Utorak, 7. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

15 C°

OPĆINA JASENICE

Svečano otvorena solarna elektrana Bukovica

Autor: Nikolina Lucić

04.10.2023. 14:05
Svečano otvorena solarna elektrana Bukovica

Foto: Luka Jeličić



U podnožju jaseničkog vjetroparka na području Bravara podno Velebita danas je svečano otvorena solarna elektrana Bukovica. Riječ je o ulaganju slovenske energetske grupe InterEnergo u austrijskom suvlasništvu. Izgrađena je u općini Jasenice kod bivše Tvornice glinice Jadral, gdje je prije četiri godine pokrenut i projekt vjetroparka Jasenice. Solarna elektrana Bukovica snage 6,25 MW, godišnje može osigurati održivu energiju za oko 3 500 kućanstava.


Događaju su prisustvovali i govorom nas počastili predstavnici lokalnog i regionalnog okruženja, dok su direktor Interenerga Blaž Šterk te član upravnog odbora Kelaga, vlasničke tvrtke Interenerga, Danny Güthlein opisali prednosti i izazove projekta te predstavili kako su izvedeni projekti na degradiranom području dobra praksa dodjeljivanja nove namjene područjima koja inače nisu u upotrebi.


Kao poseban gost otvorenju solarne elektrane je prisustvovao i Nj. E. Josef Markus Vuketić, veleposlanik Republike Austrije u Hrvatskoj.


Zelena tranzicija u prvom planu





Razvoj održive energetske infrastrukture doprinosi dobiti lokalne zajednice i zelenoj transformaciji naše regije. Šime Vicković, zamjenik zadarskog župana tim je povodom istaknuo kako je Zadarska županija šampion korištenja obnovljivih izvora energije.


– Prije nekoliko smo dana novim urbanističkim planom stvorili nove zone za iskorištavanje obnovljivih izvora energije. Potičemo ovakve projekte, kao i zelenu tranziciju i okretanje ka obnovljivim izvorima energije, kako na velikoj razini, kao što je ova solarna elektrana, tako i na privatnim domovima, gdje sufinanciramo izgradnju solarnih elektrana na krovovima, kazao je Vicković, podsjetivši kako za materijale koji se ugrađuju u ovakvu infrastrukturu vrijedi nulta stopa PDV – a, dok je Stipe Bulić, načelnik općine Jasenice dodao kako se rijetko koja općina u Hrvatskoj može pohvaliti već dvjema izgrađenim sunčanim elektranama na svom području.


– Ovaj događaj simbolizira našu predanost u korištenju obnovljivim izvorima energije, iako ovo područje nosi biljeg ekološke katastrofe naslijeđene iz prošlosti, tj. bivše tvornice glinice. Izlijevanje toksičnog crvenog mulja, koje prijeti Zrmanji strah je s kojim svaki dan živimo, no nadamo se da ćemo u budućnosti napokon zatvoriti tu knjigu.


Predani smo čistoj i obnovljivoj energiji, kao i održivom razvoju, jer budućim generacijama želimo pružiti siguran dom, kako bi klimatski ekstremi i prirodne katastrofe ne bi postali našom svakodnevicom, poručio je Vulić, najavivši i daljnje planove za sanaciju crnih ekoloških točaka.



– Ova je sunčana elektrana izraz naše nade u svijetlu budućnost, a Općina će na svojem području uskoro dobiti još dvije sunčane elektrane. Vjerujem kako će naši partneri uspjeti izgraditi i elektranu snage 13,6 MW, poručio je Vulić, dodavši i kako je ovaj projekt savršen primjer iskorištavanja ekološki uništenog područja, koje je zbog tvornice Jadral zauvijek obilježeno.


– Jedan smo od predvodnika iskorištavanja obnovljive energije. Inovativnim smo rješenjima prateći politiku održivog razvoja u zoni Bravar, koja je jedna od najvećih u Hrvatskoj, uspjeli valorizirati ovaj prostor. Na ovom su prostoru već predviđene još dvije ovakve elektrane od 50 MW, kazao je Vulić, naglasivši kako Općina ne naplaćuje komunalni doprinos na solarne elektrane. Paneli na više od 31 tisuću kvadratnih metara godišnje mogu strujom opskrbljivati oko 3500 kućanstava.


Revitalizacija opustošenog područja


Direktor tvrtke InterEnergo Blaž Šterk je pak naglasio kako gradnja infrastrukture na jaseničkom području nije laka, ali stvara dobre projekte.


– Teške okolnosti su nam pružile izvrsne okolnosti za ovaj projekt. Na degradiranom smo području udružili vjetar i sunce i tako osigurali zelenu energiju za desetke tisuća kućanstava, rekao je Šterk, naglasivši kako je osim Jasenica i na području Splita još jedan ovakav vjetropark.



– Kod Nina nam je također cilj izgraditi solarni park, kao i dalje razvijati degradirana područja, koja, iako su negostoljubiva, imaju velike potencijale za razvoj infrastrukture obnovljivih izvora energije, dodao je Šterk, rekavši kako je projekt sunčane elektrane Bukovica godinama razvijan i predstavlja dobar dodatak postojećem vjetroparku s pet turbina.


– Ovo je područje siromašno mogućnostima, ali ima sve preduvjete za našu infrastrukturu, u koju smo uložili sva svoja najbolja znanja. Područje veličine pet nogometnih igrališta vrijednosti oko pet milijuna eura omogućit će zelenu energiju za 3500 kućanstava, dok se s vjetroparkom ta brojka penje na preko 12 tisuća kućanstava, koja se već napajaju ovom energijom. Elektrana s oko 10 MW snage očekuje ninsko područje, gdje ćemo već sljedeće godine početi s radovima, pojasnio je Šterk.


Član upravnog odbora Kelaga, vlasničke tvrtke InterEnerga, Danny Güthlein na kraju je istaknuo kako je InterEnergo jedna od najvažnijih tvrtki na ovom području.


Izvanredan primjer



– Pred vama stojim kao predstavnik vlasnika tvrtke InterEnergo, Kelaga, koja se prije sto godina, 1923. godine posvetila izgradnji i razvoju infrastrukture hidroelektrane. Međutim, tijekom godina smo uspjeli promijeniti smjer našeg poslovanja, iako su naše vizije i želje ostale iste.


Prije 15 smo godina kroz međunarodni angažman, zbog klimatskih promjena protiv kojih se borimo, neće stati na granici Austrije. Druga promjena došla je kada smo naša postojeća znanja primijenili na druge tehnologije proizvodnje energije.


Izvanredan primjer toga je i ova sunčana elektrana, jer pred nama je još dug put ka zelenoj tranziciji, naglasio je Güthlein, podsjetivši kako, unatoč činjenici da Hrvatska oko 60 posto svoje energije proizvodi iz obnovljivih izvora, pozornost treba okrenuti i cjelokupnoj potrošnji energije, kada taj postotak pada na oko 30 posto.


– Hitna potreba za ovim projektima leži u činjenici da naši pogodi u Jasenicama dijele infrastrukturu, kako bi minimalno gubili sate proizvodnje i maksimalno koristili mrežne veze. Naši projekti ne bi imali puno vrijednosti da nije dobre suradnje s vašom lokalnom zajednicom i Općinom Jasenice, čiji su lokalni političari i žitelji objeručke prihvatili našu inicijativu, zaključio je Güthlein.