Na crkveni sud u Zadarskoj nadbiskupiji godišnje stigne oko dvadesetak tužbi radi proglašenja ništavnosti ženidbe. Podižu ih vjernici nakon propalog braka kako bi regulirali svoj status u Katoličkoj crkvi, a najčešće kada se žele vjenčati s drugom osobom s kojom skladno žive, no s drugom osobom pritom žive u teškom grijehu, zbog čega ne mogu primati sakramente niti kumovati. Sam postupak razilaženja vjernika pred Crkvenim sudom, nakon što njihov zajednički život nije više moguć, odnosno proglašenje ništavnosti ženidbe, nalik je rastavi braka na svjetovnom sudu, no postoje i brojne različitosti. Upravo o tome razgovarali smo s don Marinom Baturom, jednim od crkvenih sudaca Nadbiskupijskog suda u Zadru, koji nam je kazao kako se u pravilu većina podnesenih tužbi rješava u korist ništavosti ženidbe, odnosno da osobe nisu valjano sklopile ženidbu.
Stanje teškoga grijeha
– Vjernici se javljaju nakon određenog perioda u svom životu kada steknu mir nakon propalog braka ili se žele vjenčati s osobom s kojom sada skladno žive. Budući da način života kao muž i žena s osobom koja nije zakoniti suprug predstavlja stanje teškoga grijeha, osobe koje žele primati sakramente – Ispovijed i Pričest te kumovati na krštenju i krizmi, trebaju regulirati svoj status u Katoličkoj Crkvi. Eventualnim proglašenjem ništavosti njihove propale ženidbe stekli bi mogućnost vjenčanja s osobom s kojom redovito u civilnom braku žive i tako pred Bogom postali muž i žena, pa njihov način života više ne bi bio neregularan.
Možete li nam pojasniti samu proceduru, odnosno tko i gdje može predati tužbu te tko čini Crkveni sud, sudjeluje u odlučivanju i slično?
– Postoje okolnosti kada se muž i žena suočavaju s nepopravljivim raspadom bračnog zajedništva. U takvim situacijama vjernici mogu biti pred dvojbom ili čak uvjereni u ništavost svoje ženidbe. Tada je moguće pred nadležnim crkvenim sudom pokrenuti parnicu za proglašenje ništavnosti ženidbe. Ovaj sudski proces želi utvrditi je li ženidba između određenih osoba bila valjano sklopljena ili nije. U svakodnevnom govoru koristi se izraz „poništenje ženidbe“, koji je pogrešan. Sud ne poništava ženidbu, već presudom proglašava postoji li ona ili ne postoji, jesu li određene osobe pred Bogom muž i žena ili nisu. U konkretnoj situaciji vjernici se najprije trebaju obratiti svojem župniku ili kojem drugom prikladnom svećeniku za potrebne savjete glede pokretanja ovog postupka. Pri Nadbiskupijskom sudu u Zadru vjernici imaju mogućnost susreta sa službenim odvjetnikom koji pomaže razjašnjavanju situacije, utvrđivanju razloga ništavnosti ženidbe, sastavljanju tužbe i drugim potrebnim savjetima. Sam postupak formalno započinje slanjem tužbe u kojoj vjernici izlažu problematiku svoje bračne situacije te razloge zbog kojih smatraju da njihova ženidba nije valjano sklopljena. Sudski vikar nakon što primi tužbu odlukom uspostavlja sudsko vijeće te stranke i njihove svjedoke poziva na potrebna saslušanja. Kada istražni postupak završi svatko od troje sudaca donosi mišljenje u odnosu na tužbu i tako se većinom glasova, 2:1 ili jednoglasno, donosi presuda u korist valjanosti ili ništavosti ženidbe.
Tko još sudjeluje ili može sudjelovati u postupku osim troje sudaca?
Odluka se donosi većinom glasova
– Osim troje sudaca, nužna je i funkcija branitelja ženidbene veze koji je zadužen djelovati u korist valjanosti ženidbe. Budući da se radi o svetom vezu, Crkva određuje tu funkciju kako bi se argumenti za ništavost ili valjanost ženidbe što bolje izoštrili i da bi sud mogao donijeti pravednu presudu. U parnicama gdje postoje psihičke poteškoće bračnih drugova sud se može obratiti psihijatru ili psihologu za njihovu stručnu pomoć. Tada sudski vještak iz pozicije svoje struke, na temelju dokaza prikupljenih u istražnom postupku, procjenjuje stanje osoba u vrijeme sklapanja ženidbe, što crkvenim sucima olakšava shvaćanje njihove situacije i pomaže razbistriti problem.
Koje razloge ovaj sud smatra opravdanima za proglašenje ništavnosti ženidbe, a koji su neprihvatljivi?
– Tri su bitna elementa za valjanost ženidbe; pravna sposobnost osoba koje sklapaju ženidbu, davanje valjane privole od strane oboje ženidbenih drugova i obdržavanje kanonskog oblika za sklapanje ženidbe, koji je određen od strane Crkve. Sve elemente supstantivnog ženidbenog prava Katoličke Crkve bilo bi preopširno iznositi u jednom članku. Ono što je za vjernike bitno jest znati iskreno prikazati svoju tešku situaciju, a stručne osobe će znati kako to postaviti u pravne okvire. Obzirom na slabo poznavanje stručne materije među vjernicima, bilo bi dobro kada bi župnici po župama organizirali prigodna događanja i susrete u kojima bi se vjernicima podrobnije iznijela ova problematika. Uputno je i da se vjernici osobno jave svojem župniku kada se suoče s teškim ženidbenim situacijama i kroz razgovor potraže potrebne savjete i upute glede ovog postupka i materije.
