Petak, 17. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

23 C°

Državna matura – panika, uzbuđenje i strah od nepoznatog!

Autor: Anita Ćustić

28.01.2010. 23:00
Državna matura – panika, uzbuđenje i strah od nepoznatog!

Foto: Adam VIDAS



Iako su pripreme za ovogodišnju „pravu” državnu maturu započele još 2006. godine, provođenjem nacionalnih ispita među maturantima, a potom i prošlogodišnje probne državne mature među tadašnjim trećašima, negodovanja zbog slabe pripremljenosti i loše organizacije cijelog sustava sadašnji maturanti ne skrivaju


Državna matura, standardizirani završni ispiti na kraju četverogodišnjeg srednjoškolskog obrazovanja, čiji rezultati predstavljaju najvažniji čimbenik pri upisima na studije, ove će se godine prvi put i provesti. S obzirom da se svi maturanti za izlazak na državnu maturu moraju prijaviti još do kraja ovog mjeseca, kako bi izašli na prve ispitne rokove već 19. veljače, ovih dana među njima vlada panika – uzbuđenje pomiješano sa strahom od nepoznatog. Pa iako su pripreme za ovogodišnju „pravu” državnu maturu započele još 2006. godine provođenjem nacionalnih ispita među maturantima, a potom i prošlogodišnje probne državne mature među tadašnjim trećašima, negodovanja zbog slabe pripremljenosti i loše organizacije cijelog sustava sadašnji maturanti ne skrivaju.
Mnogi fakulteti ipak zadržali prijemni
Potvrđuje to i razgovor s nekoliko zadarskih maturanata, učenika Gimnazije Jurja Barakovića te maturanata Prirodoslovno-grafičke škole koje, poznato je, odluka o strukovnom obrazovanju nije „spasila” od polaganja ovog završnog ispita po gimnazijskom programu.
Petero zadarskih gimnazijalaca, Grgur Olić, Iva Sorić, Ana-Marija Knežević, Adrian Perović i Kristina Ćorić, obavili su svoju obvezu i izvršili prijavu za prvi, ljetni rok državne mature, koja je započela još 1. prosinca, no svi su se složili da je sama državna matura jako dobro zamišljen projekt, ali ipak loše proveden.
– Mislim da je ideja oko jednog ovakvog, standardiziranog, završnog ispita zapravo jako pozitivna, no loše je realizirana. Sami fakulteti se nisu usuglasili s ministarstvom, pa su tako, iako je bilo rečeno da će državna matura biti zamjena za razredbeni ispit, mnogi fakulteti zadržali prijemni. No, to su stvari koje nam nitko iz Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje nije rekao niti zna, nego smo to sve doznali sami iz studentske referade. Osim toga, informacije koje nam šalju se stalno mijenjaju i nemamo se više u što pouzdati. Istina jest da su za nas izradili lijepe, pregledne brošure koje su nam svima poslali, ali u svakoj od njih pišu različite stvari. Primjerice, u posljednjoj koju smo dobili su nam napisali popis djela iz književnosti koje moramo naučiti i to kako bi nam kao bilo lakše napraviti selekciju. No, usudio bih se reći da bi bilo pametnije da su uštedjeli novac i poslali nam samo jedan papir na kojem piše „sve”, jer u brošuri koju smo dobili nabrojano je baš sve i jedno djelo s kojim smo se kroz četiri godine upoznali, kaže Grgur, napomenuvši kako je iz svega ovoga zaključio da je državna matura samo jedan ogroman trošak za državu te da sve ove pripreme maturantima i budućim studentima nikakvu pomoć nisu pružile, dapače, dodatno ih zbunjuju i uznemiruju.
Nema ni oslobađanja od maturalnog rada
Grgur namjerava upisati Pravni fakultet u Zagrebu, na kojemu osim državne mature mora položiti i prijemni ispit, a priprema se, kako kaže, učeći kod kuće, ponavljajući gradivo, iako je sve to teško uskladiti sa svakodnevnim školskim obvezama.
Da su prekasno započele pripreme za državnu maturu složila se i Iva, koja namjerava upisati Medicinski fakultet, a za koji, na svu sreću, uz državnu maturu nije potreban i prijemni ispit.
– Iako moramo položiti sve obvezne predmete na državnoj maturi, često je riječ o predmetima koji fakulteti uopće ne boduju. Konkretno, na nekim fakultetima ne boduju uopće hrvatski jezik, koji svi mi moramo položiti. Mislim da nije sve dobro razrađeno. Slažem se i sa „strukovnjacima” i razumijem njihovo nezadovoljstvo, jer oni sad moraju puno više gradiva nadoknađivati, a vjerojatno bi se većina njih još prije četiri godine upisalo u gimnaziju da su znali što ih čeka. Oni koji su namjeravali ići na fakultet, možda su baš zato upisali određenu strukovnu školu kako bi se pripremili za neki srodni fakultet, a sad ovako im to ništa ne znači, kazala je Iva, s kojom se složila i Ana-Marija, napomenuvši kako je zbog državne mature sada nestalo i ono oslobađanje od maturalnog rada kao nagrada za odličan uspjeh kroz sve četiri godine.
Ana-Marija kaže kako je novonastala situacija njih znatno opteretila, jer dok je nekada školska godina za maturante završavala ranije, kako bi se mogli pripremiti za prijemni ispit, sada su primorani cijelo drugo polugodište učiti dvostruko više. Teško je, kako kaže, svakodnevno učiti i boriti se za što bolje ocjene, koje će im se također pri upisima na studije uzimati u obzir te paralelno izlaziti na ispite državne mature, pripremajući se, uza sve to i za eventualni prijemni ispit. S obzirom da se Ana-Marija odlučila za arhitekturu, ona se još od listopada priprema za tamošnji prijemni ispit.
– Mislim da je sve ovo trebalo biti najavljeno ranije, jer mi još u prvom i drugom razredu nismo znali što nas čeka, dok je već sadašnjim prvašima drugačije, mogu razmišljati u tom smjeru i pripremiti se, kazao je Adrian, koji također namjerava upisati Medicinski fakultet, dok je Katarina naglasila kako je u ovakvoj situaciji teško odrediti prioritet, jer istovremeno se pripremati za tri strane, od kojih su sve jednako važne, vrlo je teško.
– Svih nas je strah jer smo prvi u ovome i ne znamo hoće li ispiti biti kao na probnoj državnoj maturi. Rekli su da je ovo samo pozitivno i da je ovo na neki način izjednačavanje, no ne znam je li to istina. Ako je prije sve normalno funkcioniralo ne znam zašto je ovakva konfuzija bila potrebna, kazala je Katarina, koja se također osim za državnu maturu priprema i za razredbeni ispit na studiju pedagogije i sociologije što joj oduzima previše vremena i živaca.
Podsjetimo, naime, da su pretprijave za polaganje državne mature započele još 15. listopada, a svaki maturant gimnazijalac kao i maturant svake četverogodišnje strukovne škole koji želi nastaviti obrazovanje na višim i visokoškolskim ustanovama dužan je podnijeti prijavu do 1. veljače, a nakon ovih prijava slijede prijave za jesenski rok u razdoblju od 20. do 24. srpnja, a za onaj zimski će se prijave moći obaviti do 30. studenog 2010.
Nezadovoljstvo “strukovnjaka”
Upravo spomenuta sudbina strukovnjaka izazvala je njihov masovni revolt, koji unatoč organiziranoj dodatnoj nastavi u cilju nadoknade gradiva, još uvijek nije splasnuo, a potvrdile su nam to i Kristina Gulan, Maja-Mammas Ćoza i Marija Atelj, maturantice Prirodoslovno-grafičke škole, koje ovakvu situaciju smatraju diskriminirajućom.
– Nama je puno teže nego što je to prije bilo, jer nismo se pripremali na ovo i puno smo u zaostatku u odnosu na gimnazije i činjenica je da imamo veliku konkurenciju. Državna matura možda jest dobar projekt, ali mi nismo spremni, premalo se s nama radilo, sve nas je iznenadilo. Imamo organizirane dodatne sate iz hrvatskoj jezika i uskoro će započeti i dodatni sati iz matematike, ali preteško nam je stići sve to, boriti se svaki dan za ocjene i još se spremati za naš maturalni rad koji nam nisu ukinuli zbog državne mature kao što je to u gimnazijama, kazala je Kristina, koja namjerava upisati Studij pedagogije i sociologije, pa na dodatnu nastavu odlazi svake subote po dva sata, dok se za ostale predmete priprema samostalno.
Jednako je mišljenje izrazila i Marija, koja nakon nakon završene srednje škole ima namjeru upisati studij menadžmenta ili predškolskog odgoja u Zadru, no ne zna kako pronaći siguran način za izvršiti sve obveze, jer kako kaže, sve im je „servirano” nabrzinu.
– Ne slažem se nikako s ovakvim konceptom, jer je potpuno neprilagođen. Mislim da se s pripremama trebalo započeti puno ranije, ovako mi se čini da nas se uzima „zdravo za gotovo”. Osim toga, s obzirom da se sve radi putem interneta, da je sve umreženo te da se već nekoliko puta dogodilo da je cijelu sustav pao, bojim se da bi se tako nešto moglo dogoditi i na dan objave rezultata, sve nam se to čini nepouzdano, kazala je Maja, koja namjerava upisati studij ruskog jezika i književnosti ili logopedije, a kako kaže, priprema se na dodatnim satima, a za prijemni samostalno uz literaturu koju je sama nabavila.