Subota, 11. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

25 C°

Breske pobrane, stižu jabuke, grožđe i kiša?!

Autor: Marijan Tomac

23.08.2012. 22:00
Breske pobrane, stižu jabuke, grožđe i kiša?!

Foto: Vedran SITNICA



Poljoprivredni radovi na kopnu i školju su u punom zamahu. Berba i sušenje smokava je u tijeku. Zatim dolazi berba grožđa i proizvodnja vina, pa maline i tako redom. Samo da padne kiša da se trud isplati i povrati uloženo zajednička je želja poljodjelaca
Žega i suša se nastavljaju, a dokle  će nitko sa sigurnošću ne može  prognozirati. Ništa drugo  ne preostaje nego se prilagoditi novo nastaloj vremenskoj situaciji. Što rade  vrijedni poljodjelci i kako se  bore sa sušom pokušala je  saznati naša ekipa koja je  vižitala voćnjake i vinograde u Ravnim kotarima i na  Ugljanu. Pa da krenemo redom.
Alarmantno na Kašiću
Prvo svraćamo na Bašticu. Razlog je jednostavan.  Tamo je koncentrirana  voćarska proizvodnja.  Odlučili smo svratimo u  sortirnicu i hladnjaču poljoprivrednog obrta Miks  agro. Hladnjača i sortirnica  je mjesto gdje se najbolje i  najlakše vidi kakvoća ubranih plodova. To je mjesto  gdje se može razgovarati o  svim problemima koji muče  voćare. Problema je bezbroj, ali sav razgovor se svodi na sušu i nedostatak vode.
Svim voćkama nedostaje  vode, ali posebno je alarmantno ovdje na Kašiću.  Breskve su polaka počele  odbacivati lišće i bojim se da  se ne počinju sušiti stabla.  Tlo Kašića je pjeskovito i u  ovako ekstremno suhim godinama gotovo ga je nemoguće natopiti. Uz sustav za  navodnjavanje koji postoji  za Bašticu bili smo prisiljeni  tražiti vodu u podzemlju da  bi bar donekle ublažili posljedice suše govori inženjer  Darko Kovačević koji je voditelj voćarske i vinogradarske proizvodnje na plantaži  Zadarskog sveučilišta, a u  slobodno vrijeme radi na  obiteljskom gospodarstvu.
Berba bresaka završava  za ovu godinu, a počinje  berba jabuka pojašnjava  Darko. Uz sve nedaće kako  količinom tako i kakvoćom  bresaka smo zadovoljni.  Naravno, breskva je bila  nešto sitnija nego običajno,  ali sva je takva na našem  tržištu pa nije bilo puno problema. Počeli smo s berbom  kasno ljetnih sorata jabuka.  Treba se nadati zahladnjenju i oborinama što će  vrlo dobro utjecati na kakvoću jesenskih i zimskih sorata jabuka. Jabuka u kontinentu je proljetos stradala  od niskih temperatura pa se  treba nadati dobroj prodaji,  optimističan je inženjer Kovačević.
Grožđe za Svetog  Bartola
Pred nama je još jedan  zaštitnik vinogradara i vinara sveti Bartol koji se slavi 24. kolovoza. Bartolovo  pada u vrijeme najintenzivnijeg zrenja grožđa. I dok se  u kontinentalnom vinogorju Batlol posebno slavi u  našem kraju nema nikakav  značaj. To je vrijeme kada se  po vinogradima Zagorja,  međimurja i podravine postavljaju naprave koje svojim zvukom plaše ptice. Za  Bartolova vidi se kada će i  kakva biti berba. U “normalnoj” vinogradarskoj godini berba je oko blagdana  svetog Mihovila. Prošle, a  tako i ove berba grožđa je  počela već za Bartolovo.
Nakon Baštice naša ekipa  krenula je put Nadina. Zadatak nam je da odredimo  koliko ima sladora u grožđu.  Vinogradi na Nadinu još donekle podnose sušu. Pogotovo oni koji su dobro  obrađeni. Tu nas čeka Ante  Samaržija iz općine Polača.  Prihvaćamo se posla i mjerimo slador u grožđu. Sotra  Merlot je već za berbu. Slador je preko 20 gradi. Treba  vidjeti kolika je kiselina i s  berbom se može početi.  Idealna kiselina je od 6 do 7  posto. Sorta Syrah također  je blizu i prema našim prognozama berba može početi  za nekih 8 do 10 dana. Bijele  sorte također sadrže visoke  količine sladora i berba  grožđa mogla bi završiti do  sredine rujna kada u prosječnim godinama tek  počinje.