Afektivna nezrelost
Jedan od klasičnih razloga ništavnosti ženidbe jest nesposobnost za davanje privole zbog teškog manjka prosuđivanja o bitnim ženidbenim pravima i dužnostima, što ih treba uzajamno predavati i primati. Sposobnost prosuđivanja može ograničiti psihološka nezrelost, afektivna nezrelost i manjak unutarnje slobode. Afektivna nezrelost, primjerice, priječi uspostavu međupersonalnih odnosa. Tada osobe imaju pretjeranu potrebu zaštite, previše su ovisni o roditeljima, usmjereni su prema vlastitoj osobi (egocentričnost, narcisoidnost…) i nisu dovoljno samostalni. Zbog takve situacije dolaze do stanja nesigurnosti, ravnodušnosti, depresije, nemira, nestalni su u prosudbama i odlukama itd. U vremenu prije sklapanja ženidbe osobe koje nisu bile sposobne za davanje privole često prekidaju veze, nisu odgovorne u svojim građanskim dužnostima, pokazuju nezrela ponašanja, upadaju u ovisnost o kocki, drogi, alkoholu, itd.
U slučaju da zajednički život potraje tek jednu ili dvije godine dana i da već tada zbog teških svađa, prijevara, droge i sličnog dolazi do civilne rastave, razumno je pitati se jesu li te osobe uopće valjano sklopile ženidbu, obzirom da se radi o jednoj od temeljnih opcija u životu gdje se podrazumijeva vjernost sve do smrti. Valja naglasiti da propala ženidba nije isto što i ništavna ženidba. Netko može uništiti svoj brak nevjerom ili alkoholom, ali to još ne znači da je valjanost ženidbe došla u pitanje. Bračne drugove uvijek se potiče na oprost i ponovno uspostavljanje zajedničkog života, osobito ako su rođena djeca.
Zbog čega je oformljen Nadbiskupski sud u Zadru?
– Ideal je da svaka biskupija ima crkveni sud koji bi rješavao ženidbene parnice. Dosta je samih predmeta i kada bi se postupci odvijali samo na nekoliko mjesta u državi, vjernici bi predugo čekali na rješavanje svoje situacije. Također, bitna je i sama blizina crkvenih službenika vjernicima i njihovim svjedocima. Ne bi bilo praktično da zbog saslušanja na sudu osobe moraju putovati cijeli dan.
Što bi vjernici prije ženidbe trebali znati kako bi njihov zajednički život bio uspješan?
– Obzirom na teške situacije u kojima se ženidbeni drugovi nalaze i zbog kojih traže asistenciju crkvenih sudova, očito je pitanje slabe priprave za ženidbu. Bilo bi dobro kada sama priprava ne bi bila svedena na zaručnički tečaj i razgovor sa župnikom neposredno pred samo vjenčanje. Vjernici u otajstvo ženidbe i osnove svoje vjere trebaju ući prije samog vjenčanja. Potrebni su dublji pastoralni pristupi i angažman od strane župnika te kroz godinu prije samog vjenčanja osmisliti susrete sa zaručnicima, gdje će im sve ovo biti pobliže objašnjeno. Tada će zaručnici u ženidbu ulaziti jasnije, čišćeg pogleda, bit će slobodniji od mogućnih pritisaka, kao što je primjerice neplanirana trudnoća. Crkveni sudovi će zbog dobra vjernika asistirati u njihovim teškim životnim situacijama te uz profesionalnost i brzinu odvijanja samih postupaka čuvati božansku istinu o nerazrješivosti ženidbe.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
AKTUALNI PREDSJENIK
Milanović pozvao građane na izbore, kaže da su ‘institucije ukradene i prisvojene’
Scena
odabranik
Jelena Rozga otkrila nove detalje o svom partneru: ‘Mama ga obožava, i tata Rozga isto’
Novosti
hrvatski premijer
Plenković odbacio kritike srbijanske ministrice u UN-u: “Neka se bavi nasljeđem velikosrpske politike Miloševića”
Crna Kronika
PROIZVODNJA I PREPRODAJA DROGE
USKOK U AKCIJI! Uhićen član zločinačkog udruženja, pretresena mu je imovina u Zadarskoj županiji
Hrvatska
MINISTAR
Bačić: Nacionalni plan stambene politike do kraja godine u javnom savjetovanju
Crna Kronika
u tijeku očevid
STRAVIČNA NESREĆA Ralicom u Gračacu naletio na pješakinje, jedna teško ozljeđena
Zadar
hotelski lanac
Hyatt Regency Zadar u potrazi za 150 radnika, u četvrtak organiziraju Dan karijera
Županija
opasne ceste
Devetero pješaka ozlijeđeno u naletima automobila na zebri
Županija
Javna rasprava do 27.12.
Nezadovoljstvo s Prostornim planom u Jasenicama. Baričević: ‘Izmjenama se napravilo pet koraka unazad’
Zadar
ŽIVOT BEZ GRANICA