Subota, 14. prosinca 2024

Weather icon

Vrijeme danas

12 C°

Galerija Liliput

Zadarski kreativci sudjelovali u posebnoj tradicionalnoj radionici heklanja

Autor: Tea Pavičić

23.03.2024. 16:30
Zadarski kreativci sudjelovali u posebnoj tradicionalnoj radionici heklanja

Foto: Arif Sitnica



Prije nekoliko je dana galerija Liliput postala oaza kreativnosti i inspiracije za ljubitelje rukotvorina i dizajna interijera. U sklopu svoje misije poticanja lokalnih umjetnika i kreativaca, galerija je ugostila poseban događaj, radionicu u heklanju pod nazivom »Opleti!«, koja je okupila entuzijastičnu zajednicu zaljubljenika u ovu tradicionalnu vještinu. Pod vodstvom istaknute dizajnerice interijera Slavice Durković, čija je strast prema estetici i ručnom radu inspirirala brojne, sudionici su imali priliku zaroniti u svijet niti, igle i kreativnog izražavanja.


Jednostavan način opuštanja


Kako ističe voditeljica radionice, heklanje je njezina dugogodišnja strast, prenesena s koljena na koljeno još od djetinjstva, kada ju je baka naučila ovom umijeću. Odlučila je pretvoriti tu ljubav u proizvode koje danas stvara. U suradnji sa Zrinkom Brkan Klarin, koja podržava domaće autore, odlučile su organizirati radionicu heklanja, prepoznajući heklanje kao jednostavan način opuštanja i povezivanja s trenutkom.


– Odlučili smo podijeliti ovu staru tehniku koju su naše mame i bake nekad često prakticirale, a danas je ponovno oživljavamo. Primjećujemo da postoji veliki interes među mladima za ovakvim aktivnostima, što je zaista hvalevrijedno, istaknula je Durković.


Foto: Arif Sitnica/Slavica Durković, voditeljica radionice i dizajnerica interijera




Njezin brend »MayRa Hekleraj« već stvara ručno heklane proizvode poput torbica i modnih dodataka. Durković izražava želju da proširi svoje znanje i poduči ljude koji su zainteresirani za ovu vrstu rukotvorina. Posjetitelji radionice mogu očekivati temeljno učenje osnova heklanja, a voditeljica naglašava važnost ovladavanja ovim osnovama, jer otvaraju vrata raznovrsnim mogućnostima u kreiranju.


– Naš je fokus na radionici naučiti sudionike osnove bodova heklanja. To je ključni korak koji će im omogućiti da dalje nadograđuju svoje vještine. Oni koji to žele, imat će priliku dalje razvijati ovu tehniku, bilo kao hobi ili kao put prema stvaranju vlastitih unikatnih kreacija. Mogućnosti su zaista široke, a ovo su samo početni koraci koje treba svladati, objašnjava Durković.


Kao dizajnerica interijera, Durković ističe da je heklanje za nju način opuštanja koji istovremeno predstavlja i kreativan proces. Uvidjevši sličnosti između heklanja i dizajna interijera, primijetila je da se ti elementi mogu harmonično spojiti.


Tradicionalno nasljeđe


– Kada je riječ o dizajnu interijera, volim dodati zanimljive detalje koji obogaćuju prostor. Primjerice, osmislila sam atraktivne trake za vezanje zavjesa koje donose jedinstveni i tradicionalni šarm. Ti detalji nisu samo modni dodatak koji se može nositi na odjeći, već se mogu uklopiti i u interijer, kao što su pokrivači, jastučići i mnogi drugi elementi. Postoji neograničen broj mogućnosti i poveznica između heklanja i dizajna interijera, kazala je ova dizajnerica interijera.


Foto: Arif Sitnica


Heklanje je izvrstan način opuštanja koji vas zadržava u sadašnjem trenutku. Kada ste fokusirani na ono što radite, vaše misli se usredotoče na to, a nakon nekog vremena osjećate se opušteno. Naši prsti imaju mnogo živčanih završetaka, i kad ih koristimo za heklanje, usmjeravamo svu našu koncentraciju u taj dio tijela, čime sprječavamo da nam misli lutaju. U današnjem užurbanom svijetu, živjeti u sadašnjem trenutku je ključno, a sve što nas podsjeća na to je važno, pogotovo kada vidimo rezultate onoga što smo stvorili. To nam pruža osjećaj zadovoljstva, ugode i korisnosti. To je savršena kombinacija novih vještina, tradicionalnog nasljeđa i povezanosti s prošlim sjećanjima, što nam pomaže usporiti današnji tempo života.


Sudionici ove radionice zaključili su kako heklanje može izgledati lakše nego što zapravo jest. Gledajući kako netko to radi, čini se kao da je to jednostavno. Međutim, nakon što su završili s prvom radionicom, bili su vrlo zadovoljni rezultatom.


Istraživanje kreativnosti


Zrinka Brkan Klarin, vlasnica galerije Liliput, nije samo povjesničarka umjetnosti i arheologinja, već i strastvena zaljubljenica u ručni rad, rukotvorine i umjetnost. Za nju, primijenjena umjetnost uvijek je bila od posebnog značaja, prepoznajući je kao ključnu vještinu koja zaslužuje podršku na različitim razinama. To ju je potaknulo da otvori galeriju u staroj obiteljskoj kući Brkan. Ova galerija nije samo mjesto koje promovira primijenjenu umjetnost, već i likovnu umjetnost koja možda nema funkcionalnu svrhu, ali je jednako važna. Brkan Klarin se raduje što se prostor ponovno vraća svom prvobitnom značaju kao mjesto stvaranja i kreacije.


Ideja je da galerija bude aktivan prostor tijekom cijele godine, podsjećajući nas na aktivnosti poput slikanja, učenja novih vještina te važnost druženja i stjecanja novih iskustava. Ljeti, galerija funkcionira kao prodajni prostor, ali zimi se pretvara u mjesto gdje su organizirane različite radionice. Galerija Liliput predstavlja zadarske autore, uključujući nekoliko akademskih slikarica i kiparica, ali također i žene čije su rukotvorine postigle visoku razinu kvalitete i prepoznatljivosti. Vlasnica galerije ističe važnost da predmeti imaju svoju jedinstvenu kvalitetu i da budu prepoznati kao brend ili potencijalni brendovi.


Foto: Arif Sitnica/Zrinka Brkan Klarin, vlasnica galerije Liliput


– Prve ostvarene radionice u galeriji Liliput obuhvatile su izradu keramike, crtanje kavom te radionicu heklanja. Cilj ovih radionica jest omogućiti osobama bez prethodnog iskustva u određenim ručnim radovima ili medijima da nauče osnove u roku od dva do tri sata te da dovrše vlastiti rad koji će ponijeti sa sobom. Za složenije projekte koji zahtijevaju više vremena ili dolazaka, planirano je organiziranje nastavaka radionica u budućnosti. Ova inicijativa osmišljena je kako bi omogućila svakome da istražuje svoju kreativnost i stvara nešto posebno, bez obzira na prethodno iskustvo, objasnila je Brkan Klarin.


Radionica crtanja kavom


Trenutno je u tijeku radionica crtanja kavom koju vodi Nikolina Ćuk, magistra likovne kulture i likovne umjetnosti. Sljedećeg mjeseca očekuje nas radionica oslikavanja skulptura pod vodstvom akademske slikarice Mirte Boban, koja se također bavi izradom skulptura. Također, planirani su nastavci radionica postekspresionizma te radionice keramike. Ovaj raznoliki program omogućuje sudionicima da istraže različite umjetničke tehnike i stvore svoje jedinstvene kreacije pod stručnim vodstvom iskusnih umjetnika.


– Radionice su izazvale veliko oduševljenje među ljudima, posebno radionica crtanja kavom, koja je izazvala velik interes među polaznicima. Mnogi su izrazili želju za kupnjom poklon bonova kako bi svojim prijateljima ili prijateljicama darovali iskustvo sudjelovanja na radionicama. Očito je da ljudi nisu samo zainteresirani za druženje, već i za stvaranje nečeg posebnog, što im omogućuje bijeg od svakodnevnog stresa. Povratne informacije bile su izuzetno pozitivne i nadmašile su naša očekivanja, ponosno izjavljuje Brkan Klarin.


Važno je napomenuti da je broj sudionika ograničen na osam osoba po radionici kako bi se osigurala kvalitetna interakcija i rad. Za prijavu na radionice, zainteresirani se mogu javiti putem društvenih mreža ili kontaktirati voditeljice putem navedenih kontaktnih brojeva.