanja od 11 posto do najvišeg od 20 posto.


Uz povećanje plaća, kolektivnim ugovorom definirana su i druga materijalna prava zaposlenih značajno iznad zakonski propisanih, a primjena kolektivnog ugovora odnosi i na strane i agencijske radnike te dopune odredbe o rasporedu radnog vremena i odredbe o preraspodjeli.




– Ljudi su temelj kvalitetne turističke usluge i u Hrvatskoj svi koji rade i odlučuju u turizmu moraju stvarati konkurentne uvjete rada u odnosu na zemlje u okruženju. Cijela industrija se trudi kontinuirano unapređivati uvjete rada za naše zaposlenike, a proširenje ovog kolektivnog ugovora još je jedan korak u tom smjeru. Sindikati u turizmu važan su partner na tom putu i zato mi je drago da s njima postižemo konsenzus oko važnih pitanja i zajedno unapređujemo sektor u kojem radimo, rekao je predsjednik HUP Udruge ugostiteljstva i turizma Željko Kukurin.


Povećanje plaća po razredima

Za prva dva razreda (jednostavni poslovi i manje zahtjevni poslovi), koji se odnose na čistačice, spremačice, servire, portire, nosače prtljage, odnosno sobarice, pomoćne konobare, pomoćne kuhare, pomoćne recepcionare, pomoćne slastičare i slično dogovoreno povećanje bruto plaće za 20 posto te iznosi 840 odnosno 850 eura. Za konobare, kuhare, slastičare, recepcionare ugovoren je iznos od 880 eura – povećanje od 16 posto, a za konobare specijaliste, kuhare specijaliste i slične povećanje minimalne bruto plaće za 11 posto te ista iznosi 980 eura.


Predsjednik Sindikata turizma i usluga Hrvatske Eduard Andrić je istaknuo da s ugovorenim rastom minimalnih plaća za četiri razreda složenosti poslova sužava prostor za prijavu radnika na niže plaće i isplatu razlike do dogovorene plaće na ruke.


– Nastavit ćemo zajedno s poslodavcima pregovarati o povećanju plaća u ovoj djelatnosti na način da te plaće približimo plaćama u nama konkurentnim državama EU-a i zaustavimo odljev naših kvalificiranih i iskusnih radnika. Veće plaće i sigurnost radnog mjesta su jedini način da zainteresiramo naše mlade ljude da se školuju i rade u turizmu i ugostiteljstvu, te da naša država uz kvalitetnu uslugu ima i kvalitetan turizam, a poslodavac zadovoljnog i platežno moćnog gosta, rekao je Andrić.


Ugostitelji poduzetnici


Primjena Kolektivnog ugovora odnosi se i na uredbe o rasporedu i preraspodjeli radnog vremena što je posebno važno za ugostitelje poduzetnike jer, s obzirom na različiti intenzitet poslovanja i specifičnost dnevnog i tjednog rasporeda radnog vremena, bez istoga ne bi imali mogućnost korištenja preraspodjele u maksimalnom trajanju od 60 sati unutar 6 mjeseci i mogućnost korištenja skraćenog dnevnog odmora od 8 sati, ako nisu članovi HUP-a ili nemaju sklopljen kućni kolektivni ugovor.


Primjena Kolektivnog ugovora ugostiteljstva redovito se proširuje od 2002. godine zbog značaja ove radno intenzivne djelatnosti za hrvatsko gospodarstvo te radi ostvarenja zajedničkih interesa poslodavaca i radnika koji su posebno važni u situaciji nedostatka radnika na hrvatskom tržištu rada.