Cilj monetarne politike HNB-a je jaka kuna, što je pridonijelo propadanju industrije, i to treba mijenjati, poručeno sa skupa HGK
Monetarna politika koju vodi Hrvatska narodna banka, a glavni joj je cilj jaka kuna, u prošlih je 16 godina pridonijela propadanju industrije, pa je treba mijenjati kako bi gospodarstvo postiglo više stope rasta, poručili su sudionici jučerašnjeg međunarodnog ekonomskog foruma o “moneratnoj politici u procesu ulaska Hrvatske u EU”, u organizaciji Hrvatske gospodarske komore.
– Hrvatska je daleko od Grčke, ali je ona sve više izložena sličnim rizicima. Stoga se traže nova rješenja, upozorio je predsjednik HGK Nadan Vidošević, napominjući da je forum priređen na poticaj izvoznika kojima je sve gore. Dok su govornici iz Hrvatske oštro kritizirali HNB, guvernera Željka Rohatinskog nije bilo da odgovori. Nije se odazvao pozivu na skup, nakon što je ovih dana vodio javnu polemiku s MMF-om koji također kritizira tečajnu politiku HNB-a, ali mu je Rohatinski odgovorio da tu politiku neće mijenjati. U obranu HNB-a jučer je ustala nazočna ministrica financija Martina Dalić.
– Politika tečaja kod nas se ne može voditi kao u velikoj Kini ili SAD-u, jer Hrvatsku ograničava to što je mala, otvorena i visokoeurizirana zemlja, kazala je Dalić.
Ekonomist Ivan Lovrinović smatra da devalvacija donosi pozitivne učinke samo u kratkom roku, a poslije toga negativne. On je zatražio da Hrvatska vrati svoj monetarni suverenitet, kako bi monetarna politika postala dio nove hrvatske ekonomske politike koja će biti u službi bržeg gospodarskog rasta i zapošljavanja, a ne da sve bude u službi monetarne politike.
– U mrtvoj smo zoni iz koje nikako da izađemo. Ne slažem se s onima koji šire fatalizam tvrdeći da se ništa ne može promijeniti, kazao je Lovrinović, ciljajući na ministricu Dalić. Možda će netko reći da sam se potpuno otkvačio zato što tražim povratak monetarnog suvereniteta u sljedećih desetak godina, ali bez toga mi ne možemo ozdraviti, a EU ne treba bolesnika, kazao je Lovrinović, pozvavši se na pozitivan primjer Poljske. Predložio je ukidanje valutne klauzule, monetarnu politiku koja će “u prihvatljivoj mjeri voditi selektivnu kreditnu politiku” te biti u funkciji smanjivanja kamatnih stopa. Sadašnju tečajnu politiku HNB-a podupire slovenski ekonomist Jože Mencinger.
– Devalvacija ne bi pomogla Hrvatskoj u izlasku iz depresije, jer su industrija i njezin izvoz slabi, a na drugoj strani turizam bi devalvacijom kune mogao izgubiti, jer se puno toga za turističku potrošnju uvozi. Koristi i štete treba pažljivo odvagati, kazao je novinarima Mencinger.
Nemamo puno izbora
Ekonomist Dragoljub Stojanov tvrdi da zbog propadanja ekonomije nemamo puno izbora.
– Prva je mogućnost provesti internu devalvaciju (smanjenje plaća i cijena) koja je u interesu financijskog kapitala, a druga je mogućnost devalvacija kune uz aktivnu ekonomsku politiku, što ide u prilog industriji, kazao je Stojanov. Na primjedbu iz publike da bi devalvacija teško pogodila zadužene građane i državu, Stojanov je odgovorio da je toga svjestan. No, kaže, “preostaje nam jedino izbor hoćemo li slomiti vrat na ovaj, ili na onaj način”.
najnovije
najčitanije
Plodovi zemlje i mora
nastavak natječaja
Počinje Najulov 2025.: Lovite i zovite jer su u igri sve vrste!
Hrvatska
12. siječnja
Počelo tiskanje glasačkih listića za drugi krug predsjedničkih izbora
Košarka
NBA liga
Karl-Anthony Towns se priključio legendama Knicksa
Zadar
brojne ruševine
ZABORAVLJENA MJESTA (7) I derutne, preopasne zgrade po Poluotoku su slika Zadra
Svijet
brodolom
Na putu od Tunisa do Europe poginulo najmanje 27 migranata
Crna Kronika
objavljeni rezultati očevida
Teška nesreća u Gornjim Raštanima, jedna osoba poginula
Zadar
u 14:34
Stigla je prva ovogodišnja beba u Zadarskoj županiji! Rođen je maleni Noa
Košarka
VELIKI POSAO
Građani volonteri krenuli u obnovu Jazina, za mnoge spomenika “nulte kategorije”
Zadar
NOVA 2025.
FOTO Bili smo na dočeku i provjerili očekivanja sugrađana i gostiju: ‘Zadar ima dušu. Sve je predivno’
Scena
THE VOICE KIDS