Foto: RAMBROT PROJEKT
Tvrtka Kornat Ittica d.o.o. iz Pakoštana planira povećati kapacitet uzgajališta bijele ribe u zoni marikulture kod otoka Vrgade. Za povećanje kapaciteta proizvodnje ovog uzgajališta bijele ribe i školjkaša proveden je postupak procjene utjecaja na okoliš te je još 2015. godine izdano Rješenje da je zahvat prihvatljiv za okoliš uz primjenu mjera zaštite okoliša i programa praćenja stanja okoliša, izvijestilo je Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije.
Planirani zahvat lociran je u moru, u Vrgadskom kanalu, između otoka Vrgada i Murvenjak. Uz granice koncesije nalaze se i manji otočići Oblik, Školjić Veli i Školjić Mali. Zahvat je smješten u zoni visokog prioriteta marikulture koju je Prostornim planom odredila Općina Pakoštane. Područje se nalazi pet kilometara zapadno od Parka prirode Vransko jezero i 11 kilometara istočno od Nacionalnog parka Kornati.
U zoni marikulture kod otoka Vrgade provodi se uzgoj bijele ribe poduzeća Kornat Ittica i uzgoj tune poduzeća Jadran tuna d.o.o. Kornat Ittica provodi uzgoj 2.145 tona bijele ribe, a prema Registru dozvola u akvakulturi Jadran tuna posjeduje dozvolu u akvakulturi za proizvodnju 1.500 tona tune godišnje.
Na postojećem uzgajalištu Kornat Ittice trenutačno se bijelu ribu uzgaja u dva uzgojna polja, prvo polje ima četiri flote, a drugo dvije flote. Trenutačno se nasađuje oko 6.800.000 komada mlađi uz stopu preživljavanja 80 posto i prosječnu masu na izlovu od 394,3 grama.
Ovim zahvatom planira se podizanje prosječne mase pojedinog primjerka ribe na izlovu na 470 grama uz iste uvjete nasada i stopu preživljavanja te bi se time kapacitet uzgajališta povećao na proizvodnih 2.534 tone. Radi se o povećanju kapaciteta od 18 posto. Za realizaciju ove planirane tehnološke promjene potrebno je dodati dva nova kaveza promjera 16 metara unutar Flote B te se time broj kaveza u predmetnoj floti povećava s dosadašnjih 18 na 20.
Ova pakoštanska tvrtka uzgaja lubine (brancine) i orade (podlanice). Brancin je kao hrana u ljudskoj prehrani ocijenjen kao riba vrlo ukusnog mesa, pa kada se tome pridruži dobar potencijal rasta i relativno mala zastupljenost u prirodnim staništima, koja proizlazi iz trofičkog položaja vrste, postaje poželjnom vrstom za uzgoj. Slično vrijedi i za oradu. U hrvatskoj marikulturi godišnja proizvodnja brancina stalno se povećava te je na kraju 2022. dosegnula 10.034 tone, dok je godišnja proizvodnja podlanice u blagoj stagnaciji, a u 2022. je iznosila 7.506 tona.
najnovije
najčitanije
Svijet
blokade prometa
Prosvjedi studenata u Srbiji sve masovniji
Košarka
aba liga
Utakmicu Zadra i Borca pratili korisnici sportske udruge Mali Princ Zadar
Crna Kronika
26-godišnjak
Na Ugljanu vozio pod utjecajem droga
Svijet
glasanje u subotu
Podnesen zahtjev za opozivom južnokorejskog predsjednika
Županija
bezvremenski hitovi
Crvena jabuka u nedjelju na privlačkom Adventu
Županija
pitanje zaštite
RAT NA OTOKU Simbol čipke kao kamen razdora Pažana i Novaljaca
Zadar
LUKSUZNI HOTEL
Na prvom Danu karijera Zadrani upoznali privlačne ponude Hyatta
Plodovi zemlje i mora
najulov 2024.
Neočekivan ulov mladog ribolovca Andrije Reljića s Dugog otoka
Zadar
NAJAVA
Fra Marin Karačić predvodi adventsku duhovnu obnovu na Bokanjcu
Hrvatska
poznata imena