
Foto: Vesna Benić
Kaljanin Ivan Longin koji radi u Cromarisu u Lamljani, a živi sa suprugom Julijom i prekrasnom kćerkicom Elenom u Tkonu na otoku Pašmanu, prije sedam godina otvorio je domaću radinost Ivan Longin koja se bavi izradom bokobrana i pramcobrana za brodove, a izrađuje i pandule i privjeske od konopa.
Naime, Ivan ručno plete brk, pajete i pandule.
Naučio od punca
– Ovu tradicionalnu pomorsku vještinu čvoranja i ručnog pletenja brkova, bokobrana i pandula za brodove naučio sam zahvaljujući ocu moje supruge Julije. Ja sam ribar rodom iz mjesta Kali i kao ribar uvijek sam bio u doticaju s konopima, stalno sam krpao, pleo i spajao mreže, priča Ivan.
Nakon što mu je punac pokojni Krunoslav Radović, koji je bio pomorac, pokazao kako se izrađuju bokobrani i pramcobrani Ivan je uzeo i napravio postavu za brk i počeo svaki dan polako sam plesti pa je ubrzo ova tradicija pomorskog užarstva oživila na način da su izrađene male pandule postale i dekorativni ukras, a njegovi proizvodi su od 2020. godine dobili oznaku Hrvatski otočni proizvod – HOP.
Te godine Ivan dobio i brončanu povelju Suncokret ruralnog turizma Hrvatske.
– Kad sam počeo raditi prvi brk, to je trajalo oko 12 sati, danas mi za jedan brk treba oko tri, četiri sata, a za pajet oko dva sata, objašnjava Ivan.
On je jedan je od rijetkih zanatlija koji se bavi ovim poslom. Kako saznajemo, jedni je on i još jedan ribar u Hrvatskoj, pa tim više, tu staru tradiciju i baštinu čvoranja konopa treba očuvati.
– Brk, tj. pramcobran, se postavlja na prednji dio broda, provu, pramac i to služi kada brod ulazi u luku da ne udari u rivu, a pajeti, tj. bokobrani, stavljaju se sa svake strane broda kao štitnici da brod ne udari jedan o drugi dok su privezani u luci, a pandula se baca kad brod pristaje uz rivu, objašnjava Ivan.
Održava radionice
Lokalno stanovništvo rado je prihvatilo ručnu izradu bokobrana i pramcobrana, zainteresirani su za radionice koje Ivan organizira, a potražnja za tim HOP proizvodom je velika.
– Uvijek mi je drago kada me pozovu na radionicu kako bih svoje znanje prenio na mlade. Ima jedan mladić iz Preka koji je dolazio kod mene da ga naučim kako ručno napraviti brk i pajet. Njemu je to već krenulo i on sada već pomalo sam radi doma.
Baš sam ponosan što sam mu mogao prenijeti svoje znanje i iskustvo, a ponajviše sam radostan da je taj mladić pokazao interes za ovim zanatom tako da postoji mogućnost da ova tradicija neće izumrijeti. Zovu me iz cijele Hrvatske, jer ljudi vide da to što ja radim predstavlja tradicionalnu vrijednost.
Bokobrani i pramcobrani koje ja izrađujem od konopa duže traju od onih gumenih koji se lako probuše, rekao je Ivan dodavši kako traju do deset godina pa i više, sve ovisi o kvaliteti i težini konopa.
Ivan Longin svoje proizvode domaće radinosti izlaže i na Sajmu hrvatskih otočnih proizvoda.
– Turiste posebno zanimaju ti proizvodi jer oni ne znaju što je to brk, pajet i pandula. Pandule radim kao suvenire, a radim i razne privjeske od konopa. Mnogi mi kažu da je to kao neka umjetnost. Ja zapravo svoje proizvode radim samo po narudžbi, kaže Ivan.
Autor: Vesna Benić
najnovije
najčitanije
Svijet
ZABRANA GAY PRIDEA
Mađarska policija zabranila povorku ponosa u Budimpešti
Ostali sportovi
IMPRESIVAN DOGAĐAJ
FOTO Cars Meet Varaždin: Spektakl ultrasportskih bolida, unikatnih vozila i prometne edukacije
Hrvatska
SVETKOVINA
Blagdan je Tijelova, evo od kada se slavi
Hrvatska
PREMIJER
Plenković će u Sloveniji potpisati sporazum o obnovi pograničnih mostova
Hrvatska
JAVLJA DHMZ
U petak pretežno ili djelomice sunčano, ne i posve stabilno
Crna Kronika
čvor sveti rok
U prometnoj nesreći na A1 troje ozlijeđenih, hitno su prevezeni u zadarsku bolnicu
Zadar
potrebni dodatni kapaciteti
Erlić kazao kako će u vrtić biti neupisano 70-ak djece, ponudio privremeno rješenje
Svijet
POGLEDAJTE
Radnik na kruzeru otkrio koliko mjesečno zarađuje u 2025., iznos iznenadio mnoge
Županija
GDJE IMA DIMA...
Bili smo u Pagu, mještani suglasni: ‘Fabijanić je odavno trebao biti uhićen’
Zadar
GODIŠNJICA MATURE