Izazov suvremenog svijeta nije kako napraviti objekte s nultim utjecajem na okoliš, već kako prirodi vratiti ono što nam daje. Kako napraviti kuće koje će funkcionirati kao stablo ili šuma, kako filtrirati vodu i pomoći prirodi u njezinoj regeneraciji? Odgovori se nude u biomimikriji, odnosno traženju inovativnih tehnoloških rješenja uz primjenu prirodnih principa, istaknula je dr. sc. Anamarija Frankić s Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru, na predstavljanju projekta "Zelena luka do 2025."(Green Harbors Project), koji je prezentiran partnerima Grada Zadra na projektu "INTENSIFY" iz grada Corka (Irska).
Glavne teme studijskog posjeta irskih gostiju su prilagodba na klimatske promjene u obalnim gradovima, njihova energetska učinkovitost i smanjenje emisije CO2. Prezentaciju u Zadru kao Zelenoj luci vodila je dr. Frankić, koja je u Bostonu u SAD-u provodila Green Harbors Project, u kojem je na principu biomimikrije povećana kvaliteta vode u tamošnjoj luci.
-U Google Earthu vidljiva su područja označena mrtvim ribama, koja označavaju mjesta na kojima ribe izumiru. Taj proces još uvijek traje, iako se velika sredstva ulažu u očuvanje ribljeg fonda. Nastojali smo istražiti kako područja s mrtvim ribama vratiti u područja sa živima. Danas se klimatske promjene krive za sve. Nisam pobornik tog stava, jer postoje drugi značajni problemi. Priroda milijunima godina rješava probleme i prilagođava se, a sada kada smo uništili naše obalno područje pokušavamo prilagoditi gradove građene za katastrofu, rekla je Frankić.
Jedno od mogućih rješenja problema s kvalitetom vode su grebeni školjki, od kojih svaka može dnevno filtrirati 150 litara vode. U Bostonu su na mjestima gdje su one "zasađene" uspjeli značajno podići kvalitetu vode. Studenti koji su sudjelovali u projektu pet godina su besplatno brodom obilazili plovila rekreativaca i prikupljali otpadne vode, jer su one jedan od glavnih zagađivača podmorja.
– Za naše područje ključno je formirati zone u kojima će biti zabranjeno odlaganje otpadnih voda s brodova. Europski zakoni propisuju najmanje tri milje od obale, što samo po sebi nije najkvalitetnije rješenje, ali je kod nas dodatni problem što se ne može otići tri milje morem a da se nekome ne dođe u "dvorište".
U Zadru su napravljeni prvi pomaci prema Zelenom gradu. Studenti su pod njezinim vodstvom dizajnirali uređaj CroBin za monitoring i filtriranje mikroplastike u zadarskoj luci, no proces ispitivanja je zahtjevan i trebat će vremena i sredstava za veći napredak.
– Vrlo je komplicirano, ali moramo pokušati s Jazinama, Brodaricom, pojedinim uvalama, rekla je Frankić.
najnovije
najčitanije
KK Zadar
Reakcije trenera
DANIJEL JUSUP NAKON RAZBIJANJA BORCA: Ključ je bio u zaustavljanju Valinskasa i Gagića
Svijet
kraj rata
Sirijski pobunjenici preuzeli vlast, žele ‘dobre odnose’ sa svim zemljama
Hrvatska
Predsjednički kandidat HDZ-a
Primorac: Vukovar kao grad svjedoči da Hrvatska ide naprijed
Svijet
BERLINSKA DEKLARACIJA
Europske sile obećale sigurnosna jamstva Ukrajini uoči Trumpova povratka
Plodovi zemlje i mora
VINSKA OMOTNICA
Dobio odbijenicu jer nije nabavio – dron?!
Županija
pitanje zaštite
RAT NA OTOKU Simbol čipke kao kamen razdora Pažana i Novaljaca
Zadar
LUKSUZNI HOTEL
Na prvom Danu karijera Zadrani upoznali privlačne ponude Hyatta
Plodovi zemlje i mora
najulov 2024.
Neočekivan ulov mladog ribolovca Andrije Reljića s Dugog otoka
Hrvatska
poznata imena
ANKETA Na predsjedničkim izborima bit će osmero kandidata. Kome ćete dati svoj glas?
Kultura
"NA KRALJEVU PUTU